CDA’ers willen dat Hoekstra vasthoudt aan stikstofdraai M 13 Remkes komt met rapport Md RELATIE HINDOES EN MOSLIMS ONDER DRUK REPORTAGE Onlusten tussen hindoes en moslims zetten Leicester, de meest multiculturele stad in Engeland, onder hoogspanning. Nepnieuws, spanningen in India én cricket vormen de brandstof. Ik heb me hier nooit onveilig gevoeld. In Leicester voel ik me thuis CDA’ers in het land verwachten dat partijleider Wopke Hoekstra niet inbindt als stikstof bemiddel aar Johan Remkes met zijn conclusies komt. „Intern zeggen we: dan moet je sneuvel bereid zijn.” te zijn en geen moslim, maar in een felle video, in een oogwenk verspreid, verdween die nuance. Een juwelier aan de Golden Mile in Belgrave, waar hindoes vanuit het hele land voor feesten en speciale gelegenheden inko pen doen, heeft dankzij specula ties in WhatsAppgroepen zijn ei gen visie. De kale man zweert dat het wél een moslim betrof. En an ders dan de moslima in Green Lane Road denkt hij dat de rellen rijk”, meldt een bron bij D66. „We verwachten dat Remkes vasthoudt aan de kaders van het regeerak- A1 dreigt wel degelijk een hete herfst rond stikstof landbouw en natuur. Eerst zullen alle belangen organisaties vandaag reageren op nemen naar verwachting meer tijd voor een formele reactie. Pas volgende week vrijdag achtergrond, gelooft ze niet dat de meute uit Leicester zelf kwam, maar uit steden als Birmingham en Bradford. Opgetrommeld door onzichtbare leiders op sociale media. „Ik heb me hier nooit on veilig gevoeld. Moslims en hin does gaan goed met elkaar om. In Leicester voel ik me thuis.” Haar analyse komt overeen met politieonderzoeken. Fake news fungeert vrijwel zeker als een blaasbalg op lang onzichtbaar ge bleven fricties en trekt jongeren van buitenaf aan. Zeker is dat een cricketwed strijd tussen India en Pakistan, gespeeld in Dubai, op 28 augustus het beginpunt van de rellen vormt. India won, zoals gebruike lijk, waarna geweld uitbrak. Een Pakistaan zou klappen hebben gekregen na een Indiase vlag te hebben verscheurd. De man bleek later een beschonken sikh Politieke spanningen Onderzoek van The Times en de BBC legde een directe link. Uit een steekproef van 200.000 tweets rond de rellen bleek de helft afkomstig uit India. Poli tieke spanningen van duizenden kilometers verderop lijken zo vat te krijgen op Leicester en andere steden in Engeland. De hijab- verkoopster in Green Lane Road weigert dit te accepteren. „Zoals mijn intelligente tienerzoon zegt: Mam, we wonen in het Verenigd Koninkrijk, niet in India.” Na drie weken met rellen, waarbij in september 47 arresta ties werden verricht en 25 agen ten gewond raakten, probeert een team van vijftig rechercheurs de oorzaak te zoeken. De rust lijkt teruggekeerd, maar enkele weken voor het hindoestaanse feest Diwali houdt de stad zijn hart vast. Als het opnieuw misgaat, gaat bij de juwelier een knop om: „Dan vecht ik terug. En met mij vele anderen.” Bij andere coalitiepartijen klinkt een vergelijkbaar ongeduld: „Zo in zijn deel van Leicester wél door lokale relschoppers zijn veroor zaakt. „Die tieners, want dat zijn het, willen allemaal de grote jon gen uithangen. Ze komen niet uit India of Pakistan, zijn hier in het Verenigd Koninkrijk geboren. Mijn advies: als je hier wilt wo nen, houd je dan aan de regels en wetten. En anders? Verdwijn.” Zijn echtgenote, achter de toonbank, wijst er op dat niet de hindoes maar ‘zij’, de moslims, achter alle ellende zitten. De ju welier spreekt zijn bewondering uit voor Narendra Modi, de pre mier van India. Zijn fans roemen de nationalistische hindoe om zijn strijd tegen corruptie. Critici wijzen op zijn islamofobie, resul terend in aanvallen op de mos- limminderheid. het CDA in Deurne. „Practice what you preach. Wopke gaf een heel dui delijk interview, dan moet je ook uitvoeren wat je zegt.” Michael Theuns, CDA-lijsttrekker in Lim burg, is eveneens stellig: „Wopke trok duidelijk een streep.” Als Rem kes de doelen wél heilig verklaart, moet het CDA zich herbezinnen op de coalitiedeelname, vindt Theuns. „Intern zeggen we wel tegen elkaar: dan moet je sneuvelbereid zijn. De stekker uit een coalitie trekken, is nooit het doel. Maar je moet bereid Dichterbij Den Haag zijn de tek sten milder. Boswijk en anderen het interview in deze krant in au gustus noodgedwongen. CDA-leider Wopke Hoekstra stelde toen plotseling dat de stik- stofdoelen niet langer heilig zijn. Ongeduld Het verminderen van de stik- stofuitstoot hoeft niet dus per se volledig in 2030 gehaald te zijn, vol- snel mogelijk beginnen is belang- gens Hoekstra. Dat hij zo een cruci ale coalitieafspraak door de papier versnipperaar haalde, werd slechts getolereerd omdat Johan Remkes koord, maar misschien probeert hij nog bezig was. Die moet eerst zijn de discussie weg te leiden van het werk afmaken, luidde de bezwe- jaartal, ook om de hitte daarvan af ringsformule. Tot die tijd gingen de te krijgen.” ministers niet opnieuw ruziema ken over Hoekstra’s granaat. et bivakmutsen en HA blauwe hand- HAyV^H schoenen mar- H cheerden ongeveer M driehonderd woe dende mannen half september door Green Lane Road. „Dood aan Pakistan”, schreeuwde de menigte in de straat in het ooste lijk deel van Leicester. Ze staken hun middelvingers op naar ge sluierde vrouwen, maakten hen uit voor rotte vis en schopten te gen geparkeerde auto’s. Politie agenten kregen flessen naar hun hoofden geslingerd. In haar winkel met traditionele moslimkleding beschrijft de eige nares, die uit vrees voor represail les anoniem wil blijven, het mo ment. „Het waren hindoes”, zegt ze. „Ik ben zelf Indiase. Ik kon hen verstaan. Toen ik het lawaai hoorde, rende ik naar buiten en deed de rolluiken naar beneden. Het liep met een sisser af. Maar de angst blijft voelbaar. Het is vrij wel stil in mijn zaak.” Zoals veel inwoners van de wijk, voornamelijk bevolkt door moslims met een Pakistaanse Ontploffen Maar vandaag komt Remkes met Remkes, maar ministers zijn bevindingen en kan de boel zo maar weer ontploffen. Daarbij zijn er grofweg drie smaken. Eén: Rem kes waagt zich niet aan een oordeel spreekt de ministerraad officieel over de stikstofdoelen en laat ze over het werk van Remkes, en begin volledig aan de politiek. Twee: november moet dan nog de lang- Remkes steunt de stikstofdoelen verwachte‘perspectiefbrief komen (min 50 procent uitstoot in 2030) of van Piet Adema, de nieuwe Chris- drie: hij neemt er (deels) afstand tenUnie-minister van Landbouw, van. Het wordt ‘één grote stikstofesta- In vrijwel alle gevallen heeft de fette’, klinkt het in de coalitie. Maar politiek een hevige discussie te voe- wel zonder Remkes, die geeft het ren, ofwel omdat het CDA klem stokje waarschijnlijk over, komt te zitten na Hoekstra’s eer dere stevige teksten. Of juist omdat voorstander D66 de stikstofdoelen die ze zo graag nastreeft wat ziet vervagen. Voor de bühne reageren betrokkenen koeltjes, maar intern broeit het. Vooral de druk op het CDA is groot. Tweede Kamerlid en land- bouwwoordvoerder Derk Boswijk stelde vorige week dat Hoekstra’s woorden (‘2030 is niet heilig’) meer als denkrichting bedoeld zijn, om het stikstofdebat los te wrikken. Maar in het land denken CDA’ers daar anders over. CDA-afdelingen rond natuurgebied De Peel ver wachten dat Hoekstra ‘doet wat hij Wopke Hoekstra moet ‘doen zegt’, meldt Benny Munsters van wat hij zegt’, fotoanp In de coalitie zegt niemand te we ten waarmee Johan Remkes van daag precies naar buiten komt, zijn het te doen. Maar er hangt ontzettend veel af van het werk van de stikstofbemid- delaar. Voor de boeren, natuurclubs rond de partijtop zoeken naar speel- en stikstofuitstoters zelf natuurlijk, ruimte. Boeren aan tafel krijgen is maar het bepaalt ook de toekomst belangrijker dan eeuwig muggen van de samenwerking tussen WD, ziften over een punt of komma als D66, CDA en Christenunie. Die een jaartal of stikstofpercentage, partijen bevroren het conflict over lijkt de boodschap. „Wat vooral be langrijk is: we moeten nu echt eens aan de gang”, zegt een goed inge voerde CDA’er. De politie moest eind september ingrijpen in het oosten van Leicester, fotobbc Na cricketwedstrijd in Dubai liep het uit de hand in Leicester - Eigenares van een winkel in Green Lane Road Niels Klaassen Den Haag Geert Langendorff Leicester GO WOENSDAG 5 OKTOBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13