M Snelheid moet fors terug op zes locaties op eiland 6 c Kerkenvisie Schouwen-Duiveland: maken van goede keuzes belangrijk Het gemotoriseerd verkeer moet op zes plekken flink gas terugnemen als het aan de gemeente Schouwen- Duiveland ligt. Van Burgh- Haamstede tot Bruinisse. Op diverse plekken op het eiland worden forse overschrijdingen ge meten van de maximaal toegestane snelheid. Ook zijn er klachten over te hard rijden in de binnenstad van Zierikzee na het verdwijnen van parkeervakken. Met behulp van een Rijksbijdrage voor het verbeteren van verkeersveiligheid wil de ge meente nu zes wegen en locaties aanpakken. Er wordt 460.000 euro ook als multifunctioneel middel punt van een dorp. In de Kerkenvisie wordt gepleit voor oprichting van een platform Toekomst kerken Schouwen-Dui- veland, zodat kerken en gemeente samen kunnen nadenken over wat mogelijk is. Het is in eerste instan tie een zaak voor kerkbesturen, zegt wethouder Jacqueline van Burg. ,,Maar we hebben elkaar wel nodig. We gaan kijken wat we met de aanbevelingen kunnen doen.” Schouwen-Duiveland heeft van alle Zeeuwse gemeenten de meeste kerken. Daarmee worden gebouwen bedoeld die ook echt als kerk gebouwd zijn. Van de 400 kerkgebouwen in de provincie staan er 48 op Schouwen-Duive- landse bodem. Daarvan staat er voor uitgetrokken, waarvan 223.100 euro Rijkssubsidie. Het is de bedoeling dat de aan passingen de komende jaren wor den uitgevoerd, maar de gemeente houdt nog een slag om de arm: de begroting moet nog worden goed gekeurd en het is nog niet duidelijk of er voldoende ambtelijke capaci teit is om de projecten te leiden. De volgende locaties staan op de planning om aangepakt te worden: in Zierikzee worden snelheidsrem- mende maatregelen aangebracht in de Weststraat, de Poststraat, Min- derbroerderstraat en de Nieuwe Bogerdstraat. Daar zijn klachten over harder rijden na het opheffen van parkeervakken. Ook in de Juli- anastraat komen aanpassingen om de verkeersveiligheid te verbeteren en dat geldt tevens voor de Hage- weg in Bruinisse. Op de Kapelleweg in Looperskapelle en de Donkere- weg en Hanenweg in Noordgouwe zijn snelheidsmetingen verricht waarbij de toegestane snelheid fors eentje, in Scharendijke, leeg. Tien hebben al een andere bestemming gekregen. Over de rest van de kerken moet hard worden nagedacht. Tien van de vijftien rijksmonumentale ker ken zitten in de gevarenzone. De Grote Kerk in Brouwershaven, de Hervormde kerk in Burgh, de ker ken in Dreischor, Noordgouwe en Noordwelle en de Zwanenkerk en Willibrorduskerk in Zierikzee worden acuut bedreigd. Op termijn worden ook de Nieuwe Kerk in Zierikzee, de Jo- docuskerk in Oosterland en de Ja- cobuskerk in Renesse bedreigd. In vijfkernen (Burgh, Renesse, Noordwelle, Noordgouwe en Dreischor) gaat het om de enige kerk die het dorp rijk is. werd overschreden. Hier worden snelheidsremmers aangebracht. De aanpassingen aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede worden mo gelijk als eerste opgepakt, omdat de planvorming al in een vergevorderd stadium is. Hier worden onder meer de fietspaden verbreed en worden kruisingen aangepast om de snelheid te verlagen. Een andere veiligheidsmaatregel die al jaren op de agenda staat, is het aanleggen van een fietspad langs de Roterijdijk en de Zuiddijk bij Dreischor. Aanvankelijk zou het waterschap Scheldestromen het fietspad in 2014 aanleggen, maar doordat er lange tijd geen ruilgrond was om grondeigenaren te com- zijn om te behouden. Zoals de Onze Lieve Vrouwe op Zee kerk in Haamstede, die volgens de rap portmakers een architectuur- en cultuurhistorische waarde heeft. Deze kerk staat op de plek waar mogelijk in de toekomst Market Plaza gebouwd wordt. Ook de Ou- werkerkse Geertruidkerk wordt als cultuurhistorisch en steden bouwkundig waardevol gezien. Voor heel Zeeland zijn kerkenvi sies in de maak. Die van Schou- wen-Duiveland is de eerste die ge presenteerd is. Erfgoed Zeeland, bureau Coup en de gemeente Schouwen-Duive- land hebben met kerkeigenaren de koppen bij elkaar gestoken. Alleen het ‘t Kerkje onder d’n diek in Brui- nisse deed niet mee. penseren is dat steeds vooruitge schoven. Nu staat de aanleg voor 2024 gepland, maar omdat er steeds meer onderdelen bij zijn gekomen en inmiddels de bouwkosten zijn gestegen, is het project fors duurder geworden. Dat heeft ook gevolgen voor de gemeentelijke bijdrage. De gemeente draagt voor een kwart bij aan de kosten en had in eerste in stantie 256.000 euro daarvoor gere serveerd. Nu verdubbelt dat bedrag ruim naar 533.174 euro. In de begro ting voor 2023 was al rekening ge houden met een extra bijdrage van nog eens 256.000 euro, maar dat valt nu dus iets hoger uit. Markthal In de kerkenvisie wordt onder meer verwezen naar de markthal in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Met werkruimtes op zolder. ,,Kop- pel daar nog een postpakketten service aan en doe het dorpshuis erin. Een grote kerk moet dat kun nen dragen.” Vroeger gold de kerk Market Plaza Daarnaast zijn er kerkgebouwen die geen beschermde status heb ben, maar die wel de moeite waard Er zijn veel lelijke dorpshuizen. Die mogen wat ons betreft geofferd worden ten behoeve van de kerken Het stikt van de kerkgebouwen op Schouwen-Duiveland, maar de toekomst ervan is onzeker. 37 kerken zijn op dit moment nog religieus in gebruik. Die functie dreigt binnen nu en vijftien jaar bij zeker 16 van deze gebouwen te verdwijnen. e cijfers in de gisteren gepresenteerde Ker kenvisie Schou- wen-Duiveland zijn niet rooskleurig, maar wel duidelijk. Als er niets wordt gedaan, is het over een jaar of wat einde verhaal voor zeker de helft van de kerken op het eiland. Ont kerkelijking, vergrijzing en hoge onderhoudskosten brengen hun voortbestaan in gevaar. Het be houd van alle kerkgebouwen is geen noodzaak, zegt Jan van de Voorde van Erfgoed Zeeland. ,,Maar het is wel belangrijk dat er goede keuzes worden gemaakt.” Een kansloos verhaal? Niet per se, zegt Van de Voorde - die pro jectleider Kerkenvisies Zeeland is. Hij denkt dat het combineren van functies in kerkgebouwen, zeker als daar een commerciële pijler bij zit, nog de meeste kans van slagen heeft als het er om gaat kerkgebou wen te behouden. Maar ook het onderbrengen van maatschappelijke functies in de kerk loont de moeite. ,,Schou- wen-Duiveland beschikt over heel veel lelijke dorpshuizen. Die mo gen wat ons betreft geofferd wor den ten behoeve van de kerken.” Ook toeristisch liggen er kansen in deze regio. C Ook zijn er klachten over te hard rijden in de binnenstad van Zierikzee na het verdwijnen van parkeervakken l P3 DONDErDAG 29 SEPTEMBEr 2022 SD 16 kerken in de gevarenzone ZIERIKZEE - Valeska Nastaly - Jan van de Voorde, projectleider Kerkenvisies Zeeland Esme Soesman Zierikzee Er gebeurt veel in de kerken op Schouwen-Duiveland, zoals hier het Nieuwjaarsconcert in de Adriaanskerk in Dreischor. Maar het religi euze gebruik neemt af, het vrijwilligersbestand vergrijst en de gebouwen zijn kostbaar in onderhoud. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49