Vooral twintigers vaak eenzaam L Kachel in de kerk gaat uit, jas aan! «R. Nieuwsmedia c Zes op de tien missen een goede vriend of vriendin Walcheren Zes op de tien jongvolwas senen ervaren leegte in hun leven. Ze missen een echt goede vriend of vriendin, hebben meer behoefte aan gezelligheid en voelen zich soms in de steek gelaten. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant door Panel Inzicht onder dui zend respondenten. Aanleiding voor de enquête is de Week tegen Eenzaamheid, die vandaag begint. Vooral jongvolwassenen tussen 18 en 34 jaar voelen zich geregeld al leen. Bijna vier op de tien missen een echt goede vriend of vriendin. Ook vinden bijna evenveel jonge ren hun kring van kennissen te be perkt. Bijna de helft voelt zich soms of vaak in de steek gelaten. Volgens Anja Machielse, hoogle raar humanisme en sociale weer baarheid aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht, past het gemis van goede vrienden voor een deel bij de levensfase. ,,Als twinti ger maak je veel keuzes, bijvoor beeld over carrière en gezin, waar bij je selectiever wordt en vrienden zoekt die jou begrijpen en bij wie je je veilig voelt. Die zijn vaak lastig te vinden.” De oorzaken voor dat gevoel van eenzaamheid verschillen per le vensfase, constateert Luzia Heu, universitair docent bij de Universi teit Utrecht. ,,We denken bij een zaamheid snel aan sociale isolatie. Maar in het geval van jongvolwas senen spelen veel andere oorzaken. Ze kunnen leegte ervaren, omdat ze zich afvragen wat het doel in hun leven is.” Bovendien heeft deze groep sneller het gevoel niet aan de sociale nor men te voldoen. ,,Ze denken bij voorbeeld dat anderen meer seksu ele contacten hebben of betere vriendschappen. Dat kan eenzaam aanvoelen. Terwijl dat beeld mis schien niet altijd klopt”, zegt Heu. Hoewel jongvolwassenen aange ven vrienden te missen, zegt een meerderheid wél altijd bij iemand terecht te kunnen met problemen. Ook zeggen de meesten dat er ge noeg mensen zijn om op terug te vallen. Toch zijn er zeker waarschuwin gen voor toenemende eenzaam heid bij jongvolwassenen. Ma- chielse noemt het aantal jongeren dat gemis ervaart ‘zorgelijk hoog’. ,,Het hangt erg samen met de men tale gezondheid van jongeren, die sinds corona onder druk staat.” Voor ouderen spelen vriend schappen een andere rol, stelt Theo van Tilburg, socioloog aan de VU. ,,Bij jongeren ligt, mede door soci ale media, het accent op veel opper vlakkige relaties. Ouderen hoeven niet per se een groep van honderd mensen.” Zij hechten meer waarde aan enkele goede vrienden. Bij jongeren ligt, mede door sociale media, het accent op veel oppervlakkige relaties I Burgers en bedrijven zijn niet de enigen die last hebben van de torenhoge energieprijzen. Ook veel kerken zitten in hun maag met de oplopende kosten om hun vaak oude, koude en niet geïsoleerde gebouwen te verwarmen. Huib Tieleman van de Nicolaaskerk in Brouwershaven zoekt zijn warme jas alvast op. ,,We zijn te verwend. We moeten terug in luxe.” i FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK donderdag 29 september 2022 8 15°c C P20 Weeroverzicht lange termijn: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging P2en8 - Theo van Tilburg, socioloog Ellen van Gaaien Utrecht Jaargang 264 PZC is onderdeel van: lllllllllllllllll 711688 555554 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws C ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1