genderwet #Hubohelpt Twïjjf els Ln Kamer over M 55 I KORTING OP ALLES* Kabinetsplan ligt gevoelig che Vandaag bij deze krant ZATERDAG 10KTOBER >1 Nieuwsmedia JAAR Het doorgaan van het kabinetsplan voor het eenvoudiger veranderen van het geslacht in het paspoort is uiterst onzeker. Coalitiepartijen twijfelen over deze verruiming van mogelijkheden voor transgenders. Vandaag is het debat. Kort daarvoor nemen ze een besluit. Laat transgender- mensen het recht hebben te beslissen over hun leven Als de wetswijziging doorgaat, kan iedereen vanaf 16 jaar straks bij de gemeente aangeven man of vrouw te zijn. Nu is voor die juridische ge slachtsverandering in het paspoort een aparte verklaring nodig van arts of deskundige. Die vervalt dan. Het kabinetsplan ligt uiterst ge voelig, steun van een Kamermeer derheid is zeer onzeker. Regerings partijen WD en CDA zitten in de maag met het plan en twijfelen. Ze wilden er gisteren verder niks over zeggen. Pas vandaag, enkele uren voor het debat over de wet, bepalen zij hun koers. Als deze twee par tijen tegen zijn, sneuvelt het voor stel waarschijnlijk. Vóór de verrui ming van de wet zijn onder meer D66 en GroenLinks, tegen zijn Christenunie (coalitie) en opposi tiepartijen PVV, SGP en JA21. „Als je het deskundigengesprek weg haalt, doe je afbreuk aan goede zorg die essentieel is voor deze groep”, zegt CU-Kamerlid Mirjam Bikker. „En als de rechter het goedkeurt, mogen kinderen onder de 16 vol gens dit plan straks ook van ge slacht veranderen zonder gesprek. Terwijl vroeg beginnen met sociale transitie kwetsbaar is: 80 procent van de kinderen die zich melden bij de transgenderkliniek kiest uitein delijk niet voor transitie.” De vraag naar transgenderzorg neemt al tijden toe. Actiegroep Gendertwijfel, dat een manifest te gen het voorstel heeft opgesteld, vreest dat de juridische geslachts verandering ook een stap richting medische aanpassing betekent. „Veel kinderen of prepubers wor stelen met hun identiteit. Als je die gevoelens of onzekerheden gelijk bevestigt, is dat het begin om ook naar de genderkliniek te gaan”, al dus woordvoerder Bart Jan Spruyt. Deskundigen van genderklinie- ken zien dat verband echter niet. „We hebben al lange tijd ervaring met het aanvragen van verklarin gen voor een wijziging in het pas poort, maar die zijn geen toegang naarde genderkliniek”, stelt Anne- lijn Wensing-Kruger, voorzitter van Kennis- en Zorgcentrum Gen- derdysforie in Amsterdam UMC. Lisa van Ginneken (D66), het eerste openlijke transgender Ka merlid van Nederland, hoopt dat twijfelende partijen voor stemmen. „Laat transgendermensen, ook kin deren, net als iedereen het recht hebben om te beslissen over hun le ven. Zonder tussenkomst van een psycholoog of rechter.” P5 »P3 - Lisa van Ginneken, D66 dinsdag 27 september 2022 13°c P16 Pk c« ’Exclusief maatwerk. Vraag naar de voorwaarden. Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Weeroverzicht lange termijn: Hoe rea geert u op versto ring van de nacht rust? Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging handen uit zijn mouwen. Door morgen, woens dag, op zijn school zakjes snoep te verkopen. Er is haast bij, want op 1 oktober moet er 36.000 euro worden overgemaakt naar het Duitse ziekenhuis. De teller van de crowdfun- dingsactie staat nu op bijna 32.000 euro. Tijd om de eindsprint in te zetten dus. ZEELAND 4 Niels Klaassen Ellen van Gaaien Den Haag «eraauefc walSOO euro? I Kelshaw Allen (13) uit Kloosterzande verkoopt zakken snoep op zijn school het Reynaertcol- lege in Hulst om geld in te zamelen voor een operatie in Duitsland. Hij heeft een aandoe ning aan zijn rug. In Nederland wordt de ope ratietechniek die ze in Duitsland gebruiken, niet vergoed door de verzekering. Iedereen helpt Kelshaw, maar zelf steekt hij ook zijn Rond is net nieuwe v«erkant uni 8 II 711688 II 5555S4 II >120% V£'.. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws FOTO FRANK PETERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1