‘Geen zonnepanelen op monumenten is niet van deze tijd’ IJohnRietdijk.nl! 3R t Eigenaar afgebrande caravan looft tipgeld uit tl tjgR 7 c Energiemarkt Stadsraad druk bezocht Van der Poel Ss 1 z... o' SCHILDERWERK TIMMERKLUSSEN Verbouwen en Restaureren 1 Check snel mijn site voor wat ik WEL/NIET doe! 1 FABRIXX: Belgische topkwaliteit gördïjhéïi.' 4444 Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding Iedereen wil wel zonne panelen op zijn dak. Maar woon je in een monument of in een beschermd stads- of dorpsgezicht dan is dat knap lastig. Lees er meer over op onze website of kom langs in de winkel! de haven monumentenglas, waar je ’s winters echt niet naast wilt van een woning (‘Geen monu ment, wel beschermd stadsge zicht’) aan de Molenstraat. Vier maanden geleden kreeg hij een ‘nee’ te horen toen hij zonnepane len bij de gemeente aankaartte. ,,Heel erg balen.” Twee weken terug brandde de stacaravan in de nacht van zaterdag op zondag volledig af. De brand weer kon, aangesneld op het Oos- terweegje, niets meer redden. Jan die met zijn vrouw Anita (73) ge lukkig niet aanwezig was tijdens de brand, ging de volgende ochtend al kijken. Schouwen-Duiveland als de re- chercheafdeling in Goes bezig met de zaak. ,,Er wordt groot onderzoek naar de brandstichting gedaan”, vertelt Van de Rijt. ,,Ook is mijn fa milie een crowdfundingsactie ge start. Zelf loof ik duizend euro uit voor de tip die uiteindelijk naar de dader leidt.” Niet ontmoedigen Maar Doeswijk laat zich niet ont moedigen. Hij hoopt voor zijn contract afloopt (‘Ik heb nog een j aar’) op ander beleid én op nieuwe ontwikkelingen. ,,Een schoon dochter van ons zit in Eindhoven op de universiteit en daar wordt van alles ontwikkeld. Over een jaar of vijf ziet het er allemaal weer heel anders uit.” Tot die tijd is het roeien met de riemen die er zijn. Op de Energie markt kunnen mensen hun licht opsteken over onder meer isolatie en zonnepanelen. En over subsi diemogelijkheden. Het is com plexe materie, blijkt uit de verha len. Waarom krijgt één stadsbe woner wel groen licht voor zonne panelen en twee anderen niet? En hoe zit het met subsidie die moet worden opgebruikt terwijl leve ranciers niet kunnen leveren? Maar er zijn ook lichtpuntjes. Zo hebben onder meer Zeeuwland en gemeente een EnergieTeam in het leven geroepen, dat er gratis op uitrukt om mensen te helpen die in een huis met een laag energiela- bel wonen en die een laag inko men hebben. Mensen die dat wil len krijgen energiecoaches en spe ciaal opgeleide klussers van de Zuidhoek over de vloer, die voor 200 euro aan energiebesparende maatregelen treffen. Aangestoken Hij weet zeker dat de brand aange stoken is. De brandweer sloot kort sluiting uit, omdat gas en elektra waren afgesloten door Jan die met vrouw en huisdieren in woonplaats Krimpen aan den IJssel zat. ,,Als we terug gaan naar Krimpen draai ik altijd het gas van de flessen en zet de stroom uit”, aldus Van de Rijt. Momenteel is zowel de politie op Uitvalbasis Jan en Anita zijn met pensioen en genoten al twaalfjaar van maart tot ongeveer oktober van hun plekje op de camping. De eerste twee jaar stonden ze in de hoek aan het Oos- terweegje. De laatste tien jaar op de huidige plek, waar nu alleen nog het schuurtje overeind staat. ,,De brand doet ons enorm veel pijn. Naast de materiële schade komt er ook emotionele schade bij. Zo’n daad vreet aan je. Wij zijn ook de jongsten niet meer. Mijn vrouw heeft zwaar reuma. Haar onder steun ik elke dag. Onze caravan was vooral voor mij een uitvalbasis, om dat ik daar vanuit mijn taak als Ver- keersregelaar voor Zeeland kon uit voeren. De caravan diende als ont lasting van deze persoonlijke pro blemen.” Home textiel 1 info@johnrietdijk.nl 0620 768636 y I LUXALOIXl 1 Geen kattenluik Zelf heeft Stuij in zijn woning aan Over een jaar of vijf de haven monumentenglas, waar - het allemaal zitten. ,,En ik heb een historische weer heel anders uit achterdeur waar je bijna geen kat- tenluik in hoeft te zetten. En dan komt de kat toch binnen als-ie dicht is.” Dé plek om voor zonnepanelen te gaan en zo wat speelruimte te krijgen om je energierekening in beoordelen, blikt de beleidsamb- de klauw te houden. Zelf kon het tenaar voorzichtig vooruit. stadsraadbestuurslid een schuur- Of stadsbewoner Wim Does- tje in zijn achtertuin neerzetten wijk daar iets mee opschiet? ,,Ik waar hij zonnepanelen op kwijt heb geen idee”, zegt de bewoner kon. Een investering die je zo te rugverdient en daarom vindt Stuij dat veel meer mensen die stap moeten kunnen zetten. ,,Met het leggen van zonnepane len op je dak, breek je niets af. Als ze over dertig of veertig jaar uit de mode zijn of er is een andere op lossing, dan haal je ze er weer af. En dan staat gewoon hetzelfde pand er nog als dat er nu ook staat.” Tom Stuij van de Stadsraad Brou- Dat is iets heel anders dan ramen wershaven pleit voor een snelle dichtmetselen of hele gevels ver- aanpassing van de regels. ,,Dit is bouwen, betoogt Stuij. niet meer van deze tijd.” Nieuw De gemeente Schouwen-Duive- beleid is in de maak, aldus de ge- land is bezig met het opstellen van meente Schouwen-Duiveland. beleid voor duurzame energie en Het lijkt erop ofer iets meer moge- daar wordt ook dit vraagstuk bij de lijk wordt. In een monumentale kop gepakt. Nog niet bekend is hoe stad als Brouwershaven kun je dat uitpakt. Zoals het er nu naar haast geen kant op, schetst Stuij uitziet, zal er bij een aanvraag al- tijdens de Energiemarkt in het tijd om advies worden gevraagd bij Tonnenmagazijn. Die stad puilt de commissie ruimtelijke kwali- uit van het historisch schoon, teit. Maar die commissie zal aan- maar daarmee ook van de wonin- vragen met een ‘positieve’ in plaats gen zonder spouw, met daken ‘die van met een ‘behoudende’ insteek niet helemaal conform zijn’ en ra men die niet sluiten. 'GS r S 44' ■mi AM bin I nen uit SD VriJDAG 23 SEPTEMBEr 2022 Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl - Wim Doeswijk, inwoner Brouwershaven Jan van de Rijt (72) wil de brand stichter van zijn stacaravan op camping De Stern in Noord- gouwe koste wat kost vinden. Hij heeft voor de gouden tip dui zend euro over. ,,Zo’n daad vreet aan je.” Echtpaar Jan en Anita van de Rijt bij de restanten van hun staca ravan. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Esme Soesman Brouwershaven Gerrit van Loon Noordgouwe De energiemarkt in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, met energie- en duurzaamheidsspecia- liste Baukje Bruinsma (derde van rechts) van de gemeente. foto sandra schimmelpennink a P L A F O N P SYS TEM E N keurmerk I i -1- W® 1 r a. woonexperts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50