Angela Bart de Graaff zou zich omdraaien in zijn graf <D 2 af Waarom zo veel drift? 24 BELANGRIJKE ROL IN GESCHIEDENIS Heartbreak High Quote van de dag EXPOSITIE KIJKT TV We kijken vanuit onze eigen huizen op dezelfde tijd naar dezelfde Netflix-serie Mannelijke historici onderzochten eeuwenlang het leven van Willem van Oranjes zoon Frederik Hendrik, maar juist zijn echtgenote Amalia van Solms was heel belangrijk voor Nederland, zo blijkt. Ze zorgde voor rust en stabiliteit in haar land Maar nee. Sekskliniek is een soort langgerekte Postbus 51-spot die aan elkaar hangt van soa-testen en jongeren die zogenaamd last hebben van erectie problemen, een gevoelloze clitoris of pijn bij de penetratie. Ik schrijf bewust ‘zogenaamd’, want verreweg het grootste probleem van Sekskliniek is dat het volstrekt ongeloofwaardig is. Dat begint al met de kandidaten die worden ont vangen in de hippe tv-kliniek van presentator Jurre Geluk en ‘toevallig’ alle diversiteitshokjes aantikken. Er is een transgender persoon, een homoseksuele man met een kleurtje, een lesbische vrouw die dol is op trio’s en anale seks met voorbinddildo’s, een j ongen die hetero is maar het ook graag eens met jongens wil proberen, en een blond meisje dat snel pijn krijgt bij penetratie. Je kunt maar één ding con cluderen als je het ziet: die zijn zorgvuldig bij elkaar gescharreld in de kaartenbak van het castingbureau. De Sekszusjes. Bart de Graaff draait zich om in zijn graf als hij zou zien wat er geworden is van zijn rebellenclubje. Dat gevoel wordt nog eens versterkt door de pro blemen waarmee ze komen. Een transgender per soon met een verstopt talgkliertje bij zijn afgezette borst, zou die nou werkelijk de afweging maken om daarmee naar een tv-dokter te gaan in plaats van naar zijn eigen huisarts? Ander voorbeeld: stel nou dat je er als jonge homo seksuele man serieus mee zit dat je in je eentje prima kan masturberen maar blokkeert zodra er een part ner bij komt. Zou je dan spontaan denken: laat ik mezelf eens kwetsbaar opstellen en mijn probleem neerleggen bij een sekscoach op nationale tv om met een paar open deuren naar huis te worden gestuurd? Of zou je in de veiligheid van je eigen slaapkamer aan het googelen slaan? Ik hoef maar naar mijn eigen pubers te kijken en ik weet het antwoord wel. De Leeuw wil record Jeroen over de dood Met het zweet op mijn voor hoofd fietste ik in 1994 vanaf de middelbare school hard over een Alblasserwaardse dijk om stipt om 16.30 uur voor de tv te zitten. Dat lukte als een zusje of broertje de afstands bediening niet weer eens had gejat. Op de VARA was Heartbreak High te zien, een Australische serie over een multiculturele vriendengroep die elkaar kende van hun ‘middelbare’ Hartley High. op het basketbalbord is geplakt. Hoofdrolspeelster Amerie, die een scheldwoor denboekje bij zich lijkt te heb ben, probeert uit alle macht van het imago ‘kaartbitch’ af te komen. Tel daar een woke di recteur, heel veel woede en eindeloze huilbuien bij op. Waar is die gezellige vrienden groep gebleven en waarom is er zo veel drift? En is Dusty net zo knap als Drazic? No way. Alleen mannen Met negentig uiteenlopende objec ten maken Moerman en conservator Julia van Marissing duidelijk hoeveel Amalia van Solms betekende voor de ontstaansgeschiedenis van Neder land. Op lang niet alle objecten is Van Solms zelf te zien Zoals op een prent van alle betrokkenen bij de Vrede van Münster, het einde van de Tachtigjarige Oorlog. De tientallen onderhandelaars zijn allen man. De vrouwelijke historici ontdekten hoe voornaam de rol van Amalia van Solms bij die onderhandelingen is geweest. Officieel had ze geen func- hebben verdiept in Amalia. ,,Zij ont dekten dat Amalia van Solms’ rol in de geschiedenis is onderschat.’’ In het voorwoord van een publica tie bij de expositie ‘Amalia. Ambitie met Allure’ schrijft Moerman: ,,Ama- lia is beeldbepaler, huwelijksstrateeg, diplomaat en vooral een vrouw met ambitie. Op ingenieuze manier en onvermoeibaar legt zij het funda ment voor de Oranjedynastie.’’ Fascinerend vond ik het, de romances, het gedoe met hun ouders, de fijne beelden van Sydney en dat heerlijke Aus tralische accent. De manier waarop Anita de ‘c’ uitsprak als ze Drazic plaagde. De reboot van Heartbreak High móést ik dus zien. Maar waar ik met een glimlach terugdenk aan de schattige verliefdheid tussen Jodie en Nick, gaan van HBH 2.0 mijn nekharen recht over eind staan. Binnen een halfuur heb ik ‘geleerd’ over een inces- tkaart, de seksgevangenis en een dildo die door een leerling NN, dat was ooit het rebellenclubje dat groot werd door stoute dingen te doen op tv en de grenzen op te zoeken. Bart de Graaff die een steen door een ruit van een tankstation gooide en BN’ers ’s nachts uit hun bed belde. Er was De Grote Donorshow en bij Spuiten Slikken deed een hele roedel presentatoren zo’n beetje alles wat God verboden heeft. Wie had kunnen bevroeden dat juist die omroep erin zou slagen om een seksprogramma te maken dat nóg saaier is dan kijken naar groeiend gras: Sekskliniek. En dat is knap, zeker in een jaar waarin seksueel grensoverschrijdend gedrag eindelijk goed op de kaart is gezet. Stof genoeg om met jongeren over te praten en om ze op een laagdrempelige manier over situaties na te laten denken en ze er tegen te wapenen, zou je denken. 4.' y e werd wispelturig genoemd. Loyaal, trouw, toegewijd. Emotioneel ook. Ze kon in haar koets niet aan Delft voor bijtrekken zonder in snikken uit te barsten, omdat ze dan de Nieuwe Kerk zag, waar haar echt genoot een plek in de grafkelder had. Dat was eeuwenlang het beeld van Amalia van Solms (1602-1675), vrouw van stadhouder Frederik Hendrik, de jongste zoon van Willem van Oranje. Over die Amalia - ‘onze’ Amalia is naar haar vernoemd - wordt morgen een expositie geopend in Museum Prinsenhof Delft, de plek waar haar schoonvader in 1584 werd doodge schoten. Prinsenhof-directeur Janelle Moer man en haar collega’s dachten eerst aan een tentoonstelling over Amalia en haar echtgenoot. ,,Als powerkop- pel. Totdat bleek dat veel vrouwelijke onderzoekers zich de afgelopen jaren r k is8 üi i Jeroen Schmale m Dat je als publieke omroep nog met dit soort malle toneelstukjes durft aan te komen na - Harry de Winter (73) en Yvonne van den Hurk (63) - bijna dertig jaar samen - in Libelle over hun aparte huizen. PODCAST Paul de Leeuw doet mee aan een recordpo- ging podcast maken. In twee honderd uur wil De Leeuw twee afleveringen ma ken van podcast De Leeuw lult verder. De opna mes zijn gratis bij te wonen. THEATER Acteur Jeroen Spitzenberger speelt van eind september tot en met half de cember de thea tervoorstelling Memento Mori over de dood, samen met New Rotterdam Jazz Orchestra. ,,Pra- ten over de dood is lastig, kwets baar ook”, zegt de acteur. - Janelle Moerman, directeur Prinsenhof Amalia van Solms speelde ook een rol bij de Vrede van Münster in 1648. FOTO’S MARCO DE SWART - Suzanne Borgdorff ★★III Dramaserie Te zien op Netflix Tijd voor een vrouwelijke blik op die andere Amalia X *mus k--r DONDERDAG 15 SEPTEMBER 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24