l llv c Hoornweg wil recordboeken in met marathon op de loopband 23 ■f '^1 Trentin en Hirschi pakken zeges Curry: deal van één miljard euro Marathon Londen heeft een primeur De beste manier om het lopen van 42 kilometer en 195 meter op één en dezelfde plaats, zonder veran derende omgeving als afleiding, nog enigszins draaglijk te maken: niet nadenken, verstand op nul - zou je zeggen. Maar ook op een loopband is concentratie noodza kelijk, ervoer Hoornweg al tijdens zijn voorbereiding. Bij zijn ultieme test - een dertig kilometer op wereldrecordtempo - had hij in de gym zijn blik on dertussen gericht op het tv- scherm en de Vuelta-etappe. Bij een valpartij in het peloton schrok de bij sport immer hevig meele vende Hoornweg zelf ook. ,,Don- derde ik bijna van die band af’, vertelt Hoornweg lachend. ,,Een misstap kan ik mij echt niet per mitteren, dus ik zal toch echt in die focus moeten blijven.’ Morgen moet het gebeuren. Dan stapt hij om vier uur ‘s middags in zijn woonplaats Papendrecht op een hopelijk volgestroomde par keerplaats van verzekeringskan- toor L&B Groep (een van zijn sponsoren) op de loopband om het wereldrecord aan te vallen. Dat is nu in handen van de Amerikaan Tyler Andrews met 2 uur 17 minu ten en 56 seconden. Niet geldend als een officieel wereldrecord bij de World Athletics, maar wel goed voor een plaatsje in de Guinness Book of Records. ,,Je moet een beetje gek zijn dit doel te hebben’, zegt Hoornweg. „Mentaal is het natuurlijk heel zwaar. Dat weet iedereen die wel- eens op een loopband heeft ge staan, denk ik. Na vijf minuten heb je al het gevoel dat je een uur aan het lopen bent.’ Toch heeft hij er zowaar zin in. Nu is het eens zijn beurt, zo voelt het voor de man die als tempoma- ker al vijf keer bij een wereldre cord betrokken was. Met een uit stekend gevoel voor snelheid hielp hij bijvoorbeeld de Oegandees Joshua Cheptegei en de Ethiopi sche Yalemzerf Yehualaw al de wereldrecordboeken in op presti gieuze afstanden als de 10.000 me ter en de halve marathon. Die staan uiteraard vele malen hoger Hij werd atleet, al helpt hij ook drie dagen in de week bij de ‘be- leefboomgaard’ van zijn schoonfa milie. Drie hectare met appels, pe ren, pruimen, bramen en frambo zen. Het sjouwen van de kisten met appels en peren ziet hij als zijn krachttraining. Toch is de ach terliggende gedachte van zijn po ging vandaag ook om geld in te za melen. Met 20.000 euro kan hij de komende twee jaar alles zetten op kwalificatie voor de Olympische Spelen van 2024 in Parijs. Het is nu of nooit, voor de 33-jarige Hoorn weg. Hij weet natuurlijk ook wel dat hardlopen in de natuur veel mooier is dan op die vermaledijde loopband. Maar in aanloop naar zijn poging somt hij, opgewekt verteller en rasoptimist, ineens de voordelen op. Met een dj voor de muziek, alle ondernemers en toe schouwers op het parkeerterrein wordt hij ondersteund. En via een livestream kan iedereen hem op de loopband aan het werk zien. ,,Als je er eenmaal opstaat, kom je zo in het ritme. Je zet dat ding aan en het komt goed. Hoop ik.” Toezicht De geijkte loopband zal worden afgesteld op 18,4 kilometer per uur, in de hoop later iets te versnellen. Dat alles onder strak toezicht. ,,Er zitten allerlei regeltjes aan vast. Ik mag de loopband onder geen be ding aanraken. Iemand anders moet op de plusjes en minnetjes klikken om het tempo te verhogen of te verlagen. En ik heb drie jury leden officieel aan moeten mel den, die moeten straks bevestigen dat ik ook daadwerkelijk ‘2 uur 17 minuten en een beetje’ op de loopband heb gestaan. Die mogen mij geen moment uit het oog ver liezen.’ Dat zal wel lukken. Hoornweg zwoegt met een snelheid van 18,4 kilometer per uur, maar gaat ner gens heen. aangeschreven dan het loop band-record, maar Hoornweg zegt: ,,Ook dit blijft toch een we reldrecord. En ik doe het echt niet even tussendoor. Moet vol aan de bak.’ In 2021 werd hij, op het asfalt, de snelste Nederlander bij de Mara thon Rotterdam in 2.16.38, zijn persoonlijk record. Een jongens droom voor Hoornweg die als 6-jarig kereltje ter hoogte van de Kuip verslingerd raakte aan het hardlopen toen de bidon van de la tere winnaar van de Rotterdamse marathon tussen zijn benen be landde. Timmerman of marathon loper wilde hij sindsdien worden. Mentaal is het zwaar. Dat weet iedereen die op een loopband heeft gestaan Hij loodste al meermaals Afrikaanse toppers naar een wereldrecord. Nu waagt Roy Hoornweg zelf een poging op de marathon. Op de loopband welteverstaan. ,,Na vijf minuten heb je al het gevoel dat je een uur aan het lopen bent.” i r - Roy Hoornweg WIELRENNEN Matteo Trentin schreef in de Ronde van Luxemburg de tweede etappe op zijn naam. De Italiaan was de snelste in een massasprint voor Florian Sénéchal. Va lentin Madouas, die giste ren de eerste etappe won, leidt in het algemeen klas sement. De Nederlander Sjoerd Bax volgt op zeven seconden. Marc Hirschi heeft de 94ste editie van de Ronde van Toscane op zijn naam geschreven. De Zwitser van UAE Team Emirates was na 199,2 kilometer met start en finish in Pontedera de beste van een kopgroep van vijf renners. Hirschi klopte in de sprint de Itali aan Lorenzo Rota. BASKETBAL Een sponsordeal met kle dingmerk Under Armour maakt Stephen Curry (foto) een van de rijkste sporters ter wereld. Vol gens Rolling Stone kan de Amerikaanse vedette van Golden State Warrriors meer dan één miljard euro verdienen met zijn - levens lange - verbintenis. Curry treedt daarmee in de voet sporen van LeBron James, de eerste nog actieve bas ketballer die de grens van één miljard passeerde. An dere sporters die tijdens hun loopbaan zoveel ver dienden zijn golfer Tiger Woods, bokser Floyd May weather, tennisser Roger Federer en Cristiano Ro naldo en Lionel Messi. ATLETIEK Deelnemers aan de mara thon van Londen hebben bij de inschrijving voor vol gend jaar voor het eerst de keuze uit drie geslachtsop- ties. Naast vrouw of man kunnen deelnemers ook het vakje non-binair invul len. Non-binaire personen voelen zich niet specifiek vrouw of man. De derde geslachtsoptie geldt niet voor de topatleten. Hun wedstrijd valt onder de wereldatletiekfederatie en daar gelden andere regels. „De veranderingen zoals deze tonen onze toewijding om van de marathon van Londen een evenement voor iedereen te maken’’, aldus de organisatie. Pim Bijl Papendrecht ‘Je moet een beetje gek zijn dit doel te hebben’ GO DONDERDAG 15 SEPTEMBER 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23