L L U c Project van boeren, jagers en natuurbeschermers is een succes 9 JWlk Een koppeltje patrijzen struint tussen de grazende koeien aan de Westboutweg in Burghsluis. Ze hebben het er naar hun zin. Niet ondanks, maar dankzij de boeren! nomen. Eelke Mol en Wessel van Vliet van Vogelbescherming Nederland zijn donderdagmiddag vanuit Arnhem naar Burghsluis gekomen om samen met Van de Straat en Naomi Oostinga van SLZ te kijken wat er gebeurt in het proefgebied. Zodra ze uit hun auto stappen aan de Westboutweg, vallen ze gelijk met hun neus in de boter. Het eerdergenoemde koppeltje patrijzen loopt bijna vlak voor hun voeten door en rozenbottel. Ook dat zijn schuil- plekken die tegelijkertijd ook andere dieren aantrekken. Akkerbouwer Huub Remijn pacht een perceel van Het Zeeuwse Land schap, waarop hij strokenteelt toepast: plus als je kijkt naar de maatregelen op dit perceel”, zegt Van de Straat. ,,Een combinatie van verschillende maatre gelen bij elkaar werkt het beste, maar boeren moeten er ook voor open staan.” De stroken met gewassen zijn 33 meter breed. Precies breed genoeg voor de sproeimachine en de bemes- ter, zodat het werkbaar is voor de boer. En voor de patrijs is het van levensbe lang: zodra de boer het land opkomt met zijn machine, kan de vogel een ander gewas in vluchten waar hij vei lig is. Huub Remijn weet zeker dat het een goed systeem is voor akkervogels. Maar om zijn volledige bedrijf om te gooien naar strokenteelt moet er nog wel wat gebeuren. ,,Ik word er zeker blij van, anders deed ik het echt niet, maar het is minder efficiënt per hec tare: het kost gewoon meer werk. Je hebt zeker meer biodiversiteit dan wanneer die elfhectare één gewas was geweest. Daarvoor krijgt dit systeem een tien, maar op gebied van effici ency is het zeker geen tien. De reden dat we nu zo goedkoop voedsel kun nen produceren, is dat we grootschalig boeren.” Volgens Remijn ligt de bal niet al leen bij de boeren om te zorgen voor een andere manier van landbewer- king die beter is voor de biodiversiteit. ,,Leg de vraag maar aan de consument voor: heb je meer over voor een aard appel uit de strokenteelt dan voor een gewone aardappel? Het is allemaal zo strak gepland in de voedselketen dat er weinig rek in zit. Dat is niet het pro bleem van de boeren, nee, dat is het probleem van de hele samenleving.” De patrijs is een heel schuwe vogel die zich goed kan verstoppen Het is een plus op een plus op een plus als je kijkt naar de maatregelen op dit perceel De patrijs (inzetje) staat op de rode lij st van bedreigde diersoorten. De vo gelsoort is sinds de jaren 70 met meer dan 95 procent afgenomen volgens Vogelbescherming Nederland, terwijl deze fazantachtige voor die tijd een vaste waarde was op Nederlandse ak kers en velden. De schaalvergroting van de landbouw en het gebruik van pesticiden worden aangewezen als oorzaken. Om de patrijs terug te brengen in het land schap en daarnaast meer biodiversiteit te creëren is in 2017 het internationale project partridge gestart. Op Schouwen-Duiveland, bij Burghsluis, is een gebied van zo’n 500 hectare optimaal ingericht voor de patrijs. Daarin werken boeren en jagers samen met stichting Het Zeeuwse Landschap, Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) en Vogel bescherming. Dat het werkt, laten de resultaten in Burghsluis zien, maar tellingen zijn lastig. De kans dat je een patrijs ziet, is klein. ,,Het is een heel schuwe vogel die zich goed kan verstoppen”, zegt Suzanne van de Straat. Zij is project leider Natuur en Landbouw bij stich ting Het Zeeuwse Landschap en on derhoudt nauw contact met de deel nemende boeren. Door de maatrege len die zijn genomen op hun percelen, worden vaker patrijzen, maar ook meer andere akkervogels zoals de veldleeuwerik en puttertjes waarge- het weiland van biologisch melkvee houder Peter de Hoop. Vreugde alom bij de vogelliefhebbers en ze raken niet uitgekeken door hun verrekijkers en camera’s. ,,Waarschijnlijk zie je hierna nooit meer een patrijs”, zegt Van de Straat tegen de verslaggever. ,,Ze zijn vaak onzichtbaar als ze zich verstoppen in de struiken of andere begroeiing.” Want ook al grazen de koeien het gras kort en maait de boer het, er zijn toch schuilplekken genoeg in het wei land. Melkveehouder De Hoop heeft een gekartelde rand van hoog gras langs een kant van zijn omheining la ten staan. Die is misschien maar een meter breed, maar van levensbelang voor de patrijs. In dat hoge gras kun nen ze schuilen en nes ten maken. Op andere - plekken heeft De Hoop hagen geplant van onder meer wilg SjW voor de meeste boeren, maar van le vensbelang voor de biodiversiteit. ,,Het is een plus op een plus op een smalle rijen met om en om een ander gewas. Rondom het perceel zijn bloe- menblokken gezaaid en er is een haag van meidoorn aangeplant. ‘Vuulte’ i' S Eelke Mol en Wessel van Vliet van Vogelbe scherming Ne derland genieten van een koppel tje patrijzen in het weiland. Rechts bekijken Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Land schap en Naomi Oostinga van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (vlnr) een kaart van het partridgegebied bij Burghsluis. FOTO'S SANDRA SCHIM- MELPENNINK - Suzanne van de Straat, Het Zeeuwse Landschap - Suzanne van de Straat Valeska Nastaly Burghsluis Akkervogel zit er lekker bij... dankzij de boeren PM ZATERDAG 10 SEPTEMBER 2022 F 'Vt'- e 4**.- a-; -- - ---Tfti.r -T*‘rrili*'T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45