L Wijk Lammerenburg blij geen arbeidsmigranten 14* H r c Gemeente ziet af van grootschalige huisvesting Vernieuwde jachthaven over vijf jaar klaar Kanaal door Walcheren is 150 jaar I - 4 JmRK S k De komende vijf jaar worden be langrijk voor WSV Arne. De vereni ging heeft vooral plannen voor ver nieuwing van de haven Oostwate- ring bij Veere. De jachthaven in Middelburg ligt er prima bij, al ver dienen sommige kademuren nog een opknapbeurt en is een deel van de steigers daar op termijn ook nog aan vervanging toe. De vernieuwing van Oostwate- granten, bevestigde wethouder Coen Bertijn donderdagavond na afloop van de vergadering van de Vlissingse commissie Ruimte. ,,We hebben misschien nog wel woon ruimte voor veel meer arbeidsmi granten nodig. Maar we moeten nog eens goed kijken hoe en waar we woonruimte kunnen realiseren. We gaan geen vraag meer uitzetten voor grootschalige complexen, om dat de ervaringen de afgelopen tijd niet louter positief waren”, ver klaarde Bertijn. gewoond gaan worden.” Hoewel Pim Kraan (POV) blij was met dat antwoord drukte hij het college op het hart de ontwikkelingen aan de Energieweg nauwgezet in het oog te houden. Hoge kwaliteitseisen Het vorige college van Vlissingen vroeg begin vorig jaar drie kandi- daat-exploitanten plannen te ont wikkelen voor grootschalige huis vesting van internationale werkne mers. De locatie bij Lammerenburg was de grootste; er zou woonruimte voor 434 internationale werkne mers komen. Maar als de exploitant niet kon voldoen aan hoge kwali teitseisen en een groot aantal tech nische en juridische voorwaarden, zou geen vergunning worden ver leend, benadrukten collegeleden diverse keren. Huisvesting blijft nodig Er is nog steeds behoefte aan huis vesting voor honderden arbeidsmi- Tijdelijke opslag De fracties van POV en PSR waren gewaarschuwd dat er al wooncon- tainers zijn neergezet op het terrein aan de Energieweg, aan de Sou- burgse kant van de Sloebrug. Die ‘units’ zijn tijdelijk opgeslagen voor een andere gemeente, lieten B en W weten. ,,Deze units zijn binnen vier weken weg en er zal in deze units niet op de locatie Energieweg Niet op een kluitje Wim Vader is verheugd dat Lam merenburg grootschalige huisves ting bespaard blijft. „Nogmaals, wij hebben niets tegen arbeidsmigran ten. Ik vind ook dat die mensen recht hebben op fatsoenlijke huis vesting. Maar niet in grootschalige gebouwen op een kluitje.” Vader spreekt zich nog niet uit over even tuele opheffing van Collectief Groot Lammerenburg. ,,Er zijn ook nog plannen voor een grote vesti ging van ‘s Heeren Loo. Hoe groot schalig dat plan is en hoe die gebou wen er uit komen te zien, weten we nog niet. Dus loop ik niet op de za ken vooruit.” We gaan geen vraag meer uitzetten naar grootschalige complexen De woordvoerder van de actiegroep Collectief Groot Lammerenburg was blij toen hij hoorde dat HomeFlex door de gemeente ge vraagde gegevens voor het verlenen van een exploitatie- en omgevings- vergunning ‘te laat en niet volledig’ had ingeleverd. Toen duidelijk werd dat burgemeester en wethou ders niet van plan zijn een andere exploitant uit te nodigen om hui zen neer te zetten aan de Nieuw Zuidbeekseweg, kon de vlag uit. Vader: „Complimenten voor de ge meenteraad. Ik heb de indruk dat er een nieuwe, frisse wind is gaan waaien na de verkiezingen.” In het collectief hadden bewoners van Lammerenburg en omliggende wijken zich verzameld om te pro testeren tegen het complex voor ar beidsmigranten Een groot aantal woningen voor arbeidsmigranten in de hoek van de Bossenburghweg (N288) en de Nieuwe Zuidbeekseweg is daarmee ver uit zicht, beaamde de wethou der. Op twee andere plaatsen in Vlissingen - voormalige sportvel den Baskensburg en de Energie weg onder aan de Sloebrug - zullen binnen afzienbare tijd wel 350 res pectievelijk 216 internationale werknemers woonruimte betrek ken. ,,We zijn de op vier na grootste wa tersportvereniging van Neder land.” Arne groeit weer na een paar jaar van stabilisatie en telt nu 1250 leden. In de twee jachthavens zijn zeshonderd ligplaatsen. WSV Arne viert zaterdag het 60-jarig bestaan - een jaar te laat maar dat kwam door de coronapan- demie - met een open dag in jacht haven Oostwatering aan de Polre- dijk net buiten Veere. Tijdens de Arnedag (van 12 tot 7 uur) zijn er al lerlei activiteiten rondom de Roer- gangershut. Ook is er een mari tieme kofferbakverkoop waar ie dereen zijn gebruikte water- sportspullen kan aanbieden. ring is een paar jaar geleden al be gonnen. Met de gemeente Veere is toen afgesproken het ‘beeldkwali- teitsplan’ stap voor stap uit te voe ren. ,,De nieuwe toegang naar de haven is gemaakt en de asfaltering is vorig jaar voltooid. Nu vervangen we steigers en maken we bredere boxen, want de boten worden steeds groter”, legt voorzitter Wal ter van Wijngaarden uit. Op vier na grootste Op de wensenlijst prijken een nieuw havengebouw, een loods voor opslag en onderhoud, nieuw sanitair, een ander havenkantoor en, nog later, een nieuw clubge bouw, somt Van Wijngaarden op. De gedenksteen werd in 2011 op gegraven bij werkzaamheden aan het Mauritsbolwerk in Veere. Waarschijnlijk werd die tijdens renovatiewerkzaamhe- den aan de sluis als afgedankt materiaal in het talud van het aanloopkanaal gedumpt. De steen kreeg daarna een plekje in het grastalud nabij het Gemaal Oostwatering, maar niemand die het daar zag liggen. Toen de 150ste verjaardag van het kanaal dichterbij kwam, be sloten De Stichting Veere en de Vereniging Stadsraad Veere de provincie te vragen om herplaat sing van de steen. Gisteren was het zover. Gedeputeerde Harry van der Maas en burgemeester Rob van der Zwaag onthulden de steen op zijn nieuwe plek bij de sluizen. Voortaan goed te zien voor een ieder die er langskomt. Hannie Kool, directeur van het Zeeuws Archief, benadrukte tij dens de onthulling nog maar eens hoe belangrijk het is dat de steen voortaan opgemerkt wordt. ,,De komst van het kanaal is een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van Zeeland.” --*e. Z' r m L Z IB-Z r VEERE De vlag van Vlissingen wappert aan de Strandwal. Wim Vader eert de gemeente raad, die afziet van huisvesting van arbeidsmigranten tegenover zijn huis. Het Kanaal door Walcheren is jarig. Gisteren is het precies 150 jaar geleden dat de scheepvaartroute tussen Veere en Middelburg werd opengesteld. De gedenksteen die speciaal voor die gelegen heid gemaakt werd, is vanaf nu te zien bij het sluizencom- plex in Veere. Een nieuw havenkantoor, een loods voor opslag en onderhoud, nieuwe steigers en een nieuw clubgebouw. Het 60-jarig be staan is voor Watersportvereni ging Arne vooral een moment om naar de toekomst te kijken. Watersportvereniging Arne werkt aan de vernieuwing van jacht haven Oostwatering bij Veere. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Coen Bertijn, wethouder Wendy de Jong Veere René Hoonhorst Vlissingen - Maurits Sep Wethouder John de Jonge (l) en burgemeester Bas van den Tillaar (niet zichtbaar) nemen de handte keningen in ontvangst van Wim Vader en Hermien van Koot. FOTO EMILE CALON W - -i’ si?, Bodemsaneerders met de gedenksteen. foto lex de meester ZATERDAG 10 SEPTEMBER 2022 PM ik' I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40