Er zit een deuk in de flank en Willem mist een flinke laag verf van de railing ►Ook een boot huren? Harlingen, staat op de kade al een man op ons te wachten. Hij draagt een witte overall en heeft in zijn hand een potje verf en een kwast. Jo moatte it libben altyd wat moaier meitsje’ lacht hij, ‘je moet het leven altijd een beetje mooier maken’, en wijst op onze railing zonder verf. keurend. We ontkurken de champagne, toasten op de behouden vaart, het leven, de vriendschap. DONDERDAG ALWEER. Bij Langehoekspolle, een eilandje tegenover Heeg, leggen we aan: tijd voor een duik. Eenden stuiven op. Was het leven altijd maar zo zorgeloos en overzichtelijk. Fris en fruitig tuffen we daarna weer verder, het Gaastermeer over, richting Workum. Net voor Workum slaan we rechtsaf, om via de trekvaart in Bolsward aan te komen. Ook hier liggen de jachten strak naast elkaar. Na opnieuw een spannende keermanoeuvre midden op de krappe gracht, vinden we een plekje. Uitgeteld laat ik me op het gras onder de bomen ploffen. Ik ben kapot, wil even niets meer. Maar helaas, na een belletje met baas Berend begrijpen we dat er aan de retourtijd in Harlingen morgenochtend 10 uur niet te tornen valt. Omdat Willem niet onder de lage bruggetjes van Bolsward door kan en brugwachters niet eerder dan klokslag 9 uur beginnen met het uitoefenen van hun ambt, moeten we opnieuw inschepen en meters maken, anders halen we het niet. Ik verbijt mijn teleurstelling, dirigeer alle opvarenden aan boord en start de motor. Vier bruggen, alle bediend door dezelfde brugwachter die van de ene naar de andere brug fietst, worden voor ons opgehaald. Erna wordt het stil. Geen bootje meer te bekennen op de piep kleine vaartjes waar we nu doorheen komen. Alleen het klotsende water en het ruisen van het riet. Na een uur komen we bij Wommels. Er is geen restaurant in de piepkleine jachthaven, maar gelukkig ziet Claudia op Google dat de lokale supermarkt nog open is. Een uur later zitten we aan de bubbels en een bord zelfgemaakte pasta bolognese tegen het decor van de ondergaande zon. Op Wommels, waar niets te beleven valt, maar dat juist daarom zo leuk is. 24 Voor een motorboot tot 15 meter lang met een maximumsnelheid van 20 km per uur is dus geen vaarbewijs vereist. Niet alle boot- en jachthaveneigenaren zijn even soepel; voor een nieuw motor jacht eisen veel verhuurders wel een aantal jaren vaarervaring. Prijzen variëren en zijn afhankelijk van het seizoen, de lengte van de boot en het bouwjaar. Globaal kun je de volgende prijzen verwachten: vanaf 500 euro voor een weekend, zowel in hoog- als laag- seizoen. Vanaf 1000 euro voor een week voor een boot tot 10 meter; vanaf 1350 euro tot 4000 euro voor een week voor een boot tot 15 meter. Verhuurplat- form Barqo heeft er in Nederland zo’n duizend in de aanbieding. Geen vaar- ervaring? Dan is een schipperstraining (2 a 3 uur) verplicht. Reken op een bedrag tussen de 100 en 150 euro. Neem de tijd om een passende boot te vinden. Let op de inrichting, ziet het interieur en sanitair er verzorgd uit? Een belletje met de verhuurder geeft al een aardige eerste indruk. Word je goed te woord gestaan, krijg je antwoord op je vragen, wil men moeite voor je doen? Informeer naar wat er wel en niet bij de prijs is inbegrepen: brandstof, laken- en handdoekpakketten? Bespreek de vaarroute met de verhuurder. Je mag niet overal varen. Vraag recente waterkaarten bij de verhuurder of download deze, bijvoor beeld in de ANWB-waterkaartenapp. ALS WE DE VOLGENDE OCHTEND terugkomen in 1895

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 112