Visgraat maakte Vincent vier jaar lang het leven zuur J 15 andere bekende televisieseries gingen het biggetje voor. Voor het eerst in achttien jaar is in de populaire kinderserie Peppa Pigeen koppel van hetzelfde geslacht te zien. Veel EERSTE KOPPEL VAN HETZELFDE GESLACHT IN TEKENFILMSERIE F V TELEVISIE 2. The Real World: Eerste homoseksuele man met aids In de Star Trck-aflevering ‘Plato’s Step children’ uit 1968 waren Captain Kirk (William Shatner) en Lieute nant Uhura (Nichelle Nichols) zoenend op tv te zien. Nichols was al een van de eerste zwarte vrouwen die een hoofdrol speelde in een grote televisiese rie, maar nu was ook de eerste in terraciale kus een feit. Tegen alle verwachtingen van de regisseurs in zorgde de kus nauwelijks voor ophef. Carol Willick (Jane Sibbett, rechts) en Susan Bunch (Jessica Hecht) gaven elkaar in Friends het jawoord in de aflevering ‘The One With the Lesbian Wedding’, voor het eerst uitgezonden op 18 januari 1996. Twee Amerikaanse netwerken weigerden de aflevering uit te zenden. NBC huurde op voorhand al 104 telefonisten in om de klachten af te handelen. Uiteindelijk werd er slechts twee keer gebeld, door dezelfde persoon. 1. Star Trek: Eerste interraciale kus op tv In 1994 was de Cubaans-Amerikaanse Pedro Zamora in de realityshow The Real World: San Francisco op MTV een van de eerste homoseksuele mannen met aids die op televisie te zien waren. Zijn relatie met Sean Sasser kreeg veel aan dacht in de media. Zamora stierf op 22-jarige leeftijd aan aidsgerelateerde problemen. Tegen de achtergrond van de jaren 20 speelt zich de Disneyfilm De Prinses en de Kikker af. De film - voor het eerst te zien in 2009 - laat de allereerste Disneyprinses van Afro-Amerikaanse afkomst zien: prinses Tiana. Prins Naveen en Tiana, een hard werkende vrouw uit New Orleans, worden verliefd op elkaar en de prins vraagt haar ten huwelijk. Tiana is ook de eerste Disneyprinses die een trouwring draagt. 4. De Prinses en de Kikker: Eerste zwarte Disneyprinses Maya Avant (Karla Mosley) uit The Bold and the Beautiful stond al twee jaar voornamelijk bekend om haar listig heid, toen ze in 2015 een heel nieuwe laag kreeg: het bleek dat ze een transvrouw is. Daarmee werd Avant het eerste transpersoon met een vaste plek in een televisieserie in Amerika. Bij de onthulling kwam de hele Avant-familie op televisie, en was daarmee ook nog de eerste Afro- Amerikaanse familie met een centrale rol in de soap. 5. Goede Tijden Slechte Tijden: Eerste homohuwelijk Er werden al heel wat huwelijken gesloten in Goede Tijden Slechte Tijden, maar op 24 januari 2014 was dan toch het eerste homohuwelijk te zien. Ruim 2,1 miljoen mensen zaten die vrijdagavond voor de buis om te kijken hoe Lucas (Ferry Doedens, rechts) en Menno (Dave Mantel) in het huwelijksbootje stapten. 6. The Bold and the Beautiful: Eerste transpersoon met vaste rol 7. Spangas: Eerste non-binaire personage in een Nederlandse serie omdat het ‘lekker én gezond is’ en gaat vaak naar Amsterdam ofRotterdam om in toko’s ingevroren zeevis te kopen. Dat het 2018 moet zijn geweest, leidt hij af uit de aanvallen van pijn tussen de algehele malaise door die hij sindsdien heeft ervaren en ervoor zorgden dat hij zijn werk als schilder en behanger niet meer kon doen. De visliefhebber hoopt nu weer aan het werk te komen. „Het is een mooi vak”, zegt hij. Vanavond eet hij wat groentesoep. Het zal nog even duren, maar dan maakt hij ook weer vis klaar. „Ik blijf echt wel vis eten.” Hij houdt de graat tussen duim en wijsvinger. Dit zal hem toch niet nóg een keer overkomen? dag schreeuwde hij het nog 3,5 uur lang uit van de pijn. Niet verwonderlijk: de graat zwierf rond bij de twaalfvinge- rige darm, dicht tegen de ruggenwervel aan. De graat had daar behoorlijke schade veroorzaakt, en de boel was flink gaan ontsteken. Na een kijkopera tie van 2,5 uur kwam de graat eruit. De artsen spraken van een unieke vondst, Girjasink mocht van geluk spreken, het was als het vinden van een speld in een hooiberg. De boosdoener staat nu in een potje naast zijn bed. De visgraat hoorde mogelijk bij een vis die Girjasink in Rotterdam kocht en vervolgens in Enschede klaarmaakte. Hij herinnert zich niet dat hij een graat inslikte bij het feestmaal. Girjasink houdt van vis 3. Friends: Eerste huwelijk tussen twee vrouwen Veel ophef ontstond er toen Lesley Huf (Thorn Roos de Vries) in 2020 in Spangas te zien was als eerste non- binaire persoon op de Ne derlandse televisie. De Vries - die zelf non-binair is - liet zich niet uit het veld slaan en is nog steeds in de serie te zien. De acteur heeft verder weinig gemeen met het personage. Waar Les ley een echte relschopper is, is Thorn Roos naar eigen zeggen een stuk ingetogener. Woensdagochtend is Enschedeër Gir jasink ontslagen uit het ziekenhuis dat hem verloste van een loden last: een visgraat van amper een grammetje die vier jaar lang zijn leven verlamde. Hij zal nog een tijd moeten revalideren, op krachten moeten komen want de 3 cen timeter lange ‘naald’ heeft hem van binnen flink te pakken gehad. Girjasink is ervan overtuigd dat hij is gered van de dood. Vorige week dins- OS/ Deze televisieseries waren al geëmancipeerd vóór Peppa Pig 1 De graat was ‘een speld in een hooiberg’, fotolarssmook Vier jaar wist Vincent Girjasink vaak niet waar hij het moest zoeken van de pijn. Niets hielp en de oorzaak werd maar niet gevonden. Totdat artsen vorige week op een CT-scan de boosdoener zagen: een visgraat die door zijn lichaam trok. R - Frank Timmers Marciëlle van der Kraan Rotterdam ENSCHEDE GO VRIJDAG 9 SEPTEMBER 2022 r I Z’ i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15