r ‘Sjoemelstallen’ ook in de Tweede Kamer onder vuur A 3 ^31 L— Reacties Wéér zet een uitspraak van de Raad van State het Nederlandse stikstofbeleid op de helling. De hoogste bestuursrechter twijfelt aan het effect van emissie- arme melkveestallen. Dat kan verstrekkende gevolgen hebben, en niet alleen voor boeren met koeien. Ook boeren die al een vergunning hebben op basis van innovatieve stallen, lopen risico op intrekking ervan de Radboud Universiteit in Nijme gen. „Je kunt met deze uitspraak in handen elk stalsysteem waarover concrete wetenschappelijke twijfels zijn ter discussie stellen bij de rech ter. Koeienstallen, maar ook die voor varkens en pluimvee.” een stal is, en daarop handhaaft, dan kun je dit soort stallen verankeren in de wet.” De precieze gevolgen van de uit spraak zullen in de komende maan den duidelijker worden. Wat bijvoor beeld nog onduidelijk is: wat bete kent dit voor boeren die al hebben uitgebreid dankzij de bouw van een nieuwe, emissiearme stal en daar voor een definitieve vergunning heb ben? „Ook die vergunningen kunnen nu gevaar lopen”, denkt Frins. „Als je kunt aantonen dat de uitstoot van een stal meer gevolgen heeft voor be schermde natuur dan waarvan bij de vergunningverlening is uitgegaan, dan kun je als belanghebbende een intrekkingsverzoek indienen. Deze uitspraak is daarvoor extra munitie.” Het oordeel van de Raad van State lijkt dus de volgende optater voor boerend Nederland. De stikstofplan- nen van het kabinet dreigen voor de sector al desastreus uit te pakken. Deze week kwam daar bovenop dat melkveehouders in stapjes afscheid moeten nemen van de uitzonde- ringsregeling om meer mest te mo gen uitrijden dan Europese collega’s. De boerenorganisaties, LTO-voor- zitter Sjaak van der Tak voorop, laten geen gelegenheid onbenut om tech nische innovaties naar voren te schuiven als dé oplossing voor het stikstofprobleem. Milieuclubs Dat denkt ook Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB), een van de twee milieuclubs die gisteren hun gelijk haalden bij de Raad van State. „Als je bij de rechter aanklopt met een verzoek tot hand having, kun je op deze uitspraak wij zen. We hebben aangetoond dat het systeem van vergunningverlening in de veehouderij niet klopt. Pas als je gaat meten en controleren wat de daadwerkelijke stikstofuitstoot van Onder druk Wie de uitspraak van de Raad van State nuchter leest, kan dat niet vol houden, stelt Frins. „Niet als het over stikstofbesparende stalsystemen gaat in elk geval. Dit juridische oordeel zet deze innovatieve systemen echt on der druk. Je kunt nu als overheid moeilijk nog communiceren dat deze systemen voor een belangrijk deel de oplossing zijn. Daarmee geef je boe ren valse hoop.” Wat een oplossing kan zijn, vol gens deskundigen: het nauwkeurig meten van de ammoniakuitstoot per stal, en daarop consequent handha ven. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Meetsystemen zijn nog volop in ontwikkeling, en daarbij is meten op individueel stalniveau loeiduur. Het brengt natuurorganisaties tot de conclusie dat er maar één oplos sing is: minder vee. Vollenbroek: „Al die boerenleiders zeggen: innovatie, innovatie, innovatie. Maar dat is op deze manier een doodlopende weg.” Opkopen e Raad van State oor- deelde gisteren dat drie H Utrechtse melkveehou- ders die meer koeien wilden gaan houden door te investeren in een stikstofbe sparende stal, daar geen vergunning voor krijgen. Uit kritische rapporten blijkt dat het twijfelachtig is of de stallen daadwerkelijk zorgen voor minder ammoniakuitstoot, terwijl tot nu toe in de vergunningverlening wél van die positieve effecten werd uitgegaan. Dat mag niet meer, vindt de Raad van State. Dat is een flinke domper voor de boeren in kwestie, maar de gevolgen van deze uitspraak zullen veel ver strekkender zijn, voorspellen juris ten. Zelfs de advocaat van een van de verliezende Utrechtse boeren, Johan van Groningen, komt tot die analyse. „Als jurist kan ik de uitspraak op zich volgen: je moet beloftes kunnen on derbouwen. Maar in de praktijk wordt het zo voor boeren steeds moeilijker. Voor bezwaarmakers is dit een inkoppertje: ze kunnen gaan schieten op elk stalsysteem waarvan de effecten niet helemaal zeker zijn. Zo kun je elke boer met een niet-tra- ditionele stal op de korrel nemen.” De Raad van State benadrukte in een toelichting dan wel dat het von nis slechts gaat over twee specifieke stalsystemen in de melkveehouderij, maar bij die systemen zal het niet blijven, denkt ook Ralph Frins, uni versitair docent omgevingsrecht aan STIKSTOFUITSPRAAK S’ KSF 1 GO DONDERDAG 8 SEPTEMBER 2022 In de Tweede Kamer klinkt forse kritiek op de innovatieve stallen, van wege het vernietigende oordeel van de Raad van State. Voor een aantal Kamerleden is er één optie over: minder vee. Minister Christianne van der Wal van Natuur en Stikstof hield haar hart al vast voor de uitspraak van de Raad van State. Gisteren werd haar vrees bewaar heid. ‘Innovatieve’ stallen, blijken tóch niet zo schoon als gehoopt. VVD-Kamerlid Thom van Campen: „De uitspraak van de Raad van State is gewoon weer een klap in het gezicht van boeren, en dan vooral in dat van melk veehouders die te goeder trouw tonnen hebben geïn vesteerd.” Volgens de VVD’er heeft de Raad van State ‘in een drietal ver gunningaanvragen voor twee specifieke stalsyste- men gezegd dat het onvol doende is’. Hij zegt ‘zich niet uit het veld te laten slaan voor wat betreft inno vatie’. Ook het CDA denkt dat slimme oplossingen in de stal wel degelijk een bij drage kunnen leveren om de stikstofdoelen te halen. Maar volgens Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren, is met die uitspraak ‘de vluchtroute van innovatie nu definitief afgesloten’. „Luchtwassers, emissiearme vloeren: alle maal peperdure flauwekul”, zo vat zij bondig samen. „Hou op met valse oplos singen, doe wat nodig is: krimp de veestapel in. Snel. En fors.” Zij krijgt bijval van Groen links, SP en de PvdA. Vol gens Jesse Klaver en GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet is er ‘weer een mythe doorboord’. „Technische innovaties zijn géén oplossing voor de stikstofcrisis. Verkleining van de veestapel is onver mijdelijk.” Bromet vergelijkt de zogenaamde stalinnova- ties met de ‘sjoemeldiesels’. „Daarin hadden auto's in een bepaalde setting in een fabriek ook minder uitstoot, maar in de praktijk niet. Dit zijn sjoemelstallen.” De drie partijen pleiten er voor dat de overheid rech ten van boeren gaat opko pen die sowieso al willen stoppen. „Er zijn een hele boel boeren van rond de 50 die willen stoppen. Haal die rechten uit de markt, in plaats van die door te ver kopen aan de buurman”, zegt Bromet, die ook pleit voor minder vee. - Marcia Nieuwenhuis Chris van Mersbergen Den Haag V Bi fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3