L c Vestingstad wil meer van geschiedenis laten zien Bolwerken, wat zijn dat? 7 F i I’S X De vestingwallen van Hulst kent iedereen, maar de bolwerken zijn net zo bijzonder. Ze worden alle negen in het zonnetje gezet. aan de betekenis die de prinsen van Oranje hadden in de streek, tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Op het bord staat te lezen dat de stad Hulst en het omringende platteland in 1645 voor de tweede keer werden veroverd op de Spanjaarden en dit keer definitief. Dit Beleg van Hulst stond onder lei- ding van stadhouder Frederik-Hen- drik en veldmaarschalk Johan Wol fert van Brederode. De zwager van Frederik-Hendrik leidde de aanval richting het bolwerk, dat daarom zijn naam kreeg. En zo zijn er nog tal van interessante weetjes te lezen tijdens een wandeltocht langs de bolwerken. Op elk bord staat ook een QR-code die verwijst naar een video van drie minuten. De burgemeester, die bin nenkort met pensioen gaat, vertelt daarin meer over het ontstaan van vestingstad Hulst. ,,Dat is mijn eerste vrijwilligersactiviteit”, lacht Jan- Frans Mulder. Stukje beleving Vestingstad Hulst telt in totaal negen bolwerken. Het Molenbolwerk, Prin- cebolwerk, Solmsbolwerk, Oude Mo- lenbolwerk, Doelenbolwerk, Galge- bolwerk, Brederodebolwerk, Nassau- bolwerk en Oranjebolwerk. Die lig gen verspreid over de 3,5 kilometer lange stadswallen. ,,We willen meer van de geschiedenis van Hulst laten zien, het is ook beleving”, legt burge meester Mulder uit. ,,Het is mooi dat de hele vesting overeind gebleven is, Dat had heel anders kunnen zijn”, vult wethouder Steijaert aan. Het slopen van de vestingwerken kwam meer dan eens ter sprake. Bur gemeester Isaac Henry Gallandat redde rond 1820 de vestingwerken. Die zouden in afzonderlijke percelen openbaar verkocht worden, maar de burgemeester stelde alles in het werk om dat te voorkomen. Hulst kreeg de wallen, bolwerken, stadspoort en li nie terug. In 1918 kwam het weghalen van de wallen opnieuw ter sprake in de gemeenteraad, omdat ze geen dienst meer deden. Er kwam te veel protest van Hulstenaren om dat idee door te zetten en daar is Hulst nu blij mee. ,,Geschiedenis is belangrijk”, zegt Mulder. Vijand beschieten Op de borden wordt meer uitleg ge geven over die geschiedenis. Met een historische foto en beknopte infor matie wordt de naam van de bolwer ken verduidelijkt. Het Molenbolwerk is een logische, maar veel mensen weten dan weer niet dat het in de achttiende eeuw ook wel het bolwerk van de Kleine Kat werd genoemd. Die naam verwees naar de aarden verhoging in het midden van het bol werk, waar de molen op stond. Daar konden ook kanonnen op gezet wor den om de vijand over de wallen heen te beschieten. Het Brederodebolwerk herinnert Het is mooi dat de hele vesting overeind gebleven is. Dat had heel anders kunnen zijn Sophie Stockman Hulst eel Hulstenaren weten niet anders: op de bol werken staan witte bordjes met de naam in klassieke gekalligra feerde letters. Tot nu. Alle bolwerken van Hulst hebben in één dag tijd een gloednieuw en uitgebreid informa tiebord gekregen. Burgemeester Jan- Frans Mulder en wethouder Denis Steijaert (toerisme) onthulden het bord aan het Molenbolwerk op dins dagmiddag. -M. VL WOENSDAG 7 SEPTEMBEr 2022 jz: -Vl /Z Elk van de negen bolwerken van Hulst heeft eigen verhaal Wethouder Denis Steijaert (l) en burge meester Jan-Frans Mulder (r) onthullen vol enthousiasme het bord aan het Molen- bolwerk in Hulst met daarop informatie over de historie van Hulst. FOTO FRANK PETERS - Denis Steijaert, wethouder In Italië werden de vestingwerken in steen uitgevoerd en bij ons in aarde. Die Nederlandse variant wordt het Oud-Nederlands vestingstelsel ge noemd. De Vlaamse vestingbouw kundige Simon Stevin was daar de grondlegger van. Een bolwerk was, door de hoogte, ook een goede plaats voor molens. In Hulst staat er nog steeds een mo len op het Molenbolwerk. De huidige stellingmolen werd in 1792 ge bouwd, omdat zijn voorganger ver sleten was. De molen maakte deel uit van de mi litaire bezetting, er werd graan ge malen voor de militairen die in Hulst gelegerd waren. n I Galgebol- gSSS werk en het Doelenbol- werk te zien zijn. FOTO COL- LECTIE ‘DE MAEL- STEDE’ Hulst had niet altijd een omwalling en de bijbehorende bolwerken. ‘Pas’ in 1341 werd Hulst omgeven door een gracht en aarden wal. De stad werd in 1452 grotendeels verwoest door de Gentenaren en in 1460 werd met de aanleg van de eerste vestingwerken begonnen. Die middeleeuwse vestingwerken werden in de loop van de tijd aange past en verbeterd. Ze maakten uit eindelijk plaats voor nieuwe verdedi gingswerken die vanaf 1618 werden aangelegd, tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Hulst kreeg de huidige wal len, vijfhoekige bolwerken, grachten en er werden nieuwe stadspoorten gebouwd. Het idee voor die bouwstijl en de komst van bastions kwam uit Italië. Het bastion, oftewel bolwerk, is een uitsteeksel van de omwalling. Het uitgangspunt was dat de naderende vijand in de flank beschoten moest kunnen worden en dat er geen dode hoeken waren: overal moest je de vijand kunnen zien. Het hoofddoel was de eigen vesting van binnenuit kunnen verdedigen. s&'/' G Een detail x- uit de kaart z/ZZr. van D.W.C. Hattinga, Plan der Stadt Hulst. (Uit: Atlas van Staats- Vlaanderen, 1751. Deel 5, no. 10.), waarop het I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54