‘Puinhoop’ bij Ter Apel door goedbedoelde acties M 'IJ r-r^C Ij Mil I»/ '1 1 GEHOORSCHADE OORSUIZEN GROEIEND PROBLEEM DOOR HARDE MUZIEK TER APEL We roepen iedereen op niet meer onaangekondigd naar Ter Apel te komen heel slecht tegen omgevingsgeluid kan. Therapie in het UMC in Maas tricht moet mij weer op de been krijgen. De hoge piep moet onder deel van mezelf worden. Het uitein delijke doel is dat acceptatie zal lei den tot een vermindering van de piep. Ik hoop dat het gaat lukken, Stigma Dat doen we door het negatieve stigma van de oordop te doorbreken, aldus de audioloog. „Een oordop moet niet bekend staan als suf be schermingsmiddel, maar als stimu lans om nóg meer van muziek te ge nieten. De echt goede oordoppen staan erom bekend dat ze omge vingsgeluid wegfilteren en dat mu ziek daarmee authentieker overkomt. Als je dat verhaal bij de jongeren weet te pluggen, dan wordt het dra gen van oordoppen cooler en sexyer.” Scheijen kijkt ter preventie van ge hoorschade in het bijzonder naar ar tiesten of influencers. „Een BN’er als ambassadeur rond dit thema zou fan tastisch zijn. Alles valt of staat met bewustwording en goede voorlich ting.” meer speelgoed, kleding en hygië nische producten. De uitgedeelde spullen vonden gretig aftrek onder de asielzoekers, maar er was zóveel gebracht dat er zelfs nog heel veel spullen overbleven. „Het is echt een beetje een puinhoop geworden”, verzucht Roos Ykema, voorzitter van MiGreat, een stichting die op komt voor de belangen van migran ten en vluchtelingen. „We moesten dit weekend met zeven auto’s naar een opslag rijden om daar alle bin nengekomen kleding kwijt te kun nen. Deze kleren liggen nu op een piekwaar in principe vluchtelingen hadden kunnen slapen.” MiGreat ziet een gebrek aan coör dinatie. De grootste vraag momen- On draag lijk Voor sommige mensen is de marte ling van het oorsuizen zelfs ondraag lijk. In de afgelopen jaren hebben om die reden meerdere mensen een einde aan hun leven gemaakt. „In die zone wil ik absoluut niet terechtko men”, zegt de 48-jarige muzikant Erik Jans. Door hevige tinnitus nam hij deze zomer noodgedwongen af scheid van Band Zonder Banaan. „Ik wilde echt doorgaan, maar ik kon simpelweg niet meer. De rust die ik in mijn hoofd had, lijkt voorgoed verdwenen.” want ik heb er echt heel veel moeite mee.” Door het sterk groeiende aantal feestjes en festivals, het structurele gebruik van koptelefoons en EarPods en het steeds jonger wordende uit gaanspubliek vrezen experts een op mars van tinnituspatiënten. „Het is nog altijd niet sexy om met oordop pen naar een concert of nachtclub te gaan”, constateert Robert Stokroos, hoofd van de kno-afdeling van UMC Utrecht. „De bewustwording onder jongeren neemt gelukkig toe, maar het is nog lang niet voldoende. Wat we nu zien, is nog maar het topje van de ijsberg. Heel veel mensen hebben jaren geleden beschadiging opgelo pen en worden daar nu pas mee ge confronteerd. Over een jaar of vijf verwachten we een golf.” De evenementensector en de nachtclubs hebben een belangrijke rol in het voorkomen van gehoor- schade, maar de verantwoordelijk heid ligt vooral bij de bezoeker zelf. De oplossing volgens deskundigen: het promoten van jaarlijkse gehoor- testen en het voorlichten van jonge ren op scholieren en festivals. „We schieten er niets mee op om de festi vals of de clubs rechtstreeks aan te pakken. We moeten vooral van mooie muziek kunnen blijven genie ten”, zegt klinisch audioloog Scheijen. Utrecht Hulporganisaties roepen vrijwilli gers op om hiermee te stoppen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) sluit zich hierbij aan. „Het is goedbedoeld, maar het zorgt voor chaotische situaties en draagt niet bij aan de rust”, aldus een woordvoerder. Zangeres Glennis Grace deed ook mee: ze arriveerde met zeven auto’s en een aanhanger vol met onder Jans hoort sinds dit voorjaar aan beide kanten een hoge fluittoon. „Dat begint als ik opsta en gaat de hele dag door. Het is om gek van te worden. Ik hoop dat het in de loop der tijd minder wordt, maar ik heb er een hard hoofd in. Ik kom de laatste tijd bijna nergens meer, omdat ik teel is naar yogamat jes, slaapzakken en dekens om de koude nachten door te komen. „We nemen alléén deze items aan en controleren de kwaliteit. Alle andere materialen worden niet aangenomen en moet je zelf weer mee naar huis nemen.” Distributie van goederen in Hl H et Semiddelde rockcon- eert of technofeest pro- duceert rond de 100 de- H| BH cibel en is daarmee ver- IB gelijkbaar met de herrie van een straaljager. Absoluut risico vol voor het gehoor, maar lang niet iedereen op een concert draagt be scherming. Ongeveer de helft van het publiek op Lowlands en Pinkpop draagt gehoorbescherming. „Dat is de helft te weinig”, aldus directeur Wil Verschoor van belangenorgani satie Hoormij/NWS. In 2018 maakte toenmalig staatsse cretaris Paul Blokhuis nieuwe af spraken omtrent evenementen: het geluidsniveau mag gemiddeld maxi maal 103 dB per kwartier zijn. Dat niveau is echter alleen veilig met oordoppen, die 15 dB van dit niveau dempen. „Wie dus geen oordoppen draagt, loopt acute gehoorschade op. Daar zit onze collectieve frustratie”, verzucht Verschoor. noodsituaties vereist volgens Ykema een professionele aanpak door gespecialiseerde organisaties. „We vinden het fijn dat er zoveel solidariteit is in Nederland, maar we willen iedereen toch oproepen om niet meer onaangekondigd naar Ter Apel te komen.” „Als je wil helpen, dan kun je het ook naar een kringloopwinkel in de buurt brengen”, aldus COA-woord- voerder Leon Veldt. Grace is woedend op de kritiek. Ze werd door vluchtingen wel har telijk ontvangen en maakte een praatje met mensen die spullen in ontvangst namen. „Dat is wat telt voor ons. Je doet het nooit goed.” - Sebastiaan Quekel Dragen van oordoppen kan gehoorschade voorkomen. Oorsuizen is onomkeerbaar. „Wie op een hard concert geen oordoppen draagt, loopt acute gehoorschade op.” Het begint als ik opsta en gaat de hele dag door. Het is om gek van te worden it j! 1 - Roos Ykema, MiGreat Bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afge lopen weekend een ‘gespannen en stressvolle situatie’ ontstaan nadat vrijwilligers een overvloed aan onbruikbare spullen hebben achtergelaten. Erik Jans stopte noodgedwongen als bandlid. FOTO KOEN VERHEI JDEN Sebastiaan Quekel Glennis Grace bracht goede ren naar Ter Apel. fotoanp ‘Oordop is nog niet sexy’ GO DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 - Erik Jans, muzikant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7