M dl I -ï I De Special Day zal nooit normaal worden Cor Fondse verlaat Breskens met zijn vissersboot Lucky Lobster u..- r;.\ Een toeristische attractie, dat was Cor Fondse met zijn kleurrijke boot. Morgen vertrekt hij uit de haven van Breskens. Fondse gaat met pensioen en, als hij heel eerlijk is, heeft hij het er ook wel gezien. De Schouwenaar gaat af bouwen in Staven isse. „Een oestertje verkopen. Een palinkje. Beetje van het leven genieten.” De Middenhavendam is rijp om er aardappelen op te poten Sommigen deden dat al voor de ne gentiende keer, want al zolang pro beert de Stichting Finlandcircuit de deelnemers de dag van hun leven te bezorgen. Het evenement heet Spe cial Day. Er is haast geen betere naam te bedenken; de deelnemers kijken er altijd reikhalzend naar uit. En nu, na twee jaar onderbreking door corona, al helemaal. Sommige deelnemers zijn er al sinds de eerste editie in 2001 bij. Niet alleen voor hen is nog steeds elke editie speciaal, ook voor de or ganisatie zal de Special Day nooit normaal worden. Dat heeft de laat ste jaren vooral te maken met het vinden van een goede locatie. Het offroad-motorsportevenement leefde op het Finlandcircuit bij Westdorpe jarenlang in reservetijd, omdat de grond verkocht was. Met het sluiten van het circuit kwam ook het voortbestaan van de Special Day in gevaar. In 2019 schoot ha venbedrijf North Sea Port te hulp. Vrijwilligers van de Stichting Fin landcircuit mochten op een perceel van het havenbedrijf op de Axelse De Lucky Lobster, een 120 jaar oude kleurrijke vissersboot, was vijftien jaar lang een publiekstrekker in de Breskense haven. Belgen, Duitse toeristen, maar ook Bressiaanders gingen er aan boord voor Ooster- scheldekreeft, gerookte paling, mossels en oesters. Nu houdt schip per Cor Fondse (66) ermee op. „Ik ga met pensioen. En ik ben het een beetje beu. Het wordt me te druk. Mijn lichaam speelt op, heb last van mijn benen van dat heen en weer gesjees op de boot. Op mijn leeftijd krijg je beperkingen.” Alhoewel, helemaal stoppen kan hij niet. „Woensdagochtend ver trek ik naar Stavenisse. Daar ga ik een oestertje verkopen. Een pa linkje. Beetje van het leven genie ten.” Vlakte een circuit aanleggen. En ook nu kon daar weer worden geracet op motoren met zijspan en met quads en jeeps. Maar volgend jaar? Dat is nog maar de vraag, ver telt voorzitter Eric Stoutjesdijk. „We doen de deelnemers elk jaar de belofte dat we ons uiterste best zul len doen voor een volgende editie. Ook nu doen we dat, voor ons twin tigjarig jubileum. Maar het kan na tuurlijk heel goed zijn dat North Sea Port ons dan hier niet meer kan ontvangen vanwege economische ontwikkelingen op dit perceel. Dan zullen wij weer op zoek gaan naar een nieuwe locatie.” Hij weet nog niet hoeveel dagen hij vis gaat verkopen op Tholen. „Dat zie ik wel. We gaan eerst even acclimatiseren, een beetje rondkij ken. Ik ga me niet te druk meer ma ken. Ik heb straks een cafeetje voor de deur liggen, dan ga ik daar eens op het terrasje zitten. Dat is ook leuk toch? En als ik dat beu ben, ga ik een stukje varen naar Zierikzee of Yerseke. Dat is allemaal dichtbij.” Zijn concept verandert in ieder ge val niet. „De paling en oesters koop ik in. Nee, ik ga niet meer zelf vissen. Dan zou ik op mijn oude dag juist harder moeten gaan werken, dat lijkt me ook niet de bedoeling.” „De er nog?’ De vismijn is dood, er zijn geen vissers meer om een praatje nu ga ik ook van de geneugten van mee te houden. Er liggen geen kot- het leven genieten.” ters meer te lossen. Dat is allemaal Want dat heeft hij de laatste jaren gepasseerd.” af en toe gemist in Breskens, ple zier. Fondse heeft het vissersdorp Breskens is veranderd enorm zien veranderen. Nog één Cor Fondse is redelijk gelaten onder professionele visser is er actief, de zijn afscheid. Ondanks dat met de vismijn is gesloten en in de haven Lucky Lobster, die vorig jaar nog of- worden meer dan vierhonderd ap- ficieel werd omgedoopt tot BR7 partementen gebouwd. Van het Zeelandia, een van de laatste vis- visserijleven is maar weinig meer sersboten uit Breskens vertrekt, over, vindt de Schouwenaar. „In de „Ach, ik vind het niet echt jammer, winter was ik een halfjaar weg. Heb Het was al even het plan.” De toe- in Bruinisse, Tholen en Yerseke ge- risten gaan hém wel missen. „Dat legen. Toen ik terug in Breskens weet ikwel zeker, vooral de mensen kwam, dacht ik: ‘wat doe ik hier uit Brugge en Knokke. Dat waren trouwens ook vooral pensionado’s, Zo’n tachtig mensen met een beperking mochten onder begelei ding op een motor of quad scheuren, foto kelly thans Ook de aanblik van de Midden- appartementencomplexen, havendam doet hem pijn. Tot vorig Middenhavendam is rijp om jaar stond daar de graansilo, met het aardappelen op te poten.” bekende kunstwerk Broden en Vis sen van johnny Beerens. Nu is het Velen plezier gedaan grotendeels een braakliggend ter- Vissen deed hij zelf niet meer, om- rein, dat wacht op de bouw van vijf dat hij geen zin meer had in ‘het ge sodemieter van Brussel’, maar toch heeft Fondse zijn werk met veel plezier gedaan. De vis, schaal- en schelpdieren die hij verkocht, kwa men uit Zeeland. „Het concept was goed, ik heb veel mensen een ple zier gedaan. Maar het houdt een keer op. That’s life. Een heleboel klanten zeggen dat ze nu naar Sta venisse komen. Daar zijn ze blij dat ik kom, want ik trek toch volk.” ft "Xi VL DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 Ik dacht: wat doe ik hier nog? WESTDORPE ■Ac». HL WAw ’477S - Raymond de Frel - Cor Fondse, schipper Het recept is beproefd. Maar wat lekker smaakt, behoeft geen nieuwe ingrediënten. Zo’n tachtig mensen met een licha melijke of verstandelijke beper king waanden zich gistermiddag in Westdorpe weer even een echte motorcoureur. Bob Maes Breskens 1 ü=sè)jtJ Cor Fondse vertrekt uit de haven van Breskens. De schipper verkocht vis, oesters, mosselen en kreeft vanaf zijn boot Lucky Lobster. FOTO KELLY THANS j Ml C, -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51