tijdens Nazomerfestival M 1 i 3 Van bijna verstilde klanken tot meeslepende techno. Luisteren raakt af en toe aan mediteren ken. Dieleman bezingt, in de taal van het Land van Axel, het Zeeuwse leven en landschap van weleer, zo als alleen hij dat kan. werelden wonderwel in elkaar te passen, hoewel ze sommige num mers naar eigen zeggen nog niet eerder hebben gespeeld. Het is mu- Je gaat puzzelen: waar haal ik het vandaan? pen, moeten we ze wel weten te be reiken. Dat is niet zo makkelijk. Ik heb sterk de indruk dat mensen zich schamen.” Ook Monique de Zwart uit Vlis singen denkt dat schaamte een rol speelt. „Het is een hele stap om naar je energieleverancier te bellen en zeggen; ik kan de eindafrekening niet betalen. Dat doe je niet snel.” De Zwart heeft een variabel con- zich zorgen maakt of mensen wel het juiste bedrag betalen. Delta vreest dat klanten bij de eindafreke ning voor een verrassing komen te staan. Daar maak ik mij óók zorgen over. Ze sturen maandelijks een overzicht van je verbruik, maar ik vind het heel onduidelijk. Essent heeft een app waarin je tot op de dag kunt zien wat je werkelijk ver bruikt hebt. Ik heb Delta gebeld of Gesproken poëzie In de meeste havens hebben zij als gasten - opnieuw - Moze Naél maar ook Winterdagen, ofwel muzikant en componist Mink Steekelenburg. De gesproken poëzie van Moze Naél krijgt vleugels door de uiteen lopende muziek die Winterdagen uit zijn toetsenbord tovert, van bijna verstilde klanken tot meesle pende techno. Luisteren raakt af en toe aan mediteren. Diverse keren spelen ze ook met z’n vieren en blijken hun muzikale tract. „Daar heb ik jarenlang van ge profiteerd, zo is het ook. In januari kwam mijn eindafrekening en moest ik bijbetalen. Nu heb ik mijn maandbedrag van 16 o naar 210 ge zet. Niemand hoeft medelijden met mij te hebben, ik kan terugvallen op mijn spaargeld, maar als ik dat niet had?” De Zwart zit al jaren bij Delta. „Laatst las ik een artikel, dat Delta het niet wat duidelijker kan, maar kreeg een standaardreactie: mijn verbeterpunten zouden aan de be treffende afdeling worden doorge geven.” Meer mensen zeggen het: de energieprijzen zijn niet het énige probleem. De benzine, de bood schappen, alles is duurder gewor den. De Zwart nog eens: „Eind vo rige maand was ik bij de Lidl. Het viel me op hoe stil het daar was. Een medewerker zei: ‘Ja, het is de laatste week van de maand, dan is het geld op. Volgende week is het geld ge stort en laden ze de kar weer vol.” Een man die de toekomst toch voorzichtig positief tegemoet ziet, is directeur Ad Bom van Iguana. „Ik verwacht dat de prijs eind dit jaar weer normaal is. Of zelfs lager. Het goede van deze energiecrisis is dat iedereen opeens bezig is met ver- duurzaming. Een motor op water stof die was er vroeger ook al, maar de grote oliemaatschappijen hiel den dat soort ontwikkelingen te gen. Nu komt er ruimte voor ver nieuwende concepten.” Hij woont in een herenhuis van 1572 aan het Bellamypark in Vlis singen. „Energielabel?” lacht hij. „Géén energielabel. We hebben wel dubbel glas en we hebben ge ïsoleerd op de verdieping waar we wonen, maar het blijft een oud huis. Onze rekening was 320 per maand, nu betalen we 650.” Wie het hogere termijnbedrag niet kan betalen, zegt hij, mag dat naar beneden laten zetten. „Dat is de ener gieleverancier wettelijk verplicht. Ik vind dat ook niet zo’n gekke ge dachte, als je verwacht dat het eind dit jaar om laag gaat.” Wordt het een barre winter? Bom: „Automa tisch pas je je gedrag aan. Ik per soonlijk vind 18 graden al goed, maar wat je ziet is dat mensen ver wend zijn. Je zou zelfs kunnen zeg gen: verpest. De thermostaat op 21 graden en dan alleen een T-shirt aan. Je kan ook de thermostaat om laag zetten. Dan krijg je vanzelf een normalere rekening.” ziek om je aan over te geven, lig gend in het gras of starend over het water. PC DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 of de energierekening? - Rolf Bosboom Programma Vrijbuiter: dinsdag 30 augustus in de haven van Sta- venisse, woensdag 31 augustus in de haven in Zierikzee, donderdag 1 september in de haven van Yer- seke, vrijdag 2 september in de ha ven van Walsoorden en zaterdag 3 september in de Michiel de Ruyter- haven in Vlissingen. Aanvang: 19.00 uur. Op woensdag treedt broeder Dieleman op met Eva van Manen Rory Ronde en Peter Slager en op alle andere dagen met Moze Naél Winterdagen. Moze Naél, Winterdagen, Pim van de Werken en broeder Diele man geven een concert in Burghsluis. fotokatjavan noort - Priscilla Kuipers, SP-raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35