De muziek zeilt door Zeeland 5 u Rode Kruis kan helpen bij extra noodopvang t Worstelen met nota voor gas en licht AH 2 Aan het eind van je geld een stuk maand overhouden. Voor veel Zeeuwen - en niet alleen de minima - is dat de harde realiteit, sinds de energieprijzen door het dak gaan. delen. PZC.NL Arend sterft na botsing met turbine Wie niet om hulp vraagt, komt dieper in de problemen Elke avond legt het inmiddels wel bekende Zeeuwse schip van Wiebe Radstake in een andere haven aan voor een geheel gratis te bezoeken concert. De muzikanten staan aan dek, de bezoekers mogen een plekje aan de kant zoeken. De een ligt loom in het gras, de ander heeft wijselijk stoeltjes meegenomen. Ook de catering dient, desge wenst, zelf te worden verzorgd. Me nigeen heeft daaraan gedacht, blijkt zondag als Vrijbuiter in de haven ZEELAND NAZOMER FESTIVAL Het Vlissingse SP-raadslid Priscilla Kuipers heeft nu 20 euro per week minder voor boodschappen dan voorheen. Ze moet elke maand re kenen als een meikever om het huishoudboekje op orde te houden. Maandelijks krijgt de alleenstaande moeder van twee kinderen 1500 euro binnen, exclusief toeslagen. „Tot januari betaalde ik 121 euro. In maart kwam de eindafrekening: 1500 euro bijbetalen! Ik heb een va riabel tarief, eind vorig jaar pro beerde ik dat nog om te zetten naar een vast contract maar dat lukte niet meer.” Het dubbele Nu betaalt ze bijna het dubbele. „Ik merk het in alles. De jaarafrekening moet ik in termijnen betalen. Daar door ga je achterlopen. Je gaat puz zelen: waar haal ik het vandaan? Het is niet alleen de energieprijs. Mijn vriend woont in Amsterdam. Een ritje kostte 45 euro benzine, nu tank ik voor 70 euro. In Vlissingen was de energietoeslag aanvankelijk alleen voor mensen die maximaal 110 procent van het minimumloon hadden. We hebben dat met een motie naar 120 kunnen brengen. Ik zit zelf op 135 procent, maar zou die toeslag net als veel anderen heel goed kunnen gebruiken.” Marco Eestermans werkt in het onderwijs. „Dit gaat heel veel ge zinnen raken”, weet hij. Eester mans noemt het niet ondenkbaar dat ouders moeten gaan wikken en wegen: de energierekening betalen of het schoolreisje van mijn kind? Als fractievoorzitter van PvdA/ Groenlinks in de gemeente Goes kunnen voldoen, zijn geneigd dat te verstoppen. En dat is gevaarlijk. Wie niet om hulp vraagt, komt die per in de problemen.” „Ik voorzie op dit moment elke week zo’n vijftien gezinnen van voedsel dat door het Leger des Heils verstrekt wordt”, vertelt een man die niet met zijn naam in de krant wil. „Ze kunnen het niet betalen. Het is toch van de zotte: een voor schot van 500 euro is geen uitzon dering meer. Dat trekt niemand uit zijn achterzak, ook mensen die twee keer modaal verdienen niet.” Pieter Kolen uit Hulst is initia tiefnemer van de Energiebank, een groep vrijwilligers die mensen helpt hun energieverbruik te ver minderen en zo hun rekening te verlagen. „Wij bieden ondersteu ning in de vorm van een energie- Groepjes Vorig jaar was de Vrij- buiter-tournee ook al onderdeel van het Zeel and Nazomerfestival. Toen moest dat, van wege de coronabeper- kingen, in aangepaste vorm gebeuren. Kleine groepjes be zoekers mochten aan boord. Daar Dieleman Dit jaar drijft de tjalk, muzikaal gezien ten minste, vooral op broe der Dieleman. Hij is elke avond aanwezig, samen met zijn vaste muzikant Pim van de Wer- bereiken hem veel meldingen van mensen die in de financiële proble men zitten. „Ze vragen me dan dat niet met anderen te Schaamte, ja. Over geld praten is altijd las- tig. De norm is dat je zelf je problemen op- lost. Mensen - 4 die niet aan hun betalings verplichting coach die adviezen geeft en wij ge ven gratis energiebesparende mid delen zoals spaarlampen”, vertelt hij. „Iederéén wordt getroffen, maar om mensen te kunnen hel- van Burghsluis ligt. Thermoskan- nen en flessen komen te voorschijn, hier en daar vergezeld van een kaasplankje. Het tekent de ontspan nen sfeer bij de concer ten. Niets moet, alles mag. Het Rode Kruis heeft al eerder hulp geboden bij de op vang, onder meer bij de inrichting van de noodopvang in Stu dio A58 in Middel burg en de beman ning van de EHBO- posten op diverse lo caties. Die taken zijn inmiddels door het COA overgenomen. Het Rode Kruis district Zeeland telt 330 vrijwilligers, van wie 230 mensen getraind in EHBO. Op dit moment zijn zij niet actief bij de opvang van asiel zoekers, zegt dis- trictsmanager Cor Bos. De inzet van vrijwilligers heeft wel zijn beperkin gen. „Wij helpen ook bij evenemen ten. Dat kunnen we niet zomaar afzeg gen.” Maar als de vraag komt voor bedden of voor een tijdelijke EHBO- post kan een beroep op het Rode Kruis worden gedaan. „Het is jammer dat de gemeente Vlis singen op het laatste moment niet ak koord ging met de komst van de boot voor de opvang” zegt Bos, doelend op de schrijnende situatie die in Ter Apel is ontstaan. Dit schip, de Silja Eu ropa, is een grote veerboot die plaats kan bieden aan dui zend mensen. In plaats van Vlissin gen, is nu Vel- sen-Noord de be stemming. Kazerne Overigens biedt Vlissingen in de Ma rinekazerne nood opvang aan 420 asielzoekers. Daar zijn dit weekend nog eens 70 bedden ‘crisisnoodopvang’ bijgekomen. De Ma rinekazerne is de grootste opvanglo- catie in de provincie. Middelburg heeft een regulier azc én een noodopvang in Studio A58 voor 170 asielzoekers. In Goes zijn ruim 300 bed den in de noodop vang Zeelandhallen beschikbaar. Crisis noodopvang wordt geboden in Terneu- zen (75 bedden) en Zierikzee (35). kreeg het selecte gezelschap al va rend optredens voorgeschoteld. Broeder Dieleman en Blof-bassist Peter Slager vormden de vaste kern, samen met de Rotter damse poëet Moze Naél (ook bekend als M.). Zij werden vergezeld door wisselende muzikale vrienden. DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 PC Het schoolreisje BURGHSLUIS Oneens RILLAND HULST Zeeuwse rol in onderzoek effect PFAS Het Rode Kruis in Zeeland kan vrij willigers leveren als die nodig zijn voor nieuwe crisis- noodopvangplek- ken voor asielzoe kers. Crisisnoodopvang in Studio A58 in Middelburg vorig jaar. foto dirkjan gjeltema Gisteren: Laat mensen toch gewoon die zeegroenten snijden (2871 reacties) Nieuwe stelling: Zeeland vangt al genoeg asielzoekers op WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Een jonge zeea rend is zondag om het leven ge komen door een aanvaring met een windmolen bij de Kreekrak- sluizen. De wie ken hebben de poten afgehakt. Ecoloog Ro- land-Jan Buijs vond de vogel zondag aan het eind van de mid dag. Het is niet voor het eerst dat een zeearend in aanraking komt met een windmolen. Vol gens boswachter Erik de Jonge van Brabants Landschap is het nummer drie in 1,5 jaar tijd. Begin dit jaar veronge lukte nog een zeearend na een botsing met een windmolenwiek bij Zeewolde. Zeeland wordt betrokken bij een landelijk meerjarig onder zoek naar de ge zondheidseffec ten van PFAS. Dat zei minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) gis teren tijdens een werkbezoek aan de Hedwigepol- der. Dit najaar wordt met pro vincie en ge meenten over legd over de Zeeuwse rol in de opzet van het bevolkingson derzoek. Het na drukkelijk be trekken van Zee land bij het nati onale onderzoek was een van de aanbevelingen van een expert- team dat afgelo pen zomer de GGD Zeeland adviseerde. De muziek zeilt naar je toe op het Zeeland Nazomerfestival. De Vrijbuiter trekt nog de hele week als een varend podium door de provincie. - Marco Eestermans, fractievoorzitter PvdA/GL De torenhoge energieprijzen raken veel mensen hard in de portemon nee. foto GETTYiMAGES/is- TOCKPHOTO 11“ IK Eens Theo Giele Vlissingen Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34