deze vaardigheden aan pJsy Mijn vriend is somber, moet hij naar een therapeut? Lijdt je seksleven eronder als je nooit masturbeerde? Is de zelftest baarmoeder halskanker betrouwbaar 21 VRAAG SPECIALIST il ^ay, het gratis videoplatform van de PZC in in ontspanning mét inhoud? Met Play kijkje op elk moment van de dag gratis naar korte deo’s achter, rond en bij het landelijke en regionale nieuws. Duik in onze bijzondere verhalen, nieke portretten, exclusieve mini-documentaires en verrassende rubrieken. Kijk nu op pzc.nl/play of in de PZC-app of scan de QR-code je kinderen uitlegt waarom je graag wilt dat ze zich op een bepaalde manier gedragen. Stel, je bent met je zoon in een winkel en hij wil overal aanzitten. Bij een autoritaire op- voedstijl zou de ouder dreigen met een straf: ‘Afblijven, anders word ik boos’. Bij de autoritatieve stijl leg je uit waarom je beter niet aan de spul len kunt zitten. ‘Ik heb liever niet dat je iets aanraakt, want dan wordt alles vies en beduimeld en kan de winke lier de spullen niet meer verkopen’. Zo zet je je kind tot nadenken aan. De relatie die je met je kind op bouwt, is wezenlijk. Als die relatie warm en respectvol is, wordt opvoe den minder geforceerd en meer van zelfsprekend. Ik realiseer me dat dit in theorie gemakkelijker klinkt dan dat het in de praktijk is. Maar het hoeft ook niet perfect. Het gebeurt nu eenmaal dat je als ouder een keer uit je slof schiet, dat je schreeuwt te gen je kind. Wat wel belangrijk is, is dat je je gedrag vervolgens herpakt. Zeg bijvoorbeeld: ik had een rotdag op mijn werk, ik had niet zo boos op je moeten reageren. Laat zien dat je kunt terugkomen op je daden.” zijn dag was. Leg hem ook eens een stelling voor of vertel over iets dat je in de krant hebt gelezen. Over het coronabeleid bijvoorbeeld en hoe dat uitpakt voor jongeren. Of: over het al of niet legaliseren van ecstasy. Dan ontstaat er vaak een interessant gesprek. Ook empathisch gedrag sti muleren is niet zo ingewikkeld. Je kind is er al bij gebaat als je hem leert omgaan met negatieve ge voelens. Dat is niet voor iedereen vanzelfsprekend. We hebben lie ver niet dat een kind boos of verdrietig is. Het is beter om die gevoelens wel te erkennen. Geef er woorden aan, zié je kind. Dan is de kans groot dat je kind empathischer wordt.” „Daar ben ik het grotendeels mee eens. ‘Succes is een keuze’: dat is een gangbare opvatting in onze indivi dualistische maatschappij. Ben je niet succesvol, dan ligt het aan jezelf, zo wordt gedacht. Dat kan ertoe lei den dat we weliswaar zeggen dat we het belangrijk vinden dat onze kin deren empathisch, creatief en kri tisch worden, maar als het puntje bij paaltje komt we ons toch vooral richten op meetbare dingen. Op school hechten we bijvoor beeld vooral aan goede cijfers voor rekenen en taal, want die vakken zijn goed meetbaar. Veel meer dan creatieve vakken als toneel en mu ziek. Stom, want die vakken zijn minstens zo belangrijk voor de ont wikkeling van je zoon of dochter. Het is een misvatting om te den ken dat opvoeden ingewikkelder wordt als je beter nadenkt over wat je wilt bereiken. Neem kritisch den ken: dat kun je vrij gemakkelijk oefe nen. Als je dochter of zoon uit school komt, vraag dan eens niet alleen hoe „Het is een gegeven dat kinderen meer tijd buitenshuis doorbrengen dan vroeger. Ik vind het gedeeltelijk uitbesteden van de opvoeding niet per se slecht, maar het betekent wel dat de pedagogi sche kwaliteit van docenten en crè- chemedewerkers belangrijker is. Daar zouden we meer in moeten in vesteren. Op dit moment is dat niet gemakkelijk: we mogen al blij zijn als op een groep genoeg medewer kers staan. In zijn algemeenheid denk ik dat het voor alle opvoeders, ook docen ten en pedagogisch medewerkers, belangrijk is dat ze kritisch naar zichzelf kijken. Met name naar hoe ze zelf zijn opgevoed. Iedere opvoe der brengt zijn eigen bagage over op kinderen met wie hij of zij werkt. Daar moet je je bewust van zijn. Ik sprak een vrouw die crèches runt. Als ze mensen aanneemt, vraagt ze altijd naar de achtergrond en kinder tijd van sollicitanten. Het antwoord zegt veel over de manier waarop die gene met kinderen zal omgaan.” ILLUSTRATIE NOZZMAN Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl KAROLIEN VAN DEN BREKEL I JEAN-PIERRE VAN DE VEN MINKE DE BOER ft HUISARTS RELATIETHERAPEU SEKSUOLOOG ‘Als ze maar gelukkig worden. Wat willen we bereiken met de opvoeding van onze kinderen?’ is 25 augustus verschenen (De Bezige Bij, €22,99). Jazeker, mensen die in zak en as zit- ten doen er goed aan om uit te zoe- 1 ken wat er aan de hand is. Dat kan bij de huisarts of bij een therapeut. Als je vriend naar een professional gaat is dat goed voor hem, maar ook voor jullie. Zo voorkom je namelijk dat zijn pro bleem ook een relatieprobleem wordt. Het is lastig om met een sombere partner om te gaan omdat een slecht humeur aanstekelijk is. Maar ook om dat de verhoudingen scheef groeien. Jij wordt de luiste raar en hij wordt de klager. Je kunt zulke gesprekken beter afkappen en zeggen: ga anders even langs bij iemand die hiervoor heeft doorgeleerd. Zo iemand die weet hoe je van klagen weer slagen kunt maken. De frequentie van soloseks is onder mannen hoger dan onder vrouwen, zo blijkt uit het onderzoek Seksuele Ge zondheid Nederland dat in 2017 door J Rutgers is uitgevoerd. Daaruit komt naar voren dat 40 procent van de man nen wekelijks masturbeert tegenover 14 procent van de vrouwen. Je zou kunnen zeggen dat mensen die ervaring heb ben met masturbatie een voorsprong hebben, omdat ze vaak beter weten wat ze fijn vinden en wat hen opwindt. Doorgaans kunnen zij bij seks met een partner er beter op aansturen hoe seks voor hen lekker is. Daarmee wordt seks leuker. We weten uit onderzoek dat vrouwen vaak minder genieten van seks dan mannen, bijvoorbeeld omdat zij minder vaak klaarkomen bij heteroseks. Zeker als dat erg penetratiegericht is. Daarom moedig ik vrouwen vaak aan om door middel van masturbatie hun eigen lichaam en seksualiteit beter te leren kennen, zodat zij hier tijdens de seks meer op aan kunnen sturen. Vrouwen tussen de 30 en 60 jaar krijgen om de 5 jaar een oproep voor het uitstrijkje, ook wel het bevolkingsonderzoek opspo ring baarmoederhalskanker ge- noemd. Veel vrouwen weten dat het verstandig is dit te laten controleren, maar vinden een vaginaal onderzoek bij de huisarts praktijk niet altijd even prettig. Tegen woordig kun je dit ook zelf doen. Als je een oproep ontvangt, kun je ook een zelfafna- metest aanvragen. Dit maakt het laagdrempelig voor alle vrouwen om mee te doen met het bevolkingsonderzoek. Met een zelfafnameset kun je zelf wat slijm afnemen uit de vagina, dat moet worden opgestuurd en getest op HPV. HPV staat voor humaan papillomavirus. Dit virus kan baarmoederhalskanker veroorzaken. Met de zelfafname set kun je niet testen of je ook afwijkende cellen in de baarmoederhals hebt. 92 van de 100 vrouwen die een zelfafnameset ge bruiken, hebben geen HPV. 8 van de 100 vrouwen die HPV blijken te hebben, moeten nog wel naar de huisarts voor een uitstrijkje. Van alle 100 vrouwen met HPV (1 van de 12 typen) krijgt uiteindelijk minder dan 1 vrouw baar moederhalskanker. De vrouwen die HPV positief blijken, worden extra goed in de gaten gehouden; de volgende controle is niet pas na 5 jaar, maar vaak na 6 maanden al. Je kind opvoeden in een pres tatiegerichte maatschappij is per definitie moeilijk A Het is geen goede ontwikkeling dat school en bso de op voedtaak meer overne men PC DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21