Raad van State: Waarom coronapas niet in nieuwe wet? M I 13 33 miljoen mensen op de vlucht voor water Mocht het coronavirus in de tus- den. „Onze plantages strekten zich uit over 2000 hectare, waarop de beste kwaliteit rijst werd gezaaid en gegeten door u en ons”, vertelde Khalil Ahmed (70) aan het Franse persbureau AFP. „Het is allemaal voorbij.” Volgens de ND MA is al meer dan 80.000 hectare land bouwgrond verwoest en zijn meer dan 3400 kilometer aan wegen en 157 bruggen weggespoeld. Toegangsbewijs politiek gevoelig Ramp De huidige moessonstormen doen weerexperts denken aan die van 2010, een jaar waarin tweeduizend mensen omkwamen en bijna een wel de juridische basis voor virus maatregelen. De nieuwe coronawet moet de oude juridische noodverbanden vervangen, maar de totstand koming werd een haastklus toen het parlement de tijdelijke wet in mei wegstemde. De Eerste Kamer trapte in mei bij de vijfde verlenging op de rem, waarna Kuipers zonder juridische basis achterbleef. De nieuwe wet moet dat gat vullen, maar op het wetsconcept kwam stevige kri tiek, van werkgevers, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en en Veiligheids- regio’s. De verantwoordelijkhe- Minister van Klimaatverandering Sherry Rehman sprak gisteroch tend op een persconferentie van ‘de monstermoesson van het decen nium’. Volgens haar zijn inmiddels meer dan 33 miljoen mensen, ofwel één op de zeven Pakistanen, getroffen door de overstromingen. Bijna een miljoen huizen zijn ver woest of zwaar beschadigd. Veel daklozen worden onderge bracht in scholen, omdat de grond te nat is voor tenten, aldus de mi nister. In grote delen van het land zijn gsm-masten, bruggen en hoog spanningsmasten weggespoeld en een aantal dammen zou de water druk nauwelijks nog aankunnen. Gevreesd wordt voor nieuwe rampen. De Pakistaanse regering betaalt (omgerekend) 4500 euro acute noodhulp aan de familie van mensen die door de overstromin gen zijn omgekomen. Volgens het laatste rapport dat gisteren is vrij gegeven door de Pakistaanse Natio nal Disaster Management Autho rity (NDMA) zijn sinds het begin van de moesson in juni zeker 1061 mensen omgekomen, onder wie 28 in de afgelopen 24 uur. Meer dan 1500 mensen zijn gewond geraakt. Dat aantal zal de komende dagen waarschijnlijk nog toenemen. Nog altijd proberen de autoritei ten geïsoleerde dorpen in bergach tige gebieden in het noorden van het land te bereiken. De vrees is dat het dodental daar ook hoog is. Riskant Het grootste deel van de provincie Sindh staat nu onder water, wat de hulpoperaties onder toezicht van het Pakistaanse leger bemoeilijkt. „Er is geen landingszone beschik baar. Het is moeilijk voor onze pilo ten om te landen”, aldus een mili taire functionaris. Legerhelikopters hebben ook moeite om mensen te helpen in het noorden van het land. Het terrein daar bestaat uit hoge bergen en diepe valleien, wat de vliegomstandigheden extreem ris kant maakt. Veel rivieren traden buiten hun oevers in deze bij toeristen popu laire regio. Tientallen gebouwen begaven het, waaronder een hotel met 150 kamers dat instortte. De re gering riep de noodtoestand uit en vroeg de internationale gemeen schap om hulp. Gisteren arriveer den de eerste vluchten met huma nitaire hulp (tenten, levensmidde len en medicijnen) uit Turkije en de Verenigde Arabische Emiraten. De overstromingen komen op het slechtste moment voor Paki stan. De economie staat op instor ten en het land verkeert in een diepe politieke crisis sinds premier Imran Khan in april werd afgezet na een motie van wantrouwen in de Nationale Assemblee. Klimaatmi- nister Sherry Rehman veroordeelde politici die nog steeds onderling ru ziemaken ‘in plaats van mensen in nood te helpen’. vijfde van het land overstroomde. In de buurt van Sukkur in de zuide lijke provincie Sindh, waar een enorme dam in de Indus-rivier van vitaal belang is om te voorkomen dat de ramp erger wordt, klaagde een boer over zijn verloren rijstvel- Een enorme reddingsoperatie voor overstromings- slachtoffers is begonnen in Pakistan. 33 miljoen mensen zijn daar op de vlucht voor het water. De ongekende moessonregens hebben nu ruim duizend doden geëist, zeggen de autoriteiten. heidsregio’s zouden niet genoeg dat de juridische onderbouwd zijn. Een coronapas kan locaties veel verstrekkender maatregelen helpen voorkomen Pakistan heeft leren leven met zware regenval. De moesson, die gewoonlijk duurt van juni tot sep tember, is essentieel voor de irriga tie van plantages en om de water voorraden van het hele Indiase sub continent aan te vullen. Maar de regen zorgt ook elk jaar voor over stromingen. Alleen deze keer is de ellende extreem. Pakistaanse func tionarissen schrijven het verwoes tende weer toe aan klimaatveran dering en zeggen dat Pakistan lijdt onder de gevolgen van onverant woordelijk milieubeleid elders in de wereld. Eerder waren werkgeversorgani saties al kritisch over het ontbre ken van het coronatoegangs- bewijs (‘als laatste redmiddel’) in burgemeesters de conceptwet van minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers den van burgemeesters en Veilig- (D66). Ook de Raad van State vreest nu gereedschapskist in de voorge stelde pandemiewet te klein is. Restricties als afstand houden, regels rond mondkapjes en qua rantaine, beperking van evene menten en sluiting van staan wel in de wet. Maar zonder avondklok, coronatoegangsbewijs en schoolsluiting ontbreken er mogelijke instrumenten die nodig kunnen zijn bij een ontwrich tende pandemie, stelt de Raad. De nu ontbrekende maatrege- sentijd plotseling enorm opleven, len liggen politiek uiterst gevoe- dan moet het kabinet weer wer- lig. Maar de experts van de Raad ken met noodverordeningen zoals oordelen juist dat een coronapas bij de eerste uitbraak van het virus nuttig kan zijn bij een heftige in maart 2020. Die werkwijze opleving van corona of de komst oogstte destijds juist veel kritiek, van een nieuwe infectieziekte: waarna de tijdelijke coronawet in ‘Die kan helpen voorkomen dat elkaar gesleuteld werd. Maar die veel verstrekkender maatregelen moet niet voor eeuwig verlengd - als een complete lockdown of worden, oordelen parlement en het sluiten van bepaalde sectoren Raad van State. - moeten worden genomen die economie en samenleving vér gaand kunnen ontwrichten.’ Nu ook de Raad van State kri tisch is over het ontbreken van het coronatoegangsbewijs in de wet is het volgens Haagse bronnen ‘lo gisch’ dat er ‘een discussie komt’ over het alsnog opnemen van de QR-code in de wet. Minister Kuipers komt ‘zo spoe dig mogelijk’ met een aangepaste wet naar de Tweede Kamer, daarna moet ook de Eerste Kamer er nog over in debat. Overigens: de genoemde maatregelen gaan niet automatisch in als het parlement instemt, maar de gewijzigde Wet publieke gezondheid (Wpg) biedt 'j 7i Monstermoesson treft Pakistan hard Zonder coronapas, avondklok en schoolsluiting biedt de nieuwe coronawet niet genoeg instrumenten om een pandemie aan te pakken. Bij een ernstige virusgolf zijn waarschijnlijk alsnog meer crisisregelingen nodig, waarschuwt de Raad van State. In de nieuwe wet ontbreekt, naast andere maatregelen, het coronatoegangsbewijs, vooral vanwege eerdere politieke tegenstand. Het 3G-coronatoegangsbewijs gold vanaf eind september 2021 tot eind februari van dit jaar. Op vertoon van een QR- code - na genezing, vaccina tie of negatieve test - waren horeca, sportwedstrijden en evenementen toegankelijk. i Bewoners van de stad Sukkur in de provincie Sindh hebben hun overgebleven bezittingen naar een droge plek gebracht en wachten op hulp, fotoafp w In Pakistan is door overstromin gen al meer dan 3400 kilometer aan wegen weggespoeld. Bob van Huët Islamabad Niels Klaassen Den Haag - Raad van State Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) komt met een aange paste coronawet naar de Tweede Kamer, fotoanp GO DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13