M 51 TOT WREEDE HOORT ZUTPHKN 10 ili II GEMEENTE REAGEERT VERRAST OP OPVALLENDE CONCLUSIES ONDERZOEK '•m I FAKENIEUWS Het verhaal is ingezet als propaganda om mensen tegen de Spanjaarden op te zetten gen. Meer dan vijfhonderd van hen zouden onder het ijs van de IJssel zijn gegooid en verdronken. Andere in woners zouden naakt de stad uit zijn gejaagd, waarna ze door de kou stier ven. In de stad werden vrouwen mis handeld en verkracht en mannen werden gemarteld tijdens ondervra gingen. Het bloedbad van Zutphen is één van de belangrijkste gebeurtenissen aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Johan Visser (25) uit Leiden deed het afgelopen jaar onderzoek naar het voorval en komt met een op vallende conclusie. „Zo is het hele maal niet gegaan. Het verhaal is inge zet als propaganda om mensen tegen de Spanjaarden op te zetten.” Het bloedbad zou dit jaar 450 jaar geleden hebben plaatsgevonden. Re den voor de gemeente Zutphen er dieper onderzoek naar te laten doen. Als herdenking werd bijvoorbeeld vorig jaar nog een kanon bij de Span- jaardspoort geplaatst, waar Spanjaar den de stad binnen zouden zijn ge vallen. Documenten of andere bewij zen voor het bloedbad? Die zijn er niet. Zutphen was in juni 1572 de eerste grote stad die Willem van Oranje wilde aanvallen in zijn pogingen het en huiveringwekkend stukje geschiedenis is het. Althans, dat dachten we altijd. Zutphenaren wer den opgehangen aan gal- oosten te heroveren op de Spaanse bezetter. Hij had zijn zwager, graaf Willem van den Bergh, daarom op dracht gegeven met een leger van vijfduizend man aan te vallen. Zut phen was als handelsstad een groot machtscentrum en hoofdstad van het graafschap. Veel moeite kostte het niet om de stad te veroveren. Het le ger kwam via twee poorten de stad binnen en Zutphen bood maar wei nig weerstand. Tot frustratie van de Hertog van Alva, de Spaanse landvoogd van de Nederlanden, deden verdedigende troepen en inwoners geen enkele moeite het leger van Van den Bergh tegen te houden. Monniken werden vermoord, nonnen werden verkracht en kerken werden geplunderd door de soldaten van Van den Bergh. ooggetuigenverklaringen, alleen maar cirkelredenaties. Alle oogge tuigen zijn omgebracht, dus zal het wel gruwelijk zijn geweest.” De opvallende conclusies van Vis ser zijn de uitkomsten van een jaar lang onderzoek. Hij studeerde er deze zomer op af aan de universiteit van Leiden. Voor zijn masterscriptie kreeg hij een 9,5. Na het afronden van zijn onderzoek schreef Johan Visser een boek over de historische gebeurtenis: Zutphen 1572, De geschiedenis van een bloedbad. Katholieke Kerk Dat laatste werd onder meer gedaan omdat de Katholieke Kerk werd ge zien als een van de symbolen van de Spaanse overheerser. Glas-in- lood ramen werden eruit geslagen en van het lood werden kogels gemaakt. Het voedde de frustratie bij Alva alleen nog maar meer. Hij gaf zijn zoon, Don Frederik, de opdracht om de op standige steden terug te veroveren. Dat gebeurde. Alleen niet op de manier zoals we altijd dachten. „Het verhaal gaat over de massamoord. In woners van Zutphen die zijn omge bracht”, zegt onderzoeker Visser. „In werkelijkheid heeft die massamoord niet plaatsgevonden onder inwoners, maar zijn honderden soldaten omge- Verslagen Het onderzoek was geen makkelijke opgave, in het stadsarchief waren veel verslagen verdwenen. Visser: „Die zijn actief verwijderd. Zo van: ‘Als mensen iets willen herinneren, dan kan het niet meer’.” Zijn zoektocht liep vervolgens via Duitsland en Brussel, waar de landsregering uit die tijd zat. Uit eindelijk belandde Visser in Madrid. „Daar liggen documenten met oog getuigen die het bloedbad beschrij ven. De zoon van Alva beschreef in een brief bijvoorbeeld precies wat hij zou gaan doen: soldaten om brengen. Die brief op zichzelf zegt niet zoveel. In combinatie met an dere ooggetuigenverslagen die ik ben tegengekomen, wel. Al die tijd hebben die bewijzen gewoon in Madrid gelegen. Er heeft alleen nooit iemand naar gekeken.” In Zutphen is verrast gereageerd op de bevindingen van Visser. „Er waren al wat twijfels over, omdat we er niets over terug konden vin den”, zegt Hendrik Haafkens, na mens het Erfgoedcentrum Zutphen de kartrekker van het themajaar 1572 in Zutphen. „Als een stad is uitgemoord, dan moeten daar toch stukken van te vinden zijn. Dit geeft een frisse blik op onze ge schiedenis. Hier was het ons ook om te doen. Niet roeptoeteren wat altijd is gezegd. Nu weten we echt wat er is gebeurd.” Zutphen bracht. Professionele militairen in dienst van Willem van Oranje. Ja, er zijn mensen opgehangen. Maar dat waren soldaten en geen inwoners. Dat zijn we helemaal vergeten. Het verhaal zoals wij het kennen is zo ge spind om de Spanjaarden in een kwaad daglicht te zetten en dat is steeds verder aangedikt.” Het startschot daarvoor wordt ge geven in de 17de eeuw. Visser: „Dan komen de eerste geschiedschrijvers. Vooral mensen uit het publiek, men sen die hebben gezien wat er is ge beurd. Eén van de belangrijksten is een predikant uit Zutphen. Willem Baudartius. „De kring om Willem van Oranje maakt een verhaal dat arme Zutphe naren zijn omgekomen. Het verhaal is niet eens verdraaid, er zijn onjuist heden aan toegevoegd. Er zijn name lijk troepen omgekomen, troepen waar Zutphen helemaal niet op zat te wachten. Een verhaal zoals dat van het Bloedbad van Zutphen heeft maar één functie: mensen opzetten tegen de Spanjaarden. Het verhaal wordt dan steeds groter. Er zijn geen Fakenieuws uit de 16de eeuw. Zo zou je de Wrede Moord op Zutphen kunnen noemen. De stad zou in 1572 zijn uitgemoord door de Spanjaarden als een luguber wapenfeit uit de Tachtigjarige Oorlog. Onterecht, blijkt nu. De beruchte dag verliep heel anders en de bewijzen lagen honderden jaren gewoon in Madrid. Bloedbad niet zoals ons is 6 j geleerd Zutphen in 1572 was E De bevolking van Zutphen zou zijn uit gemoord door de Spanjaarden, zoals deze prent uit de ze ventiende eeuw laat zien. FOTORIJKSMUSEUM - Johan Visser, onderzoeker Merten Simons DINSDAG 30 AUGUSTUS 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10