‘Mijn moeder zegt nog ‘ze’, maar dat vind ik niet erg’ R 1 24 ‘WAT WAS IK BLIJ TOEN IK erachter kwam dat er een naam bestaat voor hoe ik me voel. Ik ben geboren met vrouwelijke kenmerken, maar voel me geen meisje en geen jongen. Ik ben gewoon Siene. ‘De wereld is nog een kind,’ zegt mijn moeder over de zichtbaarheid en acceptatie van non-binaire mensen. Op school moet ik leuren voor een gender- neutraal toilet. Weinig mensen snappen dat ik zowel in de meisjes- als in de jongens-wc raar word aangekeken. Toch loop ik niet met een rot gevoel door de gangen. Bij gym kleed ik me om bij de meiden, maar tijdens een sportdag liep een keer een meisje uit een andere klas de kleedkamer uit, omdat ze dacht dat er een jongen aanwezig was. Toen is mijn identiteit binnen het lerarenteam besproken. Sinds mijn zesde draag ik mijn haar kort. Ik houd van voetbal en vind ballet verschrik kelijk. Op mijn elfde vertelde ik in groep 8 dat ik non-binair ben. Ik keek naar tv-serie Spangas. Daarin speelde Thorn Vineyard, nu een boegbeeld van de non-binaire commu nity. Ik herkende mezelf daar zo in, dat ik Thorn een bericht stuurde. Daarop hielp die me via WhatsApp mijn verhaal te vertellen in de klas. Ja, wel eng. Maar de kinderen reageer den gelukkig heel begripvol. Op Snapchat gebeuren weleens vervelende dingen. Krijg ik als reactie: Ben je gay of zo. Maar mijn geaardheid heeft natuurlijk niets te maken met mijn gender. Ik was voor het eerst verliefd op een meisje, daarna op een jongen. Ik val gewoon op mensen. Als non-binair persoon kun je jezelf sowieso niet labelen als hetero of gay. Mijn moeder noemt me nog steeds ‘ze’. Van mijn familie vind ik dat niet erg, die zijn al zo lang gewend om me ‘ze’ en ‘zij’ te noemen. Ze oefenen er goed mee en steunen me; mijn vader en zijn vriendin stonden mee te juichen op de Amsterdam Pride. Vreemden noemen me vaak ‘hij’. Zo zie ik eruit, denk ik. Voor mij gaat het erom dat de nieuwe mensen die ik ontmoet en die weten dat ik non binair ben, me niet misgenderen. Dat gaat meestal goed. De zomers bracht ik tot nu toe door in bikini. Ik weet nog niet of ik dat in de toekomst ook doe. Misschien blijk ik dan transgender. Of een vrouw. Je kunt dit proces niet overhaasten.’ SIENE (13, die/diens) WOONT IN DRIEHUIS EN ZIT IN 2 HAVO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 104