M J Voorzittersstrijd WD: ‘Partij is nu soort klapmachine’ Wielrenners voor moment van bezinning door Grote Kerk in Breda I 3 Een kaarsje aansteken, een kruisje slaan. De Grote Kerk in Breda was gisteren heel even dé wielerkathedraal van de wereld. „Het Vuelta- momentjevan 2022.” Zo’n moment gaat snel. Ook al zijn het 180 renners, ze zijn hier zo doorheen aar staan ze dan, met hun tengere lijven. Op een brede rode loper. Met hun gladde schoen tjes schuifelen zo’n 180 de Grote Kerk dé wielerkathedraal van de wereld. Beroemdheden ko men via de poort aan de Reigerstraat binnen. Primoz Roglic, titelverdedi ger, draagt een enorm mondmasker. Alejandro Valverde, al twintig jaar dé Spaanse wielerkoning, komt gracieus binnenwandelen. Hij zet zijn stappen voorzichtig, kijkt om zich heen en richt even de blik omhoog. Achterin zien we Simon Yates, voormalig Vu- elta-winnaar. In de kerk zitten vrijwel alleen fo tografen, enkele tientallen. Maar van veel water bij de wijn doet bij de bepa ling van het beleid. Ik zal niet zeggen dat het niet nodig is, maar je moet wel ruimte geven om andere geluiden te laten horen.” Nu worden partijcongressen inhou delijk voorbereid en afgestemd, op het saaie af, vindt Wetzels. „We zijn wel een politieke partij. Je bent lid omdat je een mening hebt, een standpunt wilt vormen, beleid wilt bijstellen. Het moet een beetje bruisen en leuk zijn. En daarna bitterballen, prima.” Een tweede kandidaat-partijvoor- zitter is Bert Homan, die al enkele ke ren eerder een poging heeft gedaan partijvoorzitter te worden. Vorige maand heeft het hoofdbestuur van de WD waarnemend partijvoorzitter renners voorzichtig door de Grote Kerk van Breda. „Hét Vuelta-mo- mentje van 2022”, zegt Kees Sol, be stuursvoorzitter van de kerk. Het is geen valse bescheidenheid. Verwonderd kijken de renners om zich heen. Er is spanning voelbaar. Het besef dat dit een bijzondere pas sage is. Wielrenners zijn wat gewend, maar deze doorkomst - met een mo ment van bezinning - is in alle op zichten uitzonderlijk. De eersten die de Grote Kerk bin nengaan, zijn klassementsleider Mike Teunissen en bergtruidrager Ju lius van den Berg. De twee Nederlan ders hebben de eer om een kaarsje aan te steken. Intussen houden de broertjes Jop (13) en Gijs van den Big- gelaar (12) van Wielervereniging Breda hun fietsen vast. „Spannend”, vinden ze het. „Het zijn grote namen. Normaal zie je ze alleen op tv.” Na Teunissen en Van den Berg volgt de rest. Veel renners respecte ren de code: afstappen en te voet over de rode loper. Iets waar ze bij de Grote Kerk erg aan hechten. „Deze beelden gaan ook naar mediterrane landen.” Zo laat Breda zien zijn hei ligdom en het geloof uitermate te respecteren. Voor enkele minuten is Onno Hoes naar voren geschoven als zijn kandidaat. Wetzels: „Ik vind mezelf een betere kandidaat. Ik ben geen politicus, heb geen politieke ambities en hoef geen kabinet of Kamer in, wil geen burge meester worden. Ik ben er echt voor de partij, dat is mijn club. Ik ben liberaal in hart en nieren, en daar ga ik voor. Normaal gesproken weten mensen ook niet wie de partijvoorzitter is. Die komt alleen in het nieuws als er el lende is. Dat kan ik hebben, maar op de achtergrond speur je naar talent, ben je bezig met de lijst, zorg je ervoor dat er een goed verkiezingsprogramma komt. Dat is de taak van een voorzitter. Daartoe acht ik mezelf goed in staat.” publiek of bobo’s is geen sprake. Sol: „Het moest juist bijzonder zijn. Een moment van devotie, na de drukte op het Kasteelplein. Dat is juist de kracht. Het gaat om de stilte.” Als alle renners zijn gepasseerd, richt een Spaanse fotograaf zich op. „Wauw!” is alles wat hij uitbrengt. De poorten van de kerk gaan lang zaam dicht. „Het was heel mooi om te zien”, blikt Marieke Wiegel, direc teur van de Grote Kerk, terug. „Zo’n moment gaat snel. Ook al zijn het 180 renners, ze zijn hier zo doorheen. Je „We zijn als WD op de automatische piloot gegaan”, zegt Wetzels, in het dagelijks leven directeur-eigenaar van Polyfluor Plastics in Breda. Wetzels is een oude bekende van de partij, hij viel een half jaar in als waarnemend partijvoorzitter toen Henry Keizer in 2017 moest aftreden. „De WD is een soort klapmachine zag dat renners het op verschillende manieren beleven. Verschillende ka tholieke renners zetten hun helm af en sloegen een kruisje.” Wiegel noemt het een ‘catwalk’. „We leefden al zo lang toe naar dit moment. Wanneer twee renners de kaarsjes aansteken, dan komt alles sa men. Het is ook mooi omdat deze plek in de strijd met Spanje tijdens de Tachtigjarige Oorlog erg belang rijk is geweest.” Breda was tijdens die opstand tegen het Spaanse gezag een strategisch gelegen vestingstad. geworden bij congressen, er wordt te weinig echte discussie gevoerd. Bij al les wat er nu speelt, daar moet discus sie over zijn. Neem de asielzoekers, we moeten daarover als partij debatteren.” Op het laatste WD-congres in juni werd er tot schrik van de Haagse par tijtop een motie over stikstof aange nomen: de stikstofplannen moeten worden aangepast. Daaruit blijkt vol gens Wetzels dat er wel degelijk be hoefte is aan dat soort debat. „We moeten als partijleden onze mening naar Den Haag brengen en niet andersom: dat Den Haag ons gaat vertellen wat wij vinden. We zijn een grote partij, de afgelopen twaalf jaar de grootste en we leveren de minis ter-president, dat betekent ook dat je '•Tg ft Vuelta-renners door dé wielerkathedraal van de wereld Mike Teunissen, in de rode leiderstrui, stapt af om in de Grote Kerk in Breda een kaarsje aan te steken, fotoanp DEN HAAG Onno Hoes. De VVD moet weer gaan debatte ren. De opvatting van de partijle den moet naar Den Haag worden gebracht en niet andersom. Dat vindt Eric Wetzels. Hij gooit zich in de strijd om het partijvoorzitter schap en neemt de handschoen op tegen waarnemend partijvoorzitter Onno Hoes. - Marieke Wiegel Directeur Grote Kerk D Sjoerd Marcelissen Breda - Jan Hoedeman Eric Wetzels. GO MAANDAG 22 AUGUSTUS 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3