u 1 LR Ebt Voor de zeventigste keer Kor en Bot-tocht 8 1 15 .1 A Al meer dan zeventig jaar lang trekken mosselkwekers op met wetenschappers om bijzondere vondsten boven water te halen. Voor onderzoek en om aan het publiek te laten zien. We krijgen hier een inkijkje in het verleden waar we normaal gesproken niet bij kunnen boord zijn, komen uit diverse hoe ken. Het zijn biologen, mensen van Naturalis, van Ecomare, maar ook het Natuurhistorisch Museum in Rotter dam en zelfs Brussel zijn vertegen woordigd. Hansjorg Ah rens van r - dat is ook onderdeel van de traditie: aan het eind van de dag overhandigt het genootschap een vondst aan de burgemeester. Deze draagt die dan weer over aan het museum. „In eer ste instantie dacht ik even dat het niets werd vandaag”, bekent Han sjorg. „Na een keer of zes slepen, had- Te zien in het museum Door de jaren heen zijn er inmiddels zo’n 3500 botten en andere vondsten opgevist uit de Oosterschelde. Han sjorg: „In Naturalis hebben we er rond de drieduizend. Je kunt de stuk ken bekijken in de IJstijdzaal.” Het Stadhuismuseum van Zierikzee heeft er ongeveer vierhonderd. Want Een kijkje in het verleden Hansjorg is erg blij met de samen werking tussen de mosselvissers, Na turalis en amateurs. „Bij die laatsten zit heel veel kennis. Het is mooi dat de familie Schot dit altijd belange loos voor ons doet en de traditie in stand houdt. Naturalis kan geen boot bekostigen en je kunt ook niet naar dit soort dingen duiken, dat is te ge vaarlijk. Op deze manier kunnen we een kijkje in het verleden krijgen waar we normaal gesproken niet bij kunnen. Wat we hier vinden is 1,9 miljoen jaar oud. Ouder vind je in Nederland gewoon niet.” den we nog niks. Maar daarna kwam het toch goed.” Jaap Schot bekent dat er weleens overwogen is te stoppen. „Bij de zestigste tocht vingen we niks. Toch wilde ik niet stoppen. In de jaren daarna nam het aantal vondsten gelukkig weer toe.” Haaientanden Jaap Schot vertelt hoe de traditie tot stand kwam. „Mijn opa Ben is er mee begonnen. Toen nog op de Wester- schelde. Hij dacht dat hij speerpun ten had opgevist en stuurde ze op naar Leiden. Het bleken haaientan den te zijn.” Vanaf dat moment werd er ieder jaar een speciale tocht geor ganiseerd om te vissen naar dit soort vondsten. „Zelfben ik in 1986 begon nen als schipper. Na mijn vader en oom, heb ik de traditie van de Kor en Bot-tocht voortgezet. Nu ik met pen sioen ben, neemt mijn zoon Joachim het over. Dat vind ik mooi.” Zaterdag is er bij Flaauwers gevist, volgens Jaap een unieke plek. „Er zijn maar drie plekken zoals deze waar we dit soort vondsten doen. Die putten zijn zo’n veertig meter diep.” De passagiers die zaterdag aan oor wetenschappers, biologen en andere lief- hebbers van dingen uit de oudheid is het een van de hoogtepunten van het jaar: de Kor en Bot-tocht van uit Zierikzee. Zaterdag voer een van de mosselkotters van de familie Schot voor de zeventigste keer uit voor deze tocht. Vroeg in de ochtend vertrok de ZZ10 met een flinke club genodigden aan boord en eind van de middag keerden ze mét buit weer terug bij ’t Luitje. Het enthousiasme spat er aan alle kanten af bij de leden van het paleontologisch genootschap Kor en Bot. Naturalis is er voor X! de der- tigste keer bij. xjg Hij vertelt over de vond sten die zater dag opgevist zijn. „We hebben en kele slagtanden van olifanten, waarschijnlijk mastodonten. Daarnaast een stuk scheenbeen en hoef van een paard en enkele geweis- tukken van het Tegels hert.” Een van de topstukken is het schouderblad van een mastodont. „Daar ben ik wel heel enthousiast over, er zat namelijk een oester op die ervoor gezorgd heeft dat een kwetsbaar stuk be waard is gebleven. En ook hebben we een atlas, de bovenste halswervel van een mammoet gevonden.” Eb 1 Vondsten uit Oosterschelde krijgen plek in het museum - Hansjorg Ahrens, Naturalis De vondsten wor den bekeken. Hans jorg Ahrens van Natu ralis (tweede van rechts) geeft uitleg aan onder andere burgemeester Jack van der Hoek (I). fotos SANDRASCHIMMELPENNINK Oud-schipper Jaap Schot (I) en paleonto loog John de Vos met de opbrengst van de Kor en Bot-tocht in 2009. FOTO DIRK- JAN GJEL- TEMA Fossiel atlas van de zuidelijke mam moet (begin van de rugge- graat). Mariska den Hartog Zierikzee MAANDAG 22 AUGUSTUS 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 28