‘Wij Kaapverdianen praten niet snel over problemen. Dan is het: laten we net vooral gezellig houden’ s ‘Ik ben me altijd bewust van mijn kleur. Als donker persoon denk je bijna automatisch aan wat witte mensen van je vinden. Wij zwarten hebben een zwart en wit geweten, witte men sen hebben alleen een wit geweten. Dat is zo gegroeid vanuit de geschiedenis. De witte man, zo was lange tijd de perceptie, is de poort naar alles wat je nodig hebt in het leven. Tegen hem moet je goed zijn, anders kun je geen aanspraak maken op whatever. Ik weet wie ik ben maar ook wie jij bent, terwijl de witte man gewoon weet wie hij is en geen rekening hoeft te hou den met wie hij is. Maar er is nu een revolutie gaande, ik denk dat de nieuwe generatie straks helemaal niet meer zo in kleur of hokjes denkt.’ met drie broers en een zus. Van Amsterdam- West verhuisde hij op z’n vijfde naar Noord. ‘De Vogelbuurt, een van de armste wijken. Maar ik heb daar nooit veel van gemerkt. Mijn vader raakte door een hernia arbeids ongeschikt en was een tijd depressief, maar mijn moeder nam er een tweede baan bij en zette tussendoor het eten op tafel. Ze gaf haar vrijheid op om te zorgen dat wij niets tekort- kwamen.’ op de computer voor hiphop- en r&b-tracks. Dat ging heel lekker. We richtten een bedrijfle op en werkten met artiesten als Brace, Yes-R, Lange Frans Baas B en hadden zelfs een hitje voor Ali B, Ik ben je zat.’ Via de muziek leerde hij ook de wereld van comedy kennen. ‘Om dat ik altijd grapjes maakte, vroeg een goede vriend of ik een event in Amsterdam wilde hosten, dat ging me goed af. Later kwam ik in con tact met Wilko Terwijn en Menno Stam, die me vroegen voor het Comedy Theater. Of ik daar shows aan elkaar wilde praten. Dat was het moment dat ik écht met stand upcomedy in aanraking kwam.’ EDSON DA GRAQA WIST ALS KIND AL wat hij wilde: entertainen. Hij maakte altijd grappen. Thuis, op straat, op school. Geïnspireerd door André van Duin. ‘Ik ben opgevoed door televi sie, omdat mijn ouders werkten. Ik keek van alles. Nieuws, sport, amusement. André van Duin was mijn grote voorbeeld. Wat kon hij de mensen aan het lachen maken. Dat wilde ik ook, op televisie en het theater in.’ Dat duurde even. De weg naar dat magische scherm en het podium was geplaveid met hobbels en obstakels. Edson da Graga haalde vrij eenvoudig zijn havo-diploma, deed een jaartje hbo communicatie, maar koos toen voor de muziek. ‘Met vrienden van school produceerden we muziek. Maakten we beats EEN EIGEN DOORBRAAK zou nog jaren duren. Da Graga kreeg eerst nog een aantal dreunen te verwer ken. De eerste in de muziekbusiness. ‘Ons bedrijfle ging failliet en we bleven met enorme schulden achter. Het geld kon me aanvanke lijk weinig schelen, maar de oor zaak lag bij iemand die ik al lang kende, die als een broer voor mij was. Vriendschap en loyaliteit waren ineens minder waard dan een paar centen. Ik heb het hem vergeven, maar het hakte er in. Ik heb er tot op de dag van vandaag last van, laat mensen niet gauw toe.’ Hoe diep was het dal? ‘Diep. Ik blowde ook veel. Dat hielp uiteraard niet, maar dat had ik niet door. Er bestond zo’n beeld: maak je muziek, dan hoort blowen erbij, je wordt er creatief van. Nou, de meesten niet hoor. En ik al helemaal niet, ik was niks meer waard. Ik blowde ook om te verdoven, en in slaap te komen.’ et was op een dinsdag middag, ergens in 2018. Edson da Graga ging op bed zitten en bedekte dat met alle openstaande rekeningen. ‘Ik had net 12.000 euro gekregen voor een tv-klus. Dit was het moment om alles af te betalen.’ Hij somt op: ‘Aanslagen van de belasting, telefoon, zorg verzekeraar, een opslagruimte. Deurwaarders. Toen alles was overgemaakt huilde ik van geluk. Ik had nog maar 200 euro over, maar het was een van de mooiste dagen van mijn leven.’ Op het terras van het Amsterdamse Generator Hostel valt de presenta tor annex stand-upcomedian even stil. En niet alleen omdat er een XXL-hamburger voor zijn neus staat. Da Graga heeft nogal turbu lente jaren achter de rug met een schuldenlast, verslaving, scheiding en de plotselinge dood van zijn vader. ‘Ik heb geleerd erover te praten, van mijn therapeut en van Maud, mijn vriendin. Wij Kaap verdianen doen dat niet snel. Dan is het: laten we het vooral gezellig houden. Bij Maud leerde ik gevoe lens te uiten, gedachten te delen. Waar zij vandaan komt, wordt niet geoordeeld of raar gekeken.’ De Amsterdammer is nu schulden vrij, woont samen, zorgt voor vier kinderen - twee met zijn ex, twee met zijn huidige vriendin - en is dit najaar op de buis met programma’s als Holland’s Got Talent (in de jury), Heel Holland Bakt Kids en Festival van de Liefde. Daarnaast schrijft hij aan een comedyshow die hij in het seizoen 2023-’24 wil uitvoeren. Het is de droom die hij als kind al had. Da Graga groeide op in een gezin 14 In eerdere interviews vertelde je dat je moeder je vaak op het hart drukte: gedraag je als je bij witte mensen bent. o o 00 LU Z H z X X LU Z LU O LU 5 LU X cÖ Q X LU I X O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 86