Op reis met een hernia? Blijf in beweging Hij is nooit ziek Ga je op reis met een hernia? Dan kun je beter de wachtrijen op de luchthaven en urenlange autoritten vermijden. ‘Lukt dat niet, zorg dan dat je vaak van hou ding wisselt’, zegt fysiotherapeut Lieven Maesschalck. Verlichting van de pijn 22 HUISARTSENPOST 111 B INGE STIERS ‘Je moet een ‘spiercorset’ creëren, waardoor je pijn zal verminderen’ indeloze wachtrijen op de luchthaven, lange - vluchten of autoritten: voor wie kampt met rug pijn, is op vakantie gaan vaak een absolute marteling. Zeker een hernia kan een behoorlijke domper zetten op de reispret. ,,Een hernia is een uitstulping van de zachte kern van een kraakbeen achtige tussenwervelschijf’, legt Maesschalck uit. ,,Die uitstulping drukt tegen het ruggenmerg of te gen een zenuw, die daardoor geïr riteerd raakt. Dat veroorzaakt pijn. Meestal in één been, maar soms ook in beide benen en/of in de rug. In ernstige gevallen is de druk op de zenuw zo groot dat ook de spieren en reflexen kunnen uitval len. We testen dat door mensen op hun tenen of op hun hielen te la ten lopen. Als ze dat niet kunnen, weet je dat er spieruitval is.’’ een hernia dus vooral niét in je stoel gaan zitten nietsdoen. In plaats daarvan moet je als het ware een ‘spiercorset’ creëren, waardoor je pijn zal verminderen. Wandelen is een van de effectiefste dingen die je kan doen. Uiteraard geen 20 kilometer, maar zelfs de kleinste afstand is beter dan in bed liggen. Je bekken kantelen en bilspieren trainen zijn ook goede oefeningen. Heb je echt te veel pijn om te be wegen? Dan zal je arts je in die eer ste acute fase een pijnstiller of ontstekingsremmer voorschrij ven.’’ veel mogelijk van houding te wisselen, zodat je niet de hele tijd in dezelfde po sitie staat’’, tipt Maes- schalck. ,,Leun niet naar één kant en steun niet op één been. Beweeg zo veel moge lijk terwijl je stilstaat: trek je buik in, kantel je bekken, buig eens naar voren en naar achteren. Dat zal wat verlichting geven. Ook in het vliegtuig is het aange raden om af en toe door de gang te wandelen.’’ ,,In de auto zitten is een van de lastigste dingen om te doen met rug klachten, omdat je al tijd iets onderuitgezakt zit. Dat belast de rug meer dan netjes rechtop zitten. Als je stopt om te tanken, maak dan van de gele genheid gebruik om even flink door te lo pen en wat kleine oe feningen te doen voor een goede doorbloe ding.’’ Spiercorset Een hernia is altijd zichtbaar op een MRI-scan. ,,Maar het is alleen ernstig als er spieruitval is’’, aldus de fysiotherapeut. ,,Heb je alleen rugpijn, dan moet je zo veel moge lijk bewegen om de druk op de ze- nuwstructuur weg te krijgen en de uitstulping ruimte te geven om zich terug te trekken. Je moet met Van houding wisselen Wie al eens een hernia heeft ge had, weet het: stilstaan of slente ren wordt een heuse straf en maakt de rugpijn alleen maar er ger. Maar juist dat doe je als je in vakantietijd bij de incheckbalie of paspoortcontrole op de luchtha ven aanschuift. ,,Probeer dan zo et is tropisch warm buiten, maar mijn volgende patiënt, de 22-jarige- Kurtis, zit - ondanks een trui en de kentje - te rillen van de koorts in de wachtkamer van de huisartsenpost. Zijn moeder probeert hem warm te wrijven. ‘Hij is nooit ziek’, verzekert zijn moeder me. ‘Ik ken hem door en door. Hij sport veel en eet gezond.’ De jongen verbergt zijn gezicht half onder de deken en bemoeit zich niet met ons. Ik vraag me af waarom, maar op die vraag krijg ik voorlopig geen antwoord, want zijn moeder antwoordt telkens voor hem. Ik tegen hem: ‘Wanneer is de koorts be gonnen?’ Zijn moeder: ‘Drie dagen geleden.’ abces zo groot als een rugbybal, waar hij schijnbaar geen flauw benul van heeft. Voldoende reden om hem door te verwijzen naar de chirurg. De volgende dag zorgt de chirurg voor op heldering: het abces was het gevolg van maandelijkse injecties - voor spiergroei - in de kuit. Op de eerste hulp was Kur- tis septisch, oftewel hij had bloedvergifti ging. Door een infuus met antibio tica is de koorts gezakt, maar zijn kuit heeft het niet overleefd. Volgens de chi rurg mag hij in zijn hand jes knijpen dat hij er op tijd bij was. Wegens schaamte tegen over zijn moeder hield hij liever zijn mond. Zijn moeder: ‘U heeft niets kunnen vin den of wel?’ Ik schud peinzend mijn hoofd. ‘Gebruik je weleens supplementen?’ Zijn moeder kijkt me verbolgen aan. ‘Nee, dat doet hij niet. Wat denkt u wel?’ Hierna besluit ik - via een vin- gerprik - een ontstekings- waarde te bepalen. De extreem hoge uitslag vertelt me dat hij erg ziek moet zijn. Nog één keer ga ik het rijtje vragen met hem af waarbij ik moeder vriendelijk verzoek stil te zijn. Op de vraag of hij ergens pijn heeft antwoord hij bevestigend. ‘Mijn rechterkuit doet pijn.’ Bingo. Onder de pijp van zijn trainings broek komt een kuit tevoorschijn met een ‘Gebruik je weleens supplemen ten?’ Ik weer tegen hem: ‘Heb je ergens pijn?’ Zijn moeder: ‘Nee.’ Het magere eindresultaat: koorts en alge hele malaise. Ik hoop dat het licha melijk onderzoek meer oplevert. Met tegenzin én met hulp van zijn moeder ontbloot hij zijn bovenlichaam, dat veel in druk op me maakt: het is een en al spier. Hij doet me den ken aan Arnold Schwarze negger in zijn jongere jaren. Braaf doet hij alles wat ik hem vraag: hij zucht bij het longonder zoek, hij legt zijn kin op de borst en gaat in liggende positie. Een reden voor de koorts vind ik niet en blijkbaar is dat van mijn gezicht af te le zen. F Jr/ i z. - LIEVEN MAESSCHALCK Rutger Verhoeff schrijft wekelijks over patiënten die hem raken Auw, mijn rug! Met deze oefeningen kun je de pijn van een hernia verzachten. Lunge met rotatie Zet één been naar voren tot je een stretch voelt aan de voorzijde van het been dat achteraan staat. Als je in positie bent, maak je een korte rotatie met het bovenli chaam in de richting van het voorste been. Blijf vooruitkijken. Keer na dien terug naar de be ginpositie en doe het zelfde aan de andere kant. Zitten/rechtstaan Ga voor een stoel of bankje staan. Ga zitten met de knieën bij elkaar. Raak met je achterste het zitvlak en sta meteen weer recht. Start in sumo-squat Ga met je voeten op schouderbreedte staan, met de tenen iets naar buiten wijzend. Zet je vingertoppen achter je oren en ellebogen naar buiten. Maak kleine be wegingen met de romp richting je knieën en te rug naar het midden. Blijf recht vooruit kijken. De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan patiënten. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66