7ë Huur in (roes Kees Hanse (BBB) stapt op als raadslid voor lSd I De Horst 6 c Zijn 24ste historische stadskaart RUIME 2-KAMER APPARTEMENTEN "MEER DAN ALLEEN WONEN" Architectuurhistoricus Marcus Laman (64) raakte in coronatijd in de greep van een nieuwe hobby: het inkleuren van historische stadskaarten. C Volgens Laman moeten wij ons laten inspireren door de hoeveelheid groen in de steden in de zestiende en zeventiende eeuw zo gedetailleerd dat ik zelfs de kleur bakstenen van een gebouw kan bepalen. Dat is belangrijk bij kerken en raadhuizen. Ik gebruik vijftig tinten rood, zeg ik weleens gekscherend. Dat maakt het mo gelijk als het ware door de straten van toen te wandelen.” Al werkend en inzoomend op de kaart van Goes kwam hij steeds dingetjes tegen die hem in eerste instantie niet waren opge vallen. ,,Dat de woningen aan de Goese straten voornaam waren, bijvoorbeeld. Daar woonde de ge goede burgerij. Achter de huizen was altijd een kleinere rij wonin gen van één bouwlaag met daar achter de tuinen en de landbouw gronden. Vermoedelijk arbeiders woningen van mensen die het onderhoud van die tuinen ver zorgden en zich bezighielden met het verbouwen van groente en fruit.” Hanse stapte om dezelfde reden al op bij de Partij voor Zeeland in het waterschapsbestuur. Hij had ge hoopt op een samenwerking met de BBB, zodat ze als één stem de Statenverkiezingen zouden kun nen ingaan. Die gesprekken liepen echter stuk. Wel maakte Hanse op persoonlijke titel (onder de naam Nuchter Verstand Hanse) zijn peri ode in het waterschapsbestuur tot maart 2023 af. De Zierikzeeënaar kreeg bijna drieduizend voorkeur stemmen en zegt zijn kiezers niet teleur te willen stellen. derdaad voor de BBB worden geko zen in het provinciebestuur, dan mag hij die functie formeel combi neren van het raadslidmaatschap. Maar dat ziet hij zelf niet zitten, liet de boerenvoorman gisteren weten in een persverklaring. Per 1 septem ber stapt hij uit de gemeenteraad. ,,Dit is een te grote is belasting voor mij, gezien de verkiezingen die er aan komen en de taken die daarbij horen. Ik wil LSD bedanken voor het vertrouwen en de partij veel succes wensen verder in de toe komst. Op de achtergrond blijf ik open staan om mijn bijdrage te blij ven leveren.” De vrijgekomen zetel wordt opgevuld door Laurence Haack, die voor de verkiezingen om gezondheidsredenen nog pas op de plaats maakte. Vijftig tinten rood Een historische stadskaart in kleuren met heldere kleuren ver groot de leesbaarheid. ,,Ik kleur elke boom en elk huis apart met een digitale penseel of met pot lood in waardoor de scherpte van elk onderdeel is toeneemt. Het is Kleurgeven De stadskaart van Goes uit 1696 gegraveerd door C. de Bye - de kaart maakt deel uit van de col lectie van het Rijksmuseum in Amsterdam - was de 24ste waar Laman zijn muispen op losliet. Dat hij met Goes aan de slag ging was niet alleen omdat de kaart aan zijn belangrijkste eis - be schikbaar in hoge resolutie - vol deed. Ook omdat hij de kaart erg mooi vindt. ,,Vooral vanwege de compositie. Hoe Goes prachtig is gepositioneerd in het midden met ook de omliggende omge ving, de weilanden, erbij.” Popsterren De Nederlandse kaartenmakers uit de zestiende en zeventiende eeuw waren vermaard. Hun werk was over de hele wereld bekend en gewild. En nog altijd. ,,Ze ver richtten ongelooflijk knap werk. Want ze konden een stad natuur lijk nog niet van bovenaf bekij ken. Ja, als ze op een kerktoren klommen. Maar ze moesten het in hun hoofd vertalen. Ze konden wel landmetingen doen. De plat tegronden die ze maakten, klop pen voor negentig procent.” Wat Laman misschien nog het meest opviel aan Goes is dat de stad zo groen was ,,En dat geldt voor veel steden uit die tijd. Dat zou een inspiratiebron moeten zijn voor nu. Vanwege de opwar ming van de aarde bedoel ik. Het is bekend dat steden veel warmer zijn dan buitengebied. Om de temperatuur in stedelijk gebied te drukken, moet je meer groen aan leggen.” Aan een nieuwe hobby moet hij voorlopig nog niet denken. ,,Ik vind dit erg prettig om te doen. Door zo’n stad in te kleuren, komt die echt tot leven.” €822 Uit de raad Bij de gemeenteraadsverkiezingen afgelopen maart sleepte Hanse 280 voorkeurstemmen binnen voor LSD. Leefbaar haalde zes zetels. Hanse stond op de zevende plek. Met het doorschuiven van de num mer twee op de kandidatenlijst, Jac queline van Burg, naar het college maakte hij alsnog zijn entree in het gemeentebestuur. Mocht Hanse in- VANAF 55+ krecreatieruimte/serre B kapsalon «Z n coronatijd kreeg hij tijd voor een nieuwe hobby. Dat I werd het bij- of inkleuren van historische stadskaarten. Zo werd Marcus Laman een moderne uitvoering van de afset- ters; ambachtslieden uit de ze ventiende eeuw die kaarten, boe ken en prenten met waterverf en penseel inkleurden. Als moderne afsetter verving Laman de water verf en het penseel door compu ter en muispen. Daarmee kleurt hij de digitale kaarten nauwgezet in. Of hij kleurt ze bij, zoals bij het project waarmee het begon: een al ingekleurde historische kaart van zijn woonplaats Leiden uit 1600. ,,De oorspronkelijke kleuren vond ik wat flets. Ik kleurde bij, vulde verder aan en restaureerde de kaart gedeeltelijk. Met verbluffend resultaat. Ik kreeg veel positieve reacties en besloot ermee door te gaan.” 1 «V Ü11 Leidenaar kleurt elk www.dehorstgoes.nl SCHRIJF U NU IN huis apart in op oude stadskaart van Goes Kees Hanse stopt als raadslid van Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD). De agrariër wil al zijn pijlen richten op de verkiezing in Provinciale Staten namens de BoerBurger- Beweging (BBB) volgend jaar. Kees Hanse. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Marcus Laman is een moderne ‘afsetter’ die op zijn laptop gedigitaliseerde historische stadskaar ten van onder meer Goes inkleurde. foto merel klijzing vanaf per maand excl. servicekosten Mario Wisse Goes Marcel Modde Zierikzee winkeltje *Z wekelijks activiteitenprogramma v ZATERDAG 20 AUGUSTUS 2022 PM -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34