Lege bedden in de Marinekazerne benut als crisisnoodopvang soms geen toekomst meer 3 C Voorwaarde was dat als de plaatsen niet nodig waren voor Oekraïners, ze beschikbaar zouden worden gemaakt voor asielzoekers kwijtgeraakt en is het misschien beter nergens op te rekenen. Zo kan het ook niet tegenvallen.” Intussen doet haar dochter er al les aan haar leven weer kleur te ge ven. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want de Kezban van vóór het schietdrama komt nooit terug. ,,Ik zeg wel eens dat ik nog steeds 21 jaar ben, omdat het leven voor val, terwijl ik misschien nooit meer kan dansen. Er zijn dagen dat ik het niet meer zie zitten. Dan zie ik geen toekomst meer zoals ik nu ben en wil ik dood.’’ den bestemd voor de noodopvang van asielzoekers, wat het totaal toen op 420 bedden in de noodop vang bracht. De rest zou op 1 au gustus volgen. in gebruik. Zeeuws-Vlaanderen heeft 75 plaatsen voor crisisnoodopvang in de voormalige bibliotheek van Terneuzen. De Oosterscheldere- gio heeft 35 plekken gevonden in een leegstaand schoolgebouw in Zierikzee. In deze regio wordt nog naar 40 plaatsen gezocht. Coma In het Erasmus-ziekenhuis volgt een nieuwe klap, omdat Miranda en zusje Zeynep dan pas zien dat Kezban door haar hoofd is gescho ten, iets wat de politie hen niet heeft verteld. Met een verbrijzelde schedel, het verlies van drie liter bloed en (onzichtbare) hersen- schade is Kezban er heel slecht aan toe. Het is de vraag of ze ooit uit haar coma komt. Laat staan hóe. ,,We kregen te horen dat we ons moesten voorbereiden op een af scheid’’, zegt Miranda. Na weken ontwaakt Kezban toch en geeft ze weer een teken van leven. Wel zit ze gevangen in haar lichaam. Geestelijk kan ze al les kan volgen, maar praten gaat niet. ,,Artsen zeggen dat het een wonder is dat Kezban er bovenop gekomen is’’, vertelt Miranda, die naast haar werk als leerkracht nu ook mantelzorger is. ,,De artsen hadden nog nooit zo’n grote pro these geplaatst als die voor haar kapotte schedel. Dat Kezban jong is, heeft erg geholpen.’’ In de Middelburgse rechtbank verklaarde G.E. begin dit jaar dat het wapen onbedoeld was afge gaan tijdens het schoonmaken. En Ongebruikte bedden Sinds maart is in dit gebouw een ‘gewone’ noodopvang voor 350 geregistreerde asielzoekers. In mei kwamen daar 140 extra slaap- plekken bij die bestemd waren voor ontheemden uit Oekraïne. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) maakte deze plekken in de kazerne ‘woon- klaar’. Voorwaarde was dat als deze plaatsen niet voor Oekraï- ners nodig zouden zijn, ze op den duur voor asielzoekers beschik baar zouden komen. Dat bleek deze zomer al het ge val te zijn. Toen werden de helft van de 140 lege ‘Oekraïense’ bed- Meehelpen De gemeenten Middelburg en Veere helpen mee door personeel te leveren. Het COA laat de men sen die onder crisisnoodopvang vallen van dezelfde voorzienin gen gebruik maken als de geregis treerde asielzoekers die in de ge wone noodopvang wonen. Deze gewone noodopvang in de Mari nekazerne blijft tot 31 december Eind volgende week De overige zeventig beschikbare bedden worden nu bestempeld als ‘crisisnoodopvang’. Dit is vol gens de gemeente Vlissingen ge beurd in overleg met het COA. De eerste asielzoekers voor de crisis- noodopvang komen eind vol gende week of in de week van 29 augustus aan in Vlissingen. De bedrijven in de buurt van de Ma rinekazerne zijn door de ge meente geïnformeerd. dat hij in paniek raakte toen bleek dat Kezban was geraakt. Het Openbaar Ministerie vond dat er sprake was van poging tot dood slag, omdat E. niet direct 112 had gebeld en haar dik twee uur hulpe- ik het vertrouwen in justitie loos had achtergelaten en daarna - in Kezbans auto en mét haar tele foon - rondreed op Walcheren. De officier van justitie eiste een cel straf van 12 jaar en betaling van 1 miljoen euro voor geleden schade. De rechter zag het twee weken later anders en legde een gevangenisstraf op van 2,5 jaar en een schadeclaim van 270.000 euro. Vanwege haar hersenschade was mij - en voor mijn moeder en er ‘terughoudend’ omgegaan met Kezbans verklaringen, oordeelde de rechter. Dat steekt de familie heel erg. ,,Want waar zijn de be wijzen dat alles is gegaan zoals hij zegt?’’, reageert moeder Miranda fel. ,,Kezban is nooit goed gehoord. De uitspraak voelt als een trap na.’’ Het OM is naar het Gerechtshof in Den Bosch gestapt om de uit spraak aan te vechten. Wanneer de zaak dient is nog niet bekend. E. wacht dat proces in vrijheid af. zusje - al twee jaar stilstaat’’, zegt Kezban. ,,Als iemand vraagt hoe het gaat, zeg ik: ‘naar omstandig heden goed’. Ik heb goede mo menten, maar ook veel moeilijke. Toen we laatst een rolstoelauto huurden, voelde ik wel weer vrij heid. We gingen naar het strand en daar werd ik heel blij van. Tege lijkertijd is het dubbel, omdat ik dan vastzit in een kar en niet het water in kan. Als ik mijn leven een cijfer moet geven, geef ik een 3, misschien een 4. Wij gaan elke dag Vergelding door een hel en ik heb gezien hoe Kezban en Miranda weten niet wat hij in vrijheid danste op een festi- ze van het beroep moeten ver wachten. ,,Ik ben voor vergelding, omdat ik elke dag meemaak wat mijn dochter is aangedaan’’, zegt Miranda. ,,Aan de andere kant ben Deze plekken waren oorspronke lijk bestemd voor Oekraïners, maar zijn nooit gebruikt. Naast de opvang in het reguliere asielzoe kerscentrum in Middelburg en de noodopvang in Goes (Zeeland- hallen), Middelburg (Studio A58) en Vlissingen (Marinekazerne) is Zeeland - net als alle andere vei- ligheidsregio’s - gevraagd om tot 1 oktober 225 ‘crisisnoodopvang- plekken’ beschikbaar te stellen. Dit is nodig vanwege de acute noodsituatie in het opvangcen trum in Ter Apel. Eén locatie met ruimte voor 225 mensen kon in geen enkele Zeeuwse gemeente op korte ter mijn worden gevonden. Binnen de Veiligheidsregio Zeeland werd afgesproken dat Zeeuws-Vlaan- deren, Walcheren en de Ooster- schelderegio op zoek gingen naar elk 75 plaatsen. Voor Walcheren ligt de oplos sing in de Marinekazerne aan de Buitenhaven in Vlissingen. Het is deels een boekhoudkundige kwestie, want de bedden staan al maanden klaar. zelf naar het ziekenhuis in Rotter dam lieten rijden. Met een slok op achter het stuur kruipen, mag niet. Maar ‘in shock’ kennelijk wel.’’ fe. g?' PC ZATErDAG 20 AUGUSTUS 2022 VLISSINGEN - Theo Giele De Marinekazerne in Vlissingen. FOTO LEX DE MEESTER Door ongebruikte plaatsen in de Vlissingse Marinekazerne beschikbaar te stellen voor asielzoekers, komen er zeven tig plaatsen voor crisisnoodop- vang vrij. Kezban: ,,Ik heb goede mo menten, maar ook veel moei lijke.’’ FOTO LEX DE MEESTER L V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31