Angela brak een crisis uit <D 2 Zelfs bij Janny en André aan boord 24 L U SUCCESVOLLE TELEVISIESERIE HOLLANDS HOOP ALS TONEEL KIJKT TV De televisiereeks was klaar, maar toch keert Hollands Hoop nog één keer terug: als muziektheatervoorstelling, bij de overbekende 16de-eeuwse boerderij uit de serie. Reportage vanaf het Groninger platteland. André vertikt het om nog langer de koffie van Jannyte drinken en vroeg om een kopthee Ik geloof echt dat de Groningers niets meer aan voor stellingen hebben Maar zelfs aan boord van de Pollux is wel eens wat mis, bleek donderdag tot mijn schrik. Sterker nog, er was een regelrechte crisis. André vertikt het om nog langer de koffie van Janny te drinken en vroeg om thee. Helaas ontbrak een theepotje aan boord. Er werd afgemeerd bij het Waterlooplein in Amsterdam en daar werd de scheepsuitrusting doeltreffend aangevuld. Binnen een mum van tijd was de crisis bezworen en de rust hersteld. Je zou wensen dat alles in dit land zo snel en soe pel was opgelost als op de Pollux. rie afspeelde. Hoe is het die eerdere ge neraties Augustinus vergaan? Het gaat heel duidelijk over familiepatronen.’’ Van de karakters uit de serie speelt be halve Hensema alleen Megan de Kruijf mee, als Fokkes dochter Lara, in een wer kelijk feeëriek decor. Alleen de wande ling over de lange oprijlaan naar de 16de- eeuwse boerderij al, overbekend voor kijkers van Hollands Hoop. De prachtige lichteffecten op het vervallen monu ment tijdens de voorstelling, die begint als de ondergaande zon het Groningse land trakteert op een laatste knipoog van de zomerdag en eindigt onder de rijkste sterrenhemel van Nederland. Hensema: ,,Ik kijk vanaf het podium precies naar de stad Groningen, naar de Martinitoren. Waar ik vroeger op zat als ik spijbelde van school.’’ Elvis blijkt een filmhit Hagen (87) overleden Acteerdebuut Een paar uur voor de eerste try-out - de premièrevoorstelling is vanavond - luis tert Janne Schra geboeid naar Hensema. Schra, vroeger zangeres van Room Ele ven en nu al heel wat jaren solo, maakt op het boerenerf haar acteerdebuut in de voorstelling. Voor dit project was ze nooit op de boerderij geweest, al is haar stem dankzij de titelsong - die ze in zong met Torre Florim van De Staat - zo hecht aan Hollands Hoop verbonden. ,,Ik vind het hier prachtig. Echt een boerde rij waar geesten in huizen, zo oud.’’ Een beetje nerveus is ze, zo vlak voor de eerste try-out: ,,Als zangeres ben ik tijdens een theatervoorstelling echt me zelf. Wat ook niet altijd eenvoudig is, want de ene avond ben ik vrolijk, maar een andere avond wat minder. Dat is in acteren wel fijn: ik weet wie ik speel en hoe ze moet zijn. Wat me wel opviel, is dat acteurs veel langer voorbereiden. Ik bedenk mijn theatershows lang van te voren, maar het repeteren zelf duurt nooit langer dan twee weken. Er moet veel live ontstaan.’’ Hensema: ,,En ik kreeg de indruk dat je dat soms stom vond.’’ Schra: ,,Nee, één dag maar. De eerste Dat is overigens niet alleen te danken aan Janny en André, maar ook aan de mensen die ze onderweg tegenko men. Of het nu een ha- ringboer is, een aard beienteler, een palingroker of een man die in Am sterdam verloren ringen en brillen opduikt uit de gracht; iedereen die in aanraking komt met de Pol lux is vrolijk en voorkomend, niemand heeft haast. Ja ja, al die bezoekjes en ontmoetingen zijn verre van spontaan, dat weet ik heus wel. Het toppunt was toch wel het draaiorgel dat op een brug in Lei den ‘toevallig’ Als de zon schijnt stond te tingelen toen André en Janny passeerden. Maar in dit pro gramma laat ik me graag voor de gek houden. En als ik me al een milliseconde stoor aan de geregis seerde intermezzo’s, dan is er al snel weer een adembenemend camerashot van rietkragen en on eindige watervlaktes - tijdens de opnames was er nog geen spoor van droogte te bekennen - dat me afleidt. En anders doen de gemoedelijke kibbelpar- tijtjes tussen André en Janny over de vraag of ze mosselen of oesters zullen eten dat wel. et momenteel een willekeurig tv-pro- gramma aan en binnen vijf seconden zit je tot aan je ellebogen in de ellende. De ener giecrisis, de stikstofcrisis, de asielcrisis, de woon- crisis, de klimaatcrisis, de watercrisis, de wespen crisis - de lijst is inmiddels eindeloos. Ik ben er geen voorstander van om als een struisvogel de kop in het zand te steken voor alle problemen in de wereld, maar soms kijkt een mens juist tv om even te kunnen vergeten dat er in dit land mensen hun schamele prak opwarmen boven waxinelichtjes. Of dat er mensen zijn die bang zijn dat hun dorp eerdaags geplunderd wordt door een groep boze asielzoekers die te lang in de modder moet slapen. Gelukkig is er één plek waar alle bovenge noemde crisissen niet bestaan en waar het inge wikkelde leven van alledag een uurtje heel ver weg is. En dat is op de boot van André van Duin en Janny van der Heijden in het onvolprezen Denkend aan Holland. Die boot heet de Pollux, maar Droomland zou een nog betere naam zijn. De zin ‘Daar is steeds vree, dus ga met me mee’ moet ooit geschreven zijn door iemand die dacht aan André, die achter zijn stuurwiel probeert in te schatten of hij onder de volgende brug door past, en Janny die ondertus sen met een romanti sche strooien hoed op vrolijk wuift naar pas santen. Wuiven ja, niet zwaaien, want die term past niet bij de ouder wetse hoffelijkheid, warmte en knusheid die dit programma uit straalt. e man draagt twee flesjes pils én twee bakjes koffie. Lastig zat, maar dat is niet de hoofdreden dat hij wat aarzelend over de houten loopplanken door het manshoge maïs veld beent. ,,Zou die Belgische engerd hier nou ook rondlopen?’’ vraagt hij aan niemand in het bijzonder. Even is het alsof de bezoekers aan de theaterversie van Hollands Hoop zelf in het verhaal rondlopen. In de gelijkna mige televisieserie - waarvan in 2020 het derde en laatste seizoen werd uitge zonden - gebeurt van alles tussen de maïs- en wietplanten op het erf van de monumentale Groninger boerderij Hol lands Hoop. En inderdaad, dit is ook een plek waar een Vlaamse koppensneller, Dimitri genaamd, zich vaak schuilhield. Tot zijn grote opluchting bereikt de man schadevrij de grote tribune op het erf, met uitzicht op de boerderij en kan hij zijn drankjes kwijt aan zijn gezel schap. Dimitri krijgt hij vanavond niet te zien; wel een ingenieuze voortzetting van het Hollands Hoop-drama. Ook tot verbazing van Marcel Hen- sema, als Fokke Augustinus hoofdrol speler in dit stuk en voorheen in de se rie. ,,Dat verhaal was wel echt af, de se rie was klaar’’, vertelt Hensema, die zich hard maakt voor meer cultuur in zijn geboorteprovincie Groningen en me- de-initiatiefnemer is van Zummer- bühne - elke zomer locatietheater met profs en amateurs in de provincie. ,,Maar toen ik hoorde dat men door wilde met Hollands Hoop, stond ik wel even te kij ken. Vooral toen we al snel begrepen dat Kim van Kooten en Martijn Lakemeier, mijn vrouw en zoon in de serie, niet zouden meespelen. Het mooie is dat de mensen met wie ik in het theater werk, hier samenkomen met mijn tv-colle- ga’s. Samen zijn ze gaan schrijven en ze hebben het verhaal toch een vervolg kunnen geven, vooral door terug te blik ken op de tijd die zich ruim voor de se- i w Jeroen Schmale m m Zou die ■“-■-HiSuS' - - Belgische engerd hier rondlopen?’ - Marcel Hensema, acteur BIOPIC De biografische film over Elvis Presley heeft in Nederland in middels meer dan 400.000 bezoekers ge trokken. Tom Hanks speelt hierin Presleys Nederlandse manager Dries van Kuijk. ACTRICE De Duitse ac trice Eva-Maria Hagen (87) is overleden. Dat maakten haar dochter, zange res Nina Hagen, en twee van haar kleinkinde ren gisteren be kend. Hagen stond bekend als ‘de Brigitte Bardot van de DDR’. i i ZATERDAG 20 AUGUSTUS 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24