Verbieden? Praten? Hoe bescherm je kinderen tegen het ‘wurgspel’? Nederlandse militairen gaan Oekraïners trainen 11 de polls kijkt verandert dat ook nog niet heel erg.’’ ,,We mochten het niet vieren! Hij vindt het prach tig werk, nog steeds. Onbegrijpelijk, maar goed. Het is de zwaarste klus die een mens kan hebben. Ik heb er groot respect voor dat iemand zo vol goede moed blijft, altijd bereid om deals te sluiten en ministers van andere partijen te helpen. Ik heb het idee dat we veel meer doen aan het stutten en ondersteunen van ministers van andere partijen dan die van onszelf. Hij vindt het echt een op dracht die hij met liefde doet.’’ „Absoluut! We maken er vaak grappen over. Als er weer iets gebeurt: ,,Ach, het is toch de schuld van Rutte.’’ Ik vind ook zo boeiend dat nog steeds zo weinig mensen doorhebben wat het leiderschap van een kabinet in dit land betekent. Hij gaat ner gens over! In principe probeert hij zich met zo wei nig mogelijk dingen te bemoeien. Behalve als het fout gaat, en dan gaat hij helpen. Maar het is niet zo dat hij het overneemt. Ik ken oud-premiers die zei den: ga het lekker zelf oplossen! Dat doet Rutte ook. Behalve als hij ziet: hier gaat iets mis en moe ten we even helpen. Hij helpt eigenlijk altijd, hij is niet degene die het doet. Terwijl de buitenwereld dat wel denkt.’’ Als men al zo langjarig bezig is Rutte krassen te laten oplopen, is het dan niet des te vreemder dat er in de verste verte geen opvolger klaarstaat? ,,We hebben gelukkig in de partij geen armoede aan potentiële opvolgers. Het zijn er zoveel! Ik was een poosje geleden daar onrustiger over: hoe moet dit goedkomen. Maar ik zie er in dit kabinet so wieso een stel zitten en in de marge van dit kabi net ook nog wel een paar. Mijn inschatting is dat er weer echt een serieuze afweging gemaakt wordt rond de volgende verkiezingen. Maar we gaan eerst kijken wat hij wil. Dan gaan we kijken wat de par tij wil. Ik zie wel vijf opvolgers.’’ ,,Dat was gewoon pijnlijk. Vooral voor Kajsa, ik ben redelijk buiten schot gebleven, maar ik heb zeer met haar meegedaan en mee geleden. Verschrikke lijk wat daar gebeurde. We konden daar ook hele maal niets aan doen. Al was het maar dat wij niet eens wisten dat het op papier stond. We hadden dat hele papier nog niet gezien, dat lag op onze ta fel klaar om te gaan behandelen. Toen kwam ze er achter dat ze corona had en heeft ze dat papier van tafel afgesleurd. Had ze het maar laten liggen. Dan was er niets gebeurd en hadden we het waar schijnlijk weggebonjourd.’’ ,,Nee, voor mezelf vind ik twee keer vier jaar in de senaat de limiet. Dat geldt voor alle VVD-senato- ren, er was misschien een mouw aan gepast als ik langer had gewild. Daarnaast word ik volgend jaar 73 en ik wil niet tot mijn 78ste blijven zitten. Ik weet nu eigenlijk alles wat er speelt, ook omdat ik in het VVD-kernteam zit. Het kan ook wel lekker zijn om niet alles meer bij te houden. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan.’’ ,,Waar ik me het meest op verheug is iets heel banaals: dat ik voor het eerst in 45 jaar buiten de recesperiode op vakantie kan. Een paar nevenfunc ties lopen nog een of twee jaar door. Ik heb nu een nieuwe, die is zo verdomde leuk, ik ben commissa ris bij Roompot geworden. Superleuk. Wat ik ook mooi vind misschien te doen is waarnemen in een kleine gemeente als burgemeester. Lijkt me heel leuk om te doen. Ik ga niet achter de geraniums zitten. En ik kan er absoluut mee leven als er geen biografie komt. Voor mij alsjeblieft niet.’’ Het wurgspel, waarbij de halsslag ader wordt dichtgeknepen, ver oorzaakt een korte roes. Andreas Tober, woordvoerder van de Her- senstichting, legt uit wat de gevol gen kunnen zijn. ,,Het ‘stikspel’ zorgt voor een zuurstoftekort in de hersenen, wat onmiddellijk kan leiden tot hersenletsel. Als je her senen 3 minuten geen zuurstof krijgen, sterven er al hersencellen af.” De gevolgen van hersenletsel zijn enorm. Het gaat van geheu genverlies tot afname van de con trole over je spieren. ,,Je loopt ook risico op veranderingen in je den ken, emoties en gedrag. De schade van het ‘spel’ kan zo ernstig zijn dat iemand komt te overlijden.” Een recent voorbeeld daarvan is de 12-jarige Brit Archie Battersbee, die na een maandenlange coma op 6 augustus overleed. Volgens de moeder van de jongen had hij meegedaan aan een onlinechal lenge. In Nederland kwam in 2017 nemarken, Finland, Nieuw-Zee- land en Zweden helpen bij de trai ning. De Britse regering is nog in gesprek met meer landen om mee te helpen. een 16-jarige jongen uit Arkel om het leven na de choking challenge, die hij vastlegde met zijn mobiel tje. ,,Voor ons is er toen helaas een onbekende wereld opengegaan van gevaarlijke en absurde online challenges”, zeiden zijn ouders. Dat kinderen worden gecon fronteerd met onlinechallenges, zoals het stikspel, is volgens Jus tine Pardoen, de oprichter van Bu reau Jeugd Media een zekerheid. Volgens haar zijn er twee factoren die bijdragen aan het blijven be staan van de challenge. ,,Verstik- king brengt een soort euforische roes met zich mee, je wordt er als het ware high van. Dat willen jon geren ervaren. Als dit in groeps verband wordt gedaan, dan is er een sociale druk om mee te doen.” Medische zorg Vanuit Nederland gaan militairen van de 13 Lichte Brigade naar het Verenigd Ko ninkrijk. Zij gaan be halve schietvaardig- heidstrainingen ook medische zorg en les sen humanitair oorlogs recht geven. Mogelijk gaan begin volgend jaar ook Nederlandse mariniers voor drie maanden naar het Verenigd Koninkrijk om daar Oekraïners te trainen. Daarover wordt nog over legd. Filmpjes Wat kunnen opvoeders doen om hun kind te beschermen tegen dit soort challenges? Praat met je kind, zeggen Pardoen en Peter Nikken van het Nederlands Jeugdinsti- tuut. Pardoen: ,,Als het in het nieuws komt, is dat een goede kans het gesprek aan te gaan. Vraag eens of je kinderen van de chal lenge weten en of ze zo’n filmpje hebben gezien.” Volgens Nikken is het minder effectief je kind te ver bieden deze filmpjes te bekijken. ,,Je kweekt dan enkel interesse.” Dat geldt ook voor docenten. ,,Die moeten onder ogen zien dat dit soort challenges ook op school gebeuren”, zegt Pardoen. Nikken benadrukt de belangrijke rol die docenten spelen. ,,Je hoeft als leer kracht dit soort challenges niet te veroordelen, maar praat erover en laat jongeren kritisch nadenken over hun socialemediagebruik.” Als laatste is het voor ouders be langrijk om op de hoogte te zijn van de jeugdcultuur. Pardoen: ,,Laat je kind weten hoe jij erover denkt, maar benoem vooral dat je er altijd voor ze bent, ook als ze een verkeerde beslissing nemen.” ,,Wat er nu gebeurt in de nationale politiek is zoals het was toen ik begon in de gemeenteraad van Bolsward. De verhoudingen waren slecht. Als de PvdA-fractievoorzitter iets zei waren we tegen omdat hij het zei. Toen kwam ik begin jaren 80 in Den Haag. Dat was een warm bad met de collega’s van andere partijen. We konden wel een enorm politiek gevecht voeren met elkaar, maar de per soonlijke verhoudingen waren echt supergoed. Ik zie nu hier in Den Haag de gemeenteraad van Bolsward terug. In de Kamer is het helemaal op de persoon spelen. Heb het over de inhoud! Wil er ooit rust komen in de politiek, zal dat anders moe ten.’’ De Britten zijn vorige maand al begonnen met het opleiden van Oekraïense militairen. Het gaat om een basistrai ning van vijf weken. De Britten willen met andere landen tot maxi maal tienduizend Oekraïners op leiden. Naast Nederlanders en Britten gaan ook militairen uit Canada, De- De aanhouding van een 15-jarige jongen voor het verwurgen van vier mede leerlingen tijdens een choking game heeft het gevaar van internetchallenges weer onder de aandacht gebracht. Jeugdprofessionals maken zich grote zorgen. debatten zijn’ Mark Rutte is de langstzittende premier ooit geworden. Komt daar ooit een einde aan? Hoe kijkt u terug op de kabinetsformatie met uw duo-verkennerschap met Ollongren, waardoor ‘Positie Omtzigt, functie elders’ naar buiten kwam? Gaat u nog een keer op voor het lijsttrekkerschap van de VVD in de Eerste Kamer? Negentig Nederlandse militairen gaan vandaag naar het Verenigd Koninkrijk om daar tot eind no vember manschappen van de Oekraïense strijdkrachten te trainen, laat minister Kajsa Ollongren (Defensie) de Tweede Kamer weten. Waar verbaast u zich nog over in de Haagse cultuur? MEISJESDROOM „Moeder worden! En nu wonen we met mijn twee dochters, hun echtgenoten en de kleinkinderen op één kavel. We hebben nooit problemen ge had. Ooit heb ik de middelbare meisjesschool gedaan, slechte keuze, ik had makkelijk hbs kun nen doen. Dat is niet gebeurd. Uiteindelijk heb ik school toeristische vorming gedaan. Ik heb nog een poosje geprobeerd een molenaar te vinden, mijn vader had een molenaarsbedrijf. Het kwam niet bij me op dat ik het misschien zelf had kun nen overnemen.” 3 Als je hersenen 3 minuten geen zuurstof krijgen, sterven er al cel len af, waarschuwt Andreas Tober van de Hersenstichting. Julia Schipper Amsterdam ANP Den Haag GO ZATERDAG 20 AUGUSTUS 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11