Zonnepaneel duurzame destilleerder gejat M gil 17 Tuinfeest om geld in te zamelen voor het kerkje van Noordgouwe W® Ss; 5 KOZIJNEN ZONWERINGEN OVERKAPPINGEN ascozeeland.nl Ik ga zelf helemaal niet naar de kerk, maar ik vind het gebouw zo leuk p zondag bezetten gemiddeld nog zo’n vijftien mensen de kerkbankjes tijdens de eredienst. Die zoals wol spinnen en breien, er zijn kunstuitingen, er is muziek van Con Amore, er zijn drankjes en David Schorer geeft rondleidin gen door de kerk. Kinderen kun nen kleedjes neerleggen en spul len verkopen”, zegt Wagner. panelen voorzien. „Een paneel heb ben ze meegenomen, de anderen hadden ze al losgemaakt. Blijkbaar werden ze gestoord”, zegt Mein derd Kampen. De panelen lagen achter een hek op zijn terrein opgesteld. „Op het dak heb ik vrijwel geen zon, dus dat was geen optie.” Kampen baalt enorm van de diefstal. „Wil je als ondernemer duurzaam zijn, krijg je dit.” Uit angst voor terugkeer van de dieven, legt hij geen zonnepanelen meer terug. „Je ziet het ook bij be drijfsauto’s. Eerst stelen ze het oude gereedschap eruit. Na een paar we ken komen ze terug om vervolgens het nieuw aangeschafte gereed schap te stelen.” Kampen is blij met land houdt er zes concerten per jaar. Dan zit de kerk altijd vol met zo’n 150 mensen.” De Leeuw noemt de kerk ‘zo leuk klein’ met afmetingen van zo’n tien bij veer tig meter. Daarom is het gebouw windpark Krammer in zijn achter tuin. „Ik krijg er groene stroom van, dus de productie blijft duurzaam.” Uit zijn ketels komt de Schouwse gin gerold die volgende week voor het eerst in de winkel ligt. „Ge maakt van echte Schouwse krui den. Het is een samenwerking met Conny Schoenmakers van Zeeroop. Ik probeer er een tegengeluid mee te geven op producenten die bewe ren Zeeuwse dranken te hebben, maar die dat helemaal niet zijn.” Diefstal van zonnepanelen komt volgens directeur Daniël Lodders van Saman niet zo veel voor. „Als het een of twee keer per jaar ge beurt, is het al veel.” ook in trek bij bruidsparen. „Hier ben je niet zo verloren”, zegt Wag ner. De vriendenstichting kocht een geluidsinstallatie die ook bij niet-kerkelijke activiteiten kan worden ingezet. Voor zulke zaken en het in standhouden van het monument wordt geld ingeza meld. De Leeuw vertelt dat Noord gouwe ooit is ontstaan voor de werklui die hielpen bij de omdij- king van de polder Dreischor. „Ze moesten een plek hebben om te wonen. Diezelfde bewoners heb ben in 1462 de kerk gebouwd. Daarna hebben generaties hier Sociaal middelpunt Voorzitter Rob de Leeuw van de vriendenstichting zegt dat de kerk en tuin voor allerlei activiteiten in Noordgouwe worden gebruikt. „Het is het middelpunt van het dorp. Het Koningsfeest wordt er elk jaar gehouden en de stichting Kamermuziek Schouwen-Duive- kunnen onmogelijk samen de las ten van het onderhoud van de kerk en bijbehorende kerktuin dragen, maar dat hoeft ook niet. Er is Rijkssubsidie waarmee een deel wordt bekostigd en er zijn andere inkomsten, zoals van de pacht van landbouwgrond die de kerk bezit. De Stichting Vrienden van de Driekoningenkerk doet tevens een duit in het zakje. „Maar dan wel bestemd voor dingen waar ieder een plezier aan heeft, die niet per se een kerkelijk doel hebben”, zegt Saskia Wagner van de stichting en zelf inwoonster van Noordgouwe, net als de andere leden. „Ik ga zelf helemaal niet naar de kerk, maar ik vind het gebouw zo leuk”, zegt Wagner. Daarom zet ze zich in voor de vriendenstichting. Het kerktuinfeest komt mede uit haar koker. „Een kerktuinfeest is een Engelse traditie. De vorige predikant was half Engels, en ik ben lerares Engels en grote fan van Engeland. Ongeveer tien jaar gele den bedachten we dit plan en be gonnen we ermee. Ik bak altijd Engelse producten, zoals scones met clotted cream en mijn eigen aardbeienjam, fruitcake, chocolate cake en lemon drizzle cake”, zegt Wagner. De hele kerktuin staat op 3 september vol met kraampjes. „Er zijn ambachtelijke activiteiten, verder aan gebouwd en onder houd aan gedaan. Wij hebben de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat zo’n gebouw over gaat naar de volgende generatie.” De kerktuin in Noordgouwe wordt niet onderhouden door de gemeente Schouwen-Duiveland, zoals in Dreischor. „De kerk moet het zelf doen en bekostigen”, zegt Wagner. „Maar de tuin is van ie dereen, iedereen kan ervan genie ten.” Het kerktuinfeest op zaterdag 3 september is van 12.00 tot 16.00 uur bij de Driekoningenkerk aan de Ring in Noordgouwe. Kampen is er maar wat trots op: „Ik ben de enige destilleerderij in Ne derland die volledig van het gas af is.” Daarvoor liet hij eind vorig jaar zonneboilers op de gevel van zijn pand in Bruinisse aanbrengen en nam hij daarnaast vier zonnepane len, voldoende voor het produceren van zijn dranken met Zeker Zeeuws-keurmerk. Alleen hadden dieven het vorige week op die vier Iedereen, gelovig of niet, moet kunnen genieten van het kerkje in Noordgouwe. Met een kerktuinfeest wordt geld ingezameld voor behoud van de Driekoningenkerk. —tx - w él'-i -- SD WOENSDAG 17 AUGUSTUS 2022 BRUINISSE - Saskia Wagner De Zeeuwse babbelaarlikeur is zijn beroemdste product. Die drank werd bijna energieneu- traal geproduceerd, maar nu moet de Bruse destilleerder Meinderd Kampen het zonder zonnepanelen stellen. - Valeska Nastaly Valeska Nastaly Noordgouwe O Meinderd Kampen maakt in Bruinisse Zeeuwse likeuren en andere dranken. Saskia Wagner (I) en Monique Dalebout-Biemans (beiden zittend) en Rob de Leeuw (I) en Cees Kreuk van de Stichting Vrienden van de Driekoningenkerk, foto marieke mandemaker - Scones, kleedjes en muziek I ^7“ - Tj - -*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45