5 L Dode en zieke vogels blijven aanspoelen Echtpaar vecht verbod hoge schutting aan, niemand van gemeente aanwezig c Boeren scharen zich achter LTO-voorzitter bij 2 PZC.NL Toerist vast voor inbraak in boten Vrouwen van 42 en 27 vermist Terwijl in Den Bosch natuurbeschermers schaterlachend het provinciehuis uit lopen na een ‘kan niet beter’ overleg met stikstofminister Christianne van der Wal, staat LTO- voorzitter Sjaak van der Tak maandag in Oostburg op een veld met 150 boze en bezorgde boeren. „Praten met het kabinet? Dan moet eerst de stikstofkaart van tafel!” Van der Tak - kort van stuk, maar rad van tong - krijgt de noeste werkhanden al snel op elkaar als hij opsomt wat Den Haag moet doen om agrarisch Nederland weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. ,,Het dictaat van Van der Wal pik ken we niet. De stikstofkaart moet van tafel. Dat kaartje heeft voor zo veel onrust gezorgd dat de minister niet raar moet opkijken als boeren de Nederlandse vlag omkeren als verzetssymbool.” Applaus! Ook de kritische depo- sitiewaarde stikstof, een model dat aangeeft of een natuurgebied ach teruit gaat door stikstofneerslag, moet de prullenbak in, net als de huidige berekening van de stikstof- belasting. ,,U boeren, kunt nooit verantwoordelijk worden gesteld voor stikstofdie elders in natuurge bieden neerslaat. Het staat nu in de Wet natuurbescherming, maar wij vinden dat de kritische depositie- waarde uit de wet moet worden ge- Volgens de gemeente is de schutting te hoog en staat hij rondom de voor tuin van het echtpaar. En dat is in strijd met de regels die gelden voor de wijk Bossenburgh. Het echtpaar vindt dat die redene ring niet klopt. Want ze hebben haald. Nederland gaat met deze waarde vele malen verder dan wat Europa voorschrijft. Weg ermee!” Het hele Nederlandse stikstofbe- leid moet op de schop, brult Van der Tak. ,,Want daardoor is er nu geen perspectief voor jonge boe ren.” Coen Vesseur, beoogd be- drijfsopvolger van Melkveebedrijf De Heerenhoeve, is zo’n boer. Het familiebedrijf met 100 melkkoeien ligt op een steenworp afstand van geen echte voor- en achtertuin. Ze hebben maar één tuin, omdat hun wijk een bijzonder ontwerp heeft. Volgens het echtpaar is bij het ont werp bewust het idee van voor- en achterkant van een woning losgela ten. Bovendien, zo stelden ze, mo gen hun buren wel een hoge schut ting hebben en treedt de gemeente daar helemaal niet tegen op. De heer Tomasowa verzekerde de rechter ook dat een ambtenaar ooit tegen hen heeft gezegd dat een hoge schutting geen probleem is. Op ba sis van die woorden vindt hij ook dat de gemeente niet alsnog kan eisen dat die schutting wordt gesloopt. De Groote Kreek, dat op de ge wraakte stikstofkaart als gevoelig gebied is aangewezen. Hij zou zijn ammoniakuitstoot met 70 procent moeten verminderen. Zelfs met een reeks peperdure technische op lossingen is dat onhaalbaar, zegt hij. Het zou het einde van het bedrijf kunnen betekenen. Druk opvoeren Van der Tak, die op uitnodiging van Het dictaat van minister Van der Wal pikken we niet Vrijwilligers van de Stichting Dieren welzijn Walcheren waren gisteren de hele dag in de weer. Langs de Wester- schelde bij Ritthem lagen honderden vogels. Dat nu juist op die plek zoveel dode dieren aan spoelen, komt door de naar zuidwest ge draaide windrich ting. Bij noordoos ten wind komen de vogels meer aan de Zeeuws-Vlaamse kant terecht. Ook op het Bad en Nollestrand in Vlissingen werden gisterochtend tien tallen kadavers op geruimd. ,,Een stuk oftachtig”, schat Ar nold Buma van de Stichting Strandex- ploitatie Veere. Ook vogels die gewoon lijk ver op zee leven, zoals de jan-van- gent, worden dood of ernstig ziek langs Zijn echtgenote wees erop dat die schutting juist ook voor privacy zorgt. Omdat geen enkele jurist of amb tenaar van de gemeente aanwezig was, kon de rechter hen niet om na dere uitleg vragen. Meneer To- masowa vond het ‘geen stijl’ van de gemeente om niemand te sturen. Volgens de rechter wist de gemeente wel degelijk van de zitting. ,,Onze uitnodiging is ontvangen.” Ze vond het wel merkwaardig dat de ge meente de rechtbank niet had laten weten dat er niemand zou komen. ,,Ik vind dat je dat moet melden.” de vloedlijn gevon den. Gisterochtend waren het vooral dode meeuwen en bergeenden. Met drie dierenambu lances reden vrijwil ligers onderlangs de Westerscheldedijk om de kadavers en zieke vogels weg te halen. Vogelgriep De dode vogels gaan in witte zakken, de zieke in een blauw krat. Zieke vogels worden naar voge lopvang De Mikke gebracht, waar ze door een dierenarts uit hun lijden wor den verlost als ze vo gelgriep hebben. Er is geen medicijn te gen de ziekte. Vogel griep woedt al de hele zomer. In juni hield het virus huis in de kolonie grote sterns in natuurge bied Waterdunen bij Breskens. Begin augustus piekte het aantal meldingen ten noorden van de Westerschelde. ,,Ei- genlijk is het daarna nooit opgehouden”, volgens Jolanda Lichtenberg van Dierenwelzijn Wal cheren. De veilig- heidsregio waar schuwt mensen om dode en zieke vogels niet aan te raken. gj'- w DINSDAG 16 AUGUSTUS 2022 PC ‘Sjaak gaat het VLISSINGEN Oneens WOLPHAARTSDIJK De politie heeft gisterochtend een 50-jarige man uit Hooger- heide aangehou den op verden king van diefstal van spullen uit boten. Ook is zijn auto in beslag genomen om te onderzoeken of goederen die in het voertuig la gen van diefstal afkomstig zijn. De man was gast geweest op een camping in Wolphaartsdijk en had, volgens getuigen, en passant goede ren uit boten ge stolen. De slachtoffers van de diefstallen herkenden een schroef en het anker van hun boot in de auto van de ver dachte. VLISSINGEN Er spoelen nog al tijd veel dode vo gels aan langs de Westerschelde en op de Zeeuwse stranden. Gisteren werden weer hon derden kadavers en doodzieke vo gels aangetroffen. Vrijwilligers van de dierenambulance bij Ritthem. FOTO THEO GIELE WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Een schutting die al sinds 2005 rondom een tuin van een Vlis- singse woning staat, moet die weg? De gemeente vindt van wel, maar het echtpaar To- masowa hoopt dat hun schutting gewoon mag blijven staan, zo zeiden ze tegen bestuursrechter Hertsig. In de omgeving van het centrum van Vlissingen wordt sinds gis teren gezocht naar een 27-ja- rige vrouw. Ze heeft een getinte huidskleur en haar haar is op gestoken. Ze is gekleed in een blauwe jurk tot de knie en draagt slippers met glitters. Er wordt ook nog steeds ge zocht naar een 42-jarige vrouw in de omgeving van Terneuzen. De vrouw is 174 cm lang met een normaal postuur. Ze heeft blond haar in een knot en draagt een bril. Verder droeg ze een beige jurk. Tips kunnen worden doorgegeven via 112. - Sjaak van der Tak, voorzitter LTO Nederland Theo Giele Vlissingen Frank Balkenende Oostburg Gisteren: Ik ga BBB stemmen bij de Statenverkiezingen (3051 reacties) Nieuwe stelling: Ik heb meer dan één rookmelder in huis - Emile Calon 51% 49% Eens -r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30