Natuur het belangrijkst bij Liniedijk’ Muziek Langs de Route: dwarsfluit bij de poort, saxofoon om de hoek Straatvertier op de Eenhoornfeesten r I Tl c Enquête onder gebruikers 4 i r\. C Gebruikers zien het liefst meer groen, aanleg van paden, herstel van de forten en liniestructuur en handhaving bij rottigheid De Liniedijk in Hulst moet zo groen blijven als hij is, of zelfs nog groener worden. Mét fiets en wandelroutes en oog voor de historie. Van de Kikkerstad tot Vlaams Middelburg was de lucht zaterdag zwaar van de hitte en van prachtige muziek. De Liniedijk, een overblijfsel van de vestingwerken aangelegd tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568 1648), staat de laatste jaren nogal in de schijnwerpers. De verbindings- linie, met restanten van forten uit die tijd, trekt veel bezoekers die de dijk allemaal om hun eigen reden waarderen. Van wandelaars die ge nieten van de rust en het groen, pu bliek dat de historische contouren van de stad juist omarmt, tot fiet sers die in de Liniedijk een spor tieve uitdaging zien. Vanwege die verschillen zitten de gebruikers van de Liniedijk elkaar nogal eens in de weg. De gemeente Hulst wil een toekomstplan voor de dijk maken en vroeg daarom in een enquête wat gebruikers het liefste willen. Dat blijkt dus meer beplanting, het aanbrengen van paden en rou tes, het herstel van de forten- en li- niestructuur en handhaving bij rot tigheid te zijn. In april en mei kon den gebruikers van de Liniedijk een Bezoekers werden zaterdag verrast door diverse attracties op straat. Zo als het duo Jonas Friends (eigen lijk heten ze Frans en Lisbeth) dat al ruim drie decennia samen optreedt. ,,Wij maken al onze attributen zelf’, vertellen ze. Ook wisselen ze geregeld van personages. ,,Aan het begin van de Feesten waren we ‘Hout Hout’ en ’s middags haal den we het stalen ros van stal. We zijn er heus niet alleen voor kinde- vragenlijst van de gemeente invul len. Bijna duizend mensen grepen die kans. Het leeuwendeel (92 procent) woont in de gemeente Hulst en meer dan de helft woont zelfs min der dan een kilometer van de dijk af. De meeste bezoekers (81 pro cent) komen eens per week op de Liniedijken dat doen ze het meest alleen of met hun partner. De enquête kon op persoonlijke titel worden ingevuld, of namens een organisatie. Bijna iedereen vulde de lijst in naar persoonlijke inzichten. Namens een organisatie waren dat de meeste leden van een mountainbikevereniging, Scouting ’t Jagertje, natuurclubs en de oud heidkundige kring. ren. Ook de ouders genieten echt van het spel en daar doen we het voor, iedereen blij maken.’ heb je wel een leuke én lekkere her innering.” De Fiat 600 uit 1972 van eigenaar Vito trekt ook veel bekijks. Het is sowieso al een leuk autootje, maar in dit geval is er een piz za-oven in gemaakt. Tussen de bedehuizen van Aar denburg en Middelburg liep za terdag een muzikale route. Op tien locaties tussen beide kernen waren Nederlandse en Belgische muzikanten te vinden, als onder deel van het Kunstenfestival Aar denburg. Hun stijlen en samen stelling varieerden sterk; zo vloeide gitaarspel over naar saxo foon en weer naar dwarsfluit. ,,Muziek Langs de Route is zowel grens- als stijloverschrijdend’, zegt coördinator Carlien de Bac- kere. Wie Aardenburg vanuit het westen naderde, trof al gelijk voor de oude West- of Kaaipoort het duo Bart (gitaar) en Karel (dwars fluit) uit het Belgische Maldegem. Het duo is niet zo van de bladmu ziek. ,,Wij improviseren vooral. Het publiek op de terrassen rondom ons lijkt het te waarde ren.’ straat haast tot de Doopsgezinde Kerk. Daar zongen Maria en Ti neke van den Eijnden bijzondere liederen voor ‘damesstemmen’. Ze werden begeleid door gitaar of zongen a capella in het Frans en Engels naast bekende liedjes in het Nederlands. Hun toehoorders hadden in het pand bescherming tegen de zon gevonden, evenals de genieters van de grandioze muziek van Sa- bijn en Job (sax en piano) in het huis er tegenover. ,,Het is door de hitte een uitdaging voor muzi kanten en publiek’, vond een toe hoorder. De muzikanten waren inventief in het zoeken naar scha duw. Parasollen, bomen, alles werd aangewend, het maakte hen redelijk hittebestendig. Tattoo van chocolade Voor hun mobiele studio zitten Mieke en Sabrine met een wel heel bijzondere trend: tattoos. Van cho colade. Die zijn in ieder geval tijde lijk. Is het niet omdat ze lekker sma ken, dan is het wel vanwege de warmte. ,,Speciaal voor vandaag maken we Eenhoorn tattoos’, zeggen de dames ,,Wij zijn hier om mensen een plezierig en blij moment te schenken waar ze graag op terug kijken. De chocola moet er binnen twee uur afgelebberd zijn, maar dan Mutsen en wanten De kramen vol streekproducten, kunst, schilderijen, sieraden en boeken, vooral véél boeken, trokken veel klanten. Velen kosten maar een euro per stuk en bezoekers gingen dan ook soms met volle tassen naar huis. Het kraampje met gebreide mutsen en wanten liep niet zo hard zaterdag. A capella Aan de andere kant van de poort zat Wiek Vermeulen met zijn saxofoon. Zijn prachtige klanken, soms gemanipuleerd met zijn computer, zweefden langs de eeuwenoude panden van de Klachten Uit de resultaten van de vragenlijst blijkt dat de meeste invullers (73 procent) de Liniedijk gebruiken om recreatief te wandelen. Andere po pulaire activiteiten zijn genieten van natuur, het landschap en de stilte. Sportief gebruik komt pas daarna. Bijna de helft van de geën quêteerden zegt wel eens last te hebben van anderen. Het meren deel klaagt dan over fietsers, zoals mountainbikers en wielrenners. Ook aan zwerfafval en vernielingen hebben de bezoekers een hekel. Hoewel de voorzieningen op de Liniedijk het laagst scoren, wil een behoorlijk deel van de responden ten er juist géén nieuwe voorzie ningen bij. Diegenen die dat wél willen, kiezen voor fiets- en wan delroutes, meer infoborden, afval bakken en bankjes. Wat de invul lers de gemeente ook meegeven, is dat ze vinden dat de Liniedijk voor meerdere activiteiten gebruikt moet kunnen worden, mits dat niet leidt tot schade ofoverlast. MAANDAG 15 AUGUSTUS 2022 VL OOSTBURG - Wilma Valk Eindelijk weer de Eenhoornfees ten met aandacht voor boeken, kunst, lekker eten en heel veel straatvertier op en rond de Markt. Oostburg keek er naar uit. Saxofonist Wiek Vermeulen combineerde saxofoon met tonen via zijn computer. Zo ontstaat een speciale sfeer die doet denken aan het werk van de Noorse saxofonist Jan Garbarek. foto anne hana Sheila van Doorsselaer Hulst Wilma Valk Aardenburg Vermaak aan tafel, zoals hier een alcoholtest direct op het terras. De ‘politie op stalen ros’ is er snel bij. FOTOANNEHANA *w'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50