zichtbaar zijn ‘Sporen uit het verleden moeten l Tennisclub Zierikzee krijgt niet twee, maar drie padelbanen c Weegbrug en weeghuisje bij Viane kranten 4 Gezocht regiodistributeur dagbladen Schouwen-Duiveland i - Ria Geluk Waren ze vier jaar geleden nog onzeker over hun idee, nu gaat het bestuur van tennisclub Zierikzee er vol voor: niet twee, maar drie padelbanen. Als regiodistributeur sta je aan het roer van een gebied waarin dagelijks (ma-zat) duizenden dagbladen, verdeeld over 10 titels worden verspreid op Schouwen-Duiveland. Mensen genoeg bij het weeghuisje van Viane, zeker met zomerse temperaturen. Ze komen voor het water, maar kunnen gelijk even wat historie snuiven. Nu heeft zo’n beetje elke zichzelf respecterende tennisclub een baan voor padel - een populaire combi natie van squash en tennis, over gewaaid uit Spanje - maar toen LTC Zierikzee in 2018 schoorvoe tend met het plan kwam om geld opzij te leggen voor twee padelba- nen, zouden ze de eerste zijn in Zeeland. LTC Scharendijke ging er hetzelfde jaar onverwacht met de primeur vandoor. Zierikzee had wat langer tijd nodig om de finan ciën bijeen te krijgen. Dit jaar lijkt het er dan eindelijk van te komen, maar de ambities zijn verlegd. De club gaat nu voor zelfs drie padel- banen. De twee coronajaren hebben LTC Zierikzee geen windeieren gelegd. ,,Voor Covid hadden we 350 leden en nu zitten we op onge veer 500 leden. Er zijn veel voet ballers onze kant opgekomen”, zegt Pieter Nijzink secretaris van LTC Zierikzee. Dat ledenaantal hoopt het bestuur vast te kunnen houden. ,,Dat vinden we al mooi genoeg”, zegt Nijzink. En doordat er ook extra inkomsten zijn bin nengekomen, kan de club nu uit eigen zak de aanleg van drie padel- banen betalen, zonder dat er con tributieverhoging voor nodig is, zegt Nijzink. ,,Padel is de sport met de grootste ledenaanwas. Het is een vorm van tennis die vooral een wat jongere groep tennissers aanspreekt. Tennis heeft namelijk de neiging te vergrijzen. Doordat de baan wat kleiner is, is het laag- drempeliger om ermee te begin nen. Ook gaat het spel wat sneller, het lijkt meer op strandtennis.” Het bestuur hoopt nog dit jaar de vergunning binnen te slepen en in januari de banen te openen. Het weeghuisje staat er spic en span bij, evenals de vorig jaar op geknapte weegbrug ervoor. Maar het ontbrak aan een bord waarop mensen konden lezen waar ze naar keken. Dat bord is er nu. Ria Geluk uit Nieuwerkerk heeft zich er namens het Erfgoedplatform Schouwen-Duiveland sterk voor gemaakt. ,,Mede dankzij de eige naresse van het weeghuisje, die in het woonhuis ertegenover woont, is het bord er gekomen”, zegt Ria Geluk. Voorbijgangers komen om te fietsen, wandelen ofte zwemmen. Met dertig graden op de thermo meter hebben maar weinig men sen zin om boven op de dijk op het warme asfalt te blijven staan, maar op wat minder warme dagen is de pleisterplaats - er staan een bankj e en tafel voor een fietsrustpunt vlakbij - nu extra aantrekkelijk. Op het bord is wat te lezen over de his torie van de weegbrug en het voor malige landbouwhaventje van Vi- ane, een in de atersnoodramp van 1953 nagenoeg verdwenen plaats langs de zuidkust van Schou- wen-Duiveland. Nog iets verderop de dijk herinnert een ander infor matiebord, dat onderdeel uitmaakt van de serie over gekrompen en verdronken dorpen, daaraan. Daar is overigens ook een boekje over verschenen dat deze maand is her drukt: Gekrompen en verdronken dorpen op Schouwen-Duiveland, ge schreven door oud-gemeentear- chivaris Huib Uil en verkrijgbaar in de boekhandel en het Stadhuis museum in Zierikzee. Geluk vindt het belangrijk dat er sporen uit het verleden zichtbaar worden gemaakt ofin elk geval be houden. Ze houdt zich bezig met verschillende projecten die dat doel hebben, maar ze is nooit klaar met de geschiedenis nog wijder verspreiden. ,,Ik wil op zoek naar alle weegbrughuisjes die er nog zijn op Schouwen-Duiveland, om te kijken of we ze kunnen behou den. Er waren veel meer van dit soort landbouwhaventjes. Zijpe heeft er meerdere, Burghsluis is nu een jachthaven, maar dat was er ook weldegelijk een, de Flauwers bij de Heerenkeet is een hele be kende en je hebt natuurlijk Bom- menede aan de noordkant. Dijk- water had ook vier havens, zoals Beldert.” Viane heeft wel een streepje voor bij Geluk. Het is haar lieve lingsplek. ,,Ik kom hier graag, om dat je hier een schelpenstrandje hebt, dat vind ik prettig. Ik zwem hier vaak, ook omdat ik in de buurt woon. Het is hier ook niet zo druk als bij het strandje dat dichter bij Ouwerkerk ligt. Dat is dan ook groter en is een zandstrand.” De muraltmuurtjes lijken de drukte wat te beperken: je moet erover heen klimmen om het strandje te bereiken. De muurtjes ontwijken kan ook, maar dan vormt de steile en gladde dijkhelling een uitda ging. Wat ga je doen? Wie ben jij? Wat staat er tegenover? Veerverbinding De laatste activiteiten in de haven van Viane waren die van scheeps- sloperij Van de Marel die er tot 1985 was gevestigd. De weegbrug en het weeghuisje deden nog dienst tot in de jaren 60. Er werden landbouwproducten, zoals suiker bieten, aardappelen, hooi en stro overgeladen op de schepen en die goederen moesten eerst gewogen worden op de weegbrug. De weeg meester kon in het huisje het ge wicht aflezen en een weegkaartje afdrukken. Vlak voor de Ramp, in 1946, werd het weeghuisje opnieuw op getrokken. De weeginstallatie werkt niet meer, maar dankzij het informatiebord kunnen bezoekers nu wegmijmeren hoe het er vroe ger op deze plek aan toeging. Ooit was er zelfs een veerverbinding met Stavenisse, op het eiland Tho- len, pal tegenover de haven. Via datzelfde veer werd tot 1900 de post van en naar Schouwen-Dui- veland vervoerd. Interesse? Bel: 06137 66 592 Stuur je CV en motivatie naar: betty.schelle@dpgmedia.nl bezorgen.nl Ik wil op zoek naar alle weegbrughuisjes op Schouwen- Duiveland, om ze te behouden MAANDAG 15 AUGUSTUS 2022 SD Je bent beschikbaar tussen 03.00 en 07.00 uur, zaterdag tot 9.00 uur DPG Distributie is onderdeel van DPG Media, een toonaangevende en ambitieuze uitgever op het gebied van nieuws, opinie, cultuur, inspiratie, werk en ontspanning, met passie voor media. En bovenal passie voor onze lezers en website bezoekers. ‘s Ochtends vroeg de kranten in ontvangst nemen; De kranten per bezorgwijk uittellen aan de hand van verdeel lijsten; Toezicht houden op kwaliteit van bezorging en de bezorgers; Lokaal werven van nieuwe bezorgers; Indien nodig zelf wijken bezorgen; Afhandelen van administratie met eigen computer/laptop en internet. Wij zijn op zoek naar kandidaten van alle leeftijden maar minimaal 18+, bij voorkeur in het bezit van rijbewijs en auto; Jij spreekt en schrijft de Nederlandse taal; Je beschikt over een natuurlijke zelfstandigheid waardoor je snel correcte beslissingen kunt nemen; Je bent of steltje op de hoogte van de wet- en regelgeving en past deze juist toe. Een overeenkomst van opdracht, jij gaat namelijk als freelancer aan de slag en stelt zelfstandig bezorgers aan; Een goede vergoeding van ca. 2.600,- per vier weken; Een zelfstandige en uitdagende opdracht; Veel leuke extra’s, zoals geschenken tijdens de feestdagen en lees je gratis de krant. Standplaats in overleg. Ria Geluk bij de vorig jaar opgeknapte weegbrug. Sinds kort beschrijft een bord de historie van de weegbrug en het landbouwhaventje van het vrijwel verdwenen plaatsje Viane. foto marieke mandemaker Valeska Nastaly Zierikzee Valeska Nastaly Viane/Ouwerkerk Spelers op een toernooi, twee jaar geleden, bij LTC Zierikzee. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45