L ‘Worteltaart en cupcakes doen het goed’ 4 c Twee bontbekplevieren vliegen uit, mogelijk dankzij houten pallets Dankzij een paar houten pallets is iets zeldzaams gebeurd op het strand bij Oranjezon. Twee jonge bontbekplevieren zijn niet ten prooi gevallen aan kraaien, meeuwen en vossen, en vliegen daar nu rond. Voor Jos Boot van de Vogelwerkgroep Walcheren is dat heel bijzonder: ,,Het is gelukt.” Twee jaar geleden startte een pro ject in samenwerking met natuur organisatie Het Zeeuwse Land schap om deze bedreigde vogel soort extra bescherming te geven tijdens het broeden. Deze plevier legt namelijk de eitjes in een kuiltj e op het strand, waardoor ze een makkelijke prooi zijn van rovers. Dat geldt ook voor de pas uitgeko men kuikens. Daarom plaatsten vrijwilligers kooitjes over enkele nesten zodat ze beter beschermd waren. In de praktijk bleek dat te gen te vallen. Zo werd één be schermd nestje twee jaar geleden overspoeld tijdens extreem hoog water. Ook lukte het een vos om een broedende vogel op te jagen in de kooi en vervolgens met één poot naar buiten te trekken. Vorig jaar werden ruimere kooien geplaatst, maar ook dat was geen groot succes. Drie dagen kon er rondom de Seis- molen in Middelburg gegeten wor den, gedronken, geknutseld en voor een zacht prijsje gesupt. Lars Snoe ren verhuurde voor een paar euro’s supboarden zodat belangstellenden deze sport konden ontdekken op de Middelburgse vesten. ,,Best leuk”, zo reageerde Marieke van Veen die samen met haar dochter Benthe op die manier de Middelburgse wate ren verkende. Ze was wel een paar keer in het water gevallen. ,,Maar bij deze temperatuur geeft dat niet.” Natascha Kreule vond het leuk met haar foodtruck op de Culikara- vaan te staan en daar friet en ballen te verkopen. ,,Die sfeer hier is leuk.” Peter Ingels zat samen met enkele vrienden voor haar truck te genie ten van de friet. ,,Gewoon lekker.” Hij was vooral te spreken over de sfeer tijdens het festival. ,,Lekker rustig. Geen gedoe.” Hij verbleefop de stadscamping. ,,Een paar jaar ge leden waren we hier voor het eerst. En nu is dit voor ons de afsluiting van onze vakantie. Morgen gaan we op huis aan. Maar eerst hier nog ge nieten van het eten, het drinken en de sfeer.” Francky Simin keek ook tevreden terug op het festival. Hij verkocht vanuit zijn truck satés. ,,Onze lek kerste? Geit.” Hij was via via uitge nodigd om in Middelburg zijn vlees klaar te maken. ,,Het is goed om hier te staan.” Vincent Chrispijn was ook tevre den. De Vlissingse kunstenaar had graffitiworkshops gegeven en wees naar de resultaten. ,,Best mooi.” Strandhuisje Boot vertelt dat hij een tijdje terug tijdens een bijeenkomst van vogel- beschermers hoorde hoe twee jonge plevieren beschutting zoch ten onder een strandhuisje. ,,We moeten dus strandhuisjes plaat sen”, lachten we. Hij wist dat dat niet de manier is om de vogels te beschermen, maar het idee liet hem niet los. Een paar weken later liep hij weer naar het strand bij Oranje zon om te kijken of er al bontbek- plevieren broedden. Hij zag toen bij het schuur van Het Zeeuwse Land schap een paar oude pallets liggen Ik verwacht dat deze twee straks ook op het strand van Oranjezon broeden en besefte dat dat wel eens de op lossing kon zijn. ,,Want de vogeltj e s kunnen daaronder schuilen.” Rondom één nest werden daarop in een wijde kring vier pallets gelegd met daarop ook een tekst en qr- code die uitleggen waarom ze daar liggen. ,,Zodat strandbezoekers dat kunnen lezen.” De jonge vogels uit dat ene nest vliegen nu rond en zijn ook ge ringd. Boot hoopt en verwacht dat die twee volgend jaar ook gaan broeden op het strand bij Oranje zon. ,,De kans daarop is vrij groot, want dit soort vogels keert vaak te rug naar de plek waar ze uit het ei zijn gekomen.” Absolute zekerheid dat de vogeltjes onder de pallets schuilden van aanvallers heeft hij niet. ,,Dat heeft namelijk niemand gezien en is ook niet vastgelegd.” Maar hij vermoedt het wel met len onder pallets om niet te eindi grote zekerheid, omdat het zo bij- gen als lekker hapje voor vossen, zonder is dat deze vogeltjes de leef- kraaien en meeuwen. tijd bereiken dat ze uit kunnen vlie gen. Om die reden wordt het idee Tweede of derde leg van de pallets ook overgenomen Ondertussen heeft Boot nog twee door anderen die zich bezighouden nesten ontdekt met jonge plevie- met het beschermen van deze vo- ren. Een ligt precies tussen de twee gelsoort. Dat maakt de kans groter sporen die gemaakt worden door de dat iemand daadwerkelijk ziet of vrachtwagen die de strandpavil- vastlegt dat jonge plevieren schui- joens bevoorraad. ,,Heel bijzonder dus.” In dat nest zitten twee jonge plevieren. ,,Hopelijk kunnen die straks ook uitvliegen.” Hij ver moedt dat deze dieren uit de tweede of derde leg komen van de ouders, omdat het eerste en moge lijk ook het tweede gepakt is door rovers. ,,Want het is wel heel laat. Op 31 juli zagen we de eitjes liggen en op 6 augustus zagen we twee jongen.” ‘Ze schuilen onder pallets’ Een jonge bontbekplevier op verkenning op het strand. foto's het zeeuwse landschap MIDDELBURG - Emile Calon Zie ook pzc.nl/video Worteltaart, cupcakes en de ca ramel shortbread, dat waren de toppers die Guusje Steenis en Floor van Rutten verkochten vanuit hun omgebouwde cara van tijdens de Culikaravaan in Middelburg. Volgens de twee meiden werden de cupcakes vooral gekocht voor kinderen. Guusje Steenis (l) en Floor van Rutten verkopen cupcakes. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA a! -mfHOi Jos Boot bij een pallet. - Jos Boot Emile Calon Oranjezon MAANDAG 15 AUGUSTUS 2022 WA - v 1 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24