u oil RTM-museum ontsnapt aan ‘gigantisch drama’ - V Geldstress dringt door in de spreekkamer Dijk bij Hansweert krijgt moderne muraltmuur V che Hoofdrollen voor Zeeland en Hans Warren in roman Nieuwsmedia Langd urige geldstress zorgt voor meer drukte bij de huisartsen. Door financiële problemen kunnen fysieke en mentale klachten ontstaan, erger worden of blijven bestaan, stelt de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Ingebouwde klapbanken kunnen nieuwe ontmoetingsplek worden EricdeRooij schrijft boek over jong en gayzijnindejaren 80, mét de muziek uit die tijd Armoede heeft een enorm effect op de gezondheid van mensen „Toenemende geldproblemen kun nen zeker ook leiden tot meer be zoeken aan de huisarts”, zegt de artsenorganisatie na meldingen van meerdere huisartsen aan deze redactie dat zij in hun praktijk houdens kampt met problemati sche schulden. „Alle huisartsen praktijken hebben er dus wel mee te maken, maar dat geldzorgen een factor zijn in de medische proble men waarmee mensen zich mel den, dat is niet altijd direct helder als een patiënt zich meldt in de spreekkamer”, aldus een LHV- woordvoerder. Een op de vijf Een op de vijf Nederlandse huis- Schamen Huisarts Mol hoort steeds vaker dat mensen zich schamen vanwege hun financiële problemen. „Het is de combinatie van alles: de duur dere boodschappen, de hoge benzi neprijs en de opgelopen energiere kening. Ik wil niet weten wat ik te horen ga krijgen als ik elke patiënt op de man af zou vragen wat dat voor een impact heeft op diens le ven. De mensen raken er behoorlijk gestrest door.” Een andere huisarts, die anoniem wil blijven, spreekt over ‘het topje van de ijsberg’. „Dit speelt onderhuids bij zo veel pati ënten.” „Je ziet dat armoede een enorm effect heeft op de gezondheid van mensen”, constateert directeur Pa tricia Heijdenrijk van Pharos, een landelijk expertisecentrum dat bij draagt aan het terugdringen van grote gezondheidsverschillen. „Als mensen het leven niet meer kun nen betalen dan levert dat een hoge mate van stress op. Daardoor ont staat alleen maar extra kwetsbaar heid.” De huidige hoge inflatie verer gert de situatie, ziet de Pharos-di- recteur. „Het is noodzakelijk dat mensen die leven in armoede, in beeld zijn. Bij gemeenten, zorgver zekeraars, maar ook bij huisartsen die kunnen doorverwijzen.” >P4 steeds vaker te maken krijgen met patiënten die worstelen met het dure leven. Huisarts Robert Mol uit Rotter dam ziet deze ‘zorgelijke’ ontwik keling tijdens zijn werk. „Onlangs reed ik een visite bij een vrouw van 8o jaar, die het allemaal niet meer kan betalen, afgesloten is van stroom en gas en kookt op waxine lichtjes. Schrijnend!” Mol vreest voor de gezondheid van zulke men sen. „Dat is natuurlijk geen goed verhaal, een oudere met reuma die bijvoorbeeld niet meer warm gaat douchen omdat de rekening anders te hoog uitpakt.” - -F ZEELAND 4 luisartsen: drukte door inflatie donderdag 11 augustus 2022 32°c P16 ZEELAND 8 Vrijwilligers van het RTM- museum in Ouddorp staken gisteren de handen uit de mouwen om de spoorrails schoon te maken zodat de historische trams vandaag weer over de Brouwersdam kunnen rijden. Door het bluswater waarmee dinsdag de grote duinbrand in het gebied werd geblust, was er veel zand op de rails terecht Weeroverzicht lange termijn: - Patricia Heijdenrijk, Pharos Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging vlammen opgingen. Museumsecretaris Willem Kenti (links op de foto) kan inmiddels opgelucht terugkijken: „Het was een gigantisch drama geweest als alles was verbrand.” Door de droogte worden natuurgebieden extra in de gaten gehouden door brandweer en beheerders. ZEELAND 2 gekomen. De brand in het droge duingebied was overgeslagen naar het terrein van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Omdat dinsdag ook enkele vrijwilligers aan het werk waren bij het museum, kon voorkomen worden dat honderd jaar oude gerestaureerde trams in Edwin van der Aa Utrecht c* pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws uni 8 II 711688 H 5555S4 II JA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1