Te zout en warm water probleem ]0I L I l -< '3 sl AR Nieuwsmedia c Droogte leidt tot onrust over productie, steeds minder water in rivieren '1? AjK I IF w I Walcheren Grote duinbrand aan Brouwersdam Zuiddorpe heeft alles, maar toch niet veel Pest waart rond in het Zierikzee van 1666 JL I De aanhoudende droogte leidt tot groeiende zorgen bij het bedrijfsleven. Door de lage waterstanden wordt het water steeds zouter en warmer. Dat dreigt bedrijfsprocessen in de war te schoppen. Dorp op zesde plaats van ranglijst dorpen met weinig voorzieningen De Rederijkers zetten weer een spektakelstuk op de ‘planken’ Hoewel de ‘waterafhankelijke in dustrie’ nog geen acute problemen heeft, maken bijvoorbeeld chemie-, staal- en voedingsbedrijven zich ‘grote zorgen’. Dat stelt Roy Tum- mers van grootverbruikersvereni- Naast het zoutgehalte is ook de temperatuur van het water een po tentieel probleem voor bedrijven. Op diverse plekken is de watertem peratuur al rond de 23 of zelfs 24 graden. Tummers: ,,Als water te warm is, mogen bedrijven met koelsystemen hun water niet altijd meer lozen. Dat kan leiden tot pro blemen met de productie.’’ water zal volgens wettelijke afspra ken worden verdeeld, zodat dijken, veengebieden en zeer kwetsbare natuur zo lang mogelijk worden voorzien van water. De aanhoudende droogte leidt op veel plekken ook tot een forse toe name van bijvoorbeeld blauwalg. Vooral in Noord- en Zuid-Holland geldt op veel plekken een waar schuwing voor zwemmen in open water. Ook is vanaf vandaag het Natio naal Hitteplan in heel het land van kracht. Dat heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) besloten na overleg met weerinstituut KNMI. De kans op een hittegolf is groot. C P4 Pi Zwemmen Voorlopig is het einde van de pro blemen niet in zicht. De aanvoer van water via de Rijn en de Maas daalt nog steeds, en dreigt de ko mende weken zelfs een ‘uitzonder lijk laag’ niveau te bereiken. Er wordt weinig tot geen neerslag ver wacht en de temperaturen blijven hoog. Het Managementteam Waterte korten (MTW) komt vandaag bij een om te bepalen of nieuwe maat regelen nodig zijn. Sinds vorige week kampt Nederland officieel met een watertekort. Het schaarse Als water te warm is, mogen bedrijven met koelsystemen niet altijd meer lozen ging VEMW. Een van de grote zor gen betreft het zoutgehalte van wa ter. Vooral het westen van het land heeft last van zogeheten verzil- ting. ,,Te zout water kan leiden tot corrosie en slijtage van materiaal.’’ Rijkswaterstaat zegt dat de zout gehaltes ‘nog niet direct’ boven de grenswaarden komen, maar door de dalende aanvoer van water van uit de Rijn is er wel ‘steeds minder zoet water om de verzilting tegen te gaan’. Onder meer bij het Noordzeeka- naal en bij de monding van de Hol- landsche IJssel bij Krimpen is de si tuatie inmiddels ‘kwetsbaar’, schrijft het Rijk in de zogenoemde droogtemonitor. t J - S FOTO AS MEDIA woensdag 10 augustus 2022 8 30°c C P16 Weeroverzicht lange termijn: CZEELAND4 CZEELAND8 Bij de Brouwersdam is gisteren brand uitge broken in het duingebied bij Ouddorp. De rookwolken waren in Zeeland goed te zien. De Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond (VRR) sprak gisteravond van een ‘zeer grote brand’. De brand ontstond rond 15.45 uur. Omdat de brand woedde in een droog gebied, is er een serieus risico op uitbreiding van het vuur en overlast door rook. Vakantiepark Punt West in Ouddorp werd deels ontruimd. De brand weer rukte met meerdere eenheden uit. Ook vanuit Zeeland werd flink wat brandweerma- terieel op pad gestuurd. Het ging om ver schillende tankautospuiten van posten op Schouwen-Duiveland en waterwagens uit Burgh-Haamstede, Serooskerke (W) en Ter- neuzen. ,,Het probleem is dat je genoeg wa ter nodig hebt om te blussen, en dat was moeilijk verkrijgbaar in de omgeving”, ver klaarde de brandweerwoordvoerder. Om vol doende bluswater te krijgen werden vier dompelpompen gealarmeerd. Deze leveren 7000 liter per minuut. Ook een blushelikop- ter van Defensie werd opgeroepen. Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging - Roy Tummers, VEMW Sander van Mersbergen Lelystad ffll Jaargang 264 PZC is onderdeel van: llllllllll 711688 555554 c* pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws zie pzc.nl/video ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1