Zeeland drinkt Met tuinieren water van buiten heb ik echt helemaal niets 06 AUG M 2022 2 c Provincie is afhankelijk van de buren 540 kilogram afval opgeruimd van strand De Zeeuwse stranden zijn weer schoongeveegd. Stichting De Noordzee ruimde met 212 vrij willigers 540 kilogram afval en 5925 peuken van het strand. En dat in vijf dagen. In Zeeland werd opgeruimd op de stran den bij Cadzand-Bad, Vlissin- gen, Vrouwenpolder, Neeltje Jans en Westenschouwen. De opbrengt is ten opzichte van vorige jaar meer dan verdub beld, toen werd er 218,5 kilo gram Zeeuws afval opgeruimd. De Beach Cleanup Tour gaat landelijk door tot 15 augustus. Maikel Harte Toos Henk COLUMN Zo gezegd in deze krant De drinkwatervoorziening in Zeeland komt door de droogte niet direct in gevaar. Waar komt ons drinkwater eigenlijk vandaan? C De oproep om zuinig met drinkwater te doen, heeft vooral te maken met het voorkomen van pieken in het gebruik Dat ‘lekker eeh’ kan ik eigenlijk niet meer horen. Ik heb namelijk niets met een tuin. Als je een stukje hebt waar je in kan zitten is het voor mij al goed. Ik geloof best dat het goed is om vooral ook veel groen te hebben zodat water opgevangen kan worden, maar aan de andere kant: het is al maanden kurk droog. Sta je daar weer een avond met een sproeier in je hand. Ik begin me langzaam af te vragen of we niet beter cactussen kunnen gaan houden? Dan hoeven we niet zo veel water te verspillen en daar heb je bovendien geen onderhoud aan. En een beetje blikschade niet zo erg? Je zal een jonge meid van twintig zijn en ja renlang gespaard hebben voor je eerste tweedehands autootje. Die koop je dan voor, pak hem beet 3000 euro, om vervolgens op de snelweg tegen de vangrail te belanden om brandende hooibalen te ontwijken. We weten allemaal hoe het gaat: de verzekering keert slechts de boekwaarde uit en weg zijn de spaarcentjes. En dat omdat Boer Henk het niet eens is met de overheid. Ik be grijp die boeren, maar dit soort acties gaan te ver. Jij zelf kan wel vinden dat iets niet erg is of geen waarde heeft, maar je weet niet wat het voor een ander be tekent. Ik dacht zelf in m’n tuin berenklauw weggehaald te heb ben, maar dat bleken nogal dure hortensia’s van mijn vrouw te zijn. Niet om te demonstreren hoor, het ging per ongeluk, tuindys- lexie noem je dat... matige meren zit voor twee tot drie maanden voorraad water. De la- ge(re) rivierstand heeft daardoor op dit moment geen gevolgen voor de drinkwaterlevering aan consumen ten en ook niet voor de bedrijven die uit de Maas water krijgen, aldus Evides. De oproep om zuinig met drinkwater te doen, heeft vooral te maken met het voorkomen van pie ken in het gebruik. Schouwen-Duiveland drinkt wa ter dat uit het Haringvliet, het brede water tussen Goeree-Overflakkee en het ‘vaste land’ van de provincie Zuid-Holland, wordt gewonnen. Nadat het Haringvlietwater is voor gezuiverd op Goeree-Overflakkee, wordt het in de duinen gepompt. De duinen zijn een natuurlijk filter. Daarna wordt het opgepompt en geschikt gemaakt als drinkwater. In natuurgebied Oranjezon op Wal cheren werd tot halverwege de ja ren 90 ook drinkwater gewonnen. Industrie In de bossen rond Clinge, Sint-Jan- steen en Heikant zuivert Evides op pervlaktewater voor de industrie. Sinds de jaren 30 wordt hier water gewonnen. Het water komt uit de omringende polders en zakt via speciale infiltratiekanalen in de grond. Via ondiepe drains pompt Evides het water daarna weer uit de grond en maakt het in een zuive ring geschikt voor zijn klanten. Het grootste deel van het water is be doeld voor de industrie. Maar in ge val van nood kan vanuit dit gebied ook drinkwater aan de inwoners van Hulst worden geleverd. Als je een stukje hebt waar je in kan zitten, is het voor mij al goed ls mensen voor het eerst bij je langs komen moeten ze altijd iets van je huis of van je tuin zegen. Als je ons huis aan de voorkant ziet verwacht je blijk baar niet al te veel tuin aan de achterkant. De standaardopmerking van visite is dan ook: ,,Goh jie eh best nog een hrote tuin zeg. Lekker eeh.” Klei- en leemlagen In de natuurgebieden rond Bergen op Zoom pompt Evides van grote diepte grondwater op. Inwoners van Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Tholen krijgen water uit de waterwingebieden Halsteren, Ossendrecht en Huij- bergen. Het grondwater zit tot een diepte van tachtig tot honderd me ter. Klei- en leemlagen scheiden de grondlagen aan de oppervlakte van Ik moet eigenlijk ook snoeien, maar mijn groene bak is te klein, waardoor ik dan naar de milieustraat moet rijden. Daar moet ik dan weer een kar voor lenen. Een beetje boer flikkert het tegenwoordig op de snelweg, maar ik kan m’n klimop en m’n onkruid toch maar moeilijk hier in Terneuzen op de Axelsestraat gaan dumpen. Je wilt toch geen ongelukken veroorzaken. Daar denkt een kleine groep boeren dus anders over. Hun voor man liet eerder in deze krant zelfs weten het allemaal niet zo erg te vinden zolang er geen gewonden vallen, om blikschade gaf hij al helemaal niet. Maar je neemt met dit soort acties toch bewust een risico dat burgers die er niets mee te maken hebben gewond ra ken en misschien wel erger. Zeeland heeft zelf geen grote zoet- waterbronnen en is voor het kraan water afhankelijk van water van buiten de provincie. Het wordt aan gevoerd vanuit rivieren of diepe grondlagen uit Noord-Brabant en Zuid-Holland. Drinkwater wordt dus gemaakt van oppervlaktewater, zeg maar de rivieren, of van grond water dat van grote diepte wordt opgepompt. In Midden-Zeeland komt water uit de kraan dat vele eeuwen gele den ver buiten Zeeland als neerslag naar beneden kwam en langzaam diep de grond inzakte. Via onder grondse stromen is het water in West-Brabant terechtgekomen. Waterbedrijf Evides put uit deze ondergrondse stroom, die zich tot op een diepte van wel honderd me ter onder de Brabantse Wal be vindt. Deze diepgelegen bronnen zijn niet afhankelijk van regen die nu valt. Dat is anders voor oppervlak tewater. Voor Zeeland gaat het vooral om de Bergsche Maas, die ge voed wordt door de Maas. De wa terstand is afhankelijk van de hoe veelheid neerslag die in het stroom gebied van de Maas valt. Dat beslaat delen van Frankrijk, België en Ne derland. de diepe bronnen van drinkwater. Het waterwingebied Ossendrecht ligt boven op de Brabantse Wal. Het waterwingebied Huijbergen is ge legen in het noordelijkste puntje van het Grenspark Kalmthoutse Heide waarvan ook het gebied bij Ossendrecht deel uitmaakt. Water wingebied Halsteren ligt op de oos telijke grens van de Brabantse Wal. Zeeuws-Vlaanderen krijgt drinkwater uit de drie grote spaar bekkens in de Biesbosch, die ge voed worden met water uit de Berg- sche Maas. In deze enorme kunst- TOOS SKI HENK ZIJN NO® STEEDS OP VAKANTIE \v( b OESTERS CZEELAND1 ATLETIEK CSPORT10 VLISSINGEN Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl - Adriaan van de Plasse, kweker - Aron Schott, 400 meter- loper „Dan moet je door die verzu ring heen. Je voelt je benen bijna niet meer en wordt hele maal duizelig.” NEE HOOR.' WE ZIJN ALLAN® THUIS. MAAR ZO HEB&EN WIJ HIER.. ..OOK NO® EVEN vakantie, want MIJN MOE&ER LEEST &E KRANT.. ,,Ja, het is ar beidsintensief, het vereist ken nis en je moet ook fors inves teren, maar de tafelkweek werpt vruchten af.” Theo Giele Vlissingen Het waterinnamepompstation van Evides aan de Bergsche Maas aan de rand van de Biesbosch. Het rivierwater wordt ingenomen om er drinkwater van te maken. foto evides ZATERDAG 6 AUGUSTUS 2022 GO ..OOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2