Veel steun voor beboete winkelier tijdens kort geding l l c Beeldbepalende Middelburgse politicus overleden 5 6 9 Necrologie Piet Kraan, de voormalig fractievoorzitter van de Lokale Partij Middelburg en jarenlang een van de beeldbepalende gezichten in de Middelburgse gemeenteraad, is maandagavond overleden. Hij is 76 jaar geworden. Van Dam, uitbater van een muziek winkel en een tweedehandszaak aan de Kromme Weele, ligt over hoop met de gemeente Middel burg, omdat hij in mei en juni te veel spullen op de stoep voor zijn winkels had gezet. Er was welis waar een afspraak dat Van Dam daar meubilair en handelswaar mocht zetten, maar omdat zijn spullen een te groot deel van de richten. Daar vertrok hij in 2010, toen hij samen met Wim Steketee de Lokale Partij Middelburg (LPM) begon. Hij was tot voor kort ook lijsttrekker van die partij. Die functie legde hij in maart dit jaar om gezondheidsredenen neer. Daarmee kwam een einde aan een politieke carrière van 25 jaar. Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemde Kraan bij zijn afscheid van de politiek in maart ‘een betrokken en beeldbe palend raadslid’. ,,U deed alles om straat in beslag namen, geldt die overeenkomst volgens de gemeente niet meer. Van Dam kreeg dit voor jaar twee boetes van 5000 euro. Om het moeten betalen daarvan af te wenden en in de toekomst weer klanten op de stoep te mogen ont vangen, spande hij een kort geding aan bij de Middelburgse bestuurs rechter. uw controlerende rol goed uit te voeren. Dankzij u is de Middel burgse politiek echt veranderd.” Kraan werd bij die gelegenheid be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. In een interview met deze krant in april dit jaar gaf Kraan aan de strijd met de kanker te willen aan gaan, ook al voorzag hij dat het een moeilijke weg zou worden. ,,De onzekerheid over hoe het verder zal gaan, maakt het een lastig ge vecht. Maar ik geef niet gauw op. regels ‘zielig’ dan wel ‘onleefbaar’ zijn, is niet aan hem. Daarmee is niet gezegd dat de gemeente in haar recht staat, want Broeders had ge meentelijk juriste Elena Jansen-van der Hoek wel wat te vragen. Zo voeg hij: ,,Mogen eigenaren van panden aan de Kromme Weele hun stoep als particulier eigendom gebruiken of gaan de regels van Middelburgs Algemene Plaatselijke Verordening voor?’’ De antwoor den hierop van Van Dams advocaat Jeroen Ossewaarde en van Jan sen-van der Hoek stonden lijnrecht tegenover elkaar. De raadsman laakte de willekeur van de ge meente, omdat bewoners en win keliers elders in de straat wel meu- bels, bloembakken en koopwaar voor hun deur mogen uitstallen. Jansen-van der Hoek repliceerde dat Middelburg redelijk wat ge doogt, maar op het stuk straat voor de winkels van Van Dam is de ver keersveiligheid in gevaar. Ook zijn er klachten over de meubels die Mezelf laten vollopen met verdriet en zelfbeklag, dat doet Piet dus niet!” In dat interview zei Kraan zich nog erg goed te voelen en te hopen dat hij nog een jaar of twee te leven zou hebben. Piet Kraan had vier broers en een zus. Hij verscheen vaak in de publiciteit met zijn één jaar jon gere broer Pim, die ook al jaren po litiek actief is, maar dan in Vlissin- gen. Pim Kraan reageert verslagen op het overlijden van zijn broer Piet: ,,Ik ben heel verdrietig, ik ga hem heel erg missen. Als ik in de problemen zat, was hij er altijd voor me, en andersom. We hebben in feite 75 jaar samen opgetrokken, als kinderen al en later in de poli tiek; hij weliswaar in Middelburg en ik in Vlissingen, maar we had den vaak contact. We hadden alle bei een sterk rechtvaardigheidsge voel en een grote loyaliteit naar onze achterban. Eerlijkheid had Piet hoog in het vaandel, en dat bewonderde ik aan hem.” Dat was echt Piet. Dat vond ik wel bewonderenswaardig.’’ Piet Kraan werd geboren in Vlissingen, op 15 juli 1946. Omdat hij niet goed kon leren, ging hij al vroeg aan het werk, in de scheep vaart. Jaren later ging hij aan de slag bij het Havenschap, waar hij onder meer voorzitter van de On dernemingsraad werd; een functie van waaruit hij uiteindelijk de overstap naar de politiek maakte. Piet Kraan laat een vrouw en een zoon achter. Van Dam voor zijn winkels zette, en plaatste hij soms spullen te ver op straat. De winkelier stelde dat boa’s hem gewoon hadden kunnen vragen zaken binnen te zetten. Broeders trok de conclusie dat de gemeente er een paar maanden ge leden ‘wel klaar mee was’; Jan sen-van der Hoek sprak hem hierop niet tegen. De voorzieningenrechter liet doorschemeren de hoogte van de boetes aan de forse kant te vinden. Van Dam had eerder al gemeld geen 10.000 euro te kunnen betalen. Broeders gafaan uiterlijk ‘over twee weken’ uitspraak te zullen doen. Politieke carrière Piet Kraan zette zijn eerste stap pen op het politieke pad onder de vlag van de PvdA in Middelburg. In 2001 vertrok hij daar om de Po litieke Partij Middelburg op te Piet Kraan 1946-2022 ‘Zielige regels' Voorzieningenrechter R. Broeders liet weten ‘niet vaak zoveel mensen (twee dozijn, red) op de publieke tribune te zien’ bij een kort geding. Maar hij zei in zijn besluit alleen re kening te zullen houden met de let ter van de wet: of de Middelburgse Markant Harald Bergmann, burgemeester van Middelburg, typeert Kraan als ‘strijdlustig’. ,,Piet was een enorm markante persoon in de Middel burgse politiek. Hij heeft echt zijn stempel weten te drukken op de LPM en op alles wat die partij voor elkaar heeft gekregen, ook al voor mijn tijd. Piet zette zich vol in voor de inwoners van Middelburg en voor de partij. Als hij vond dat er iets moest gebeuren, dan ging Piet ervoor, voor iedereen. Het maakte hem echt niet uit of iets nou in de binnenstad speelde, of in Sint Laurens of Arnemuiden. De boa’s hadden mij ook gewoon kunnen vragen zaken binnen te zetten Hij heeft zijn stempel gedrukt op alles wat de LPM voor elkaar heeft gekregen iet Kraan kreeg in ja nuari van dit jaar te ho ren dat hij longkanker had. Daar werd hij voor behandeld in het Adrz in Goes, maar afgelopen weekend werd dat stopgezet, vertelt zijn broer Pim Kraan. ,,Piet was te slecht geworden als gevolg van de behandeling. Die vergde veel van zijn lichaam, dat bleek erg zwaar. Hij kon gewoon niet meer. Geluk kig was hij aan het einde wel pijn vrij.” Kraan overleed in het zieken huis. Het was eigenlijk de bedoe ling om hem nog naar huis te brengen, vertelt zijn broer. ,,Maar de feiten haalden ons in. Het ging sneller dan we dachten.” Piet was er altijd en voor iedereen MIDDELBURG - Jan van Dam, winkelier - René Hoonhorst „Middelburg, waar is de mense lijkheid?” Met deze leus lieten sympathisanten gisteren in de rechtbank horen het niet eens te zijn met de boetes voor de Mid delburgse winkelier Jan van Dam. - Harald Bergmann, burgemeester Cris Sohier Middelburg Piet Kraan drukte jaren zijn stempel op de Middelburgse politiek. ,,Hij speelde ook fantastisch piano, maar dat wist bijna niemand”, aldus zijn broer Pim Kraan. FOTO LEX DE MEESTER WA WOENSDAG 3 AUGUSTUS 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33