L M \1 Waarom Lia (20) helemaal losgaat op de Canal Pride, nu volledig als zichzelf 1 13 c w Tien jaar geleden vluchtte de Syrische Lia (20), toen nog een jongen, naar Nederland. In de fotoserie Rainbow Lia van fotograaf Myrthe Effing toont ze zich nu in alle kleuren van de regenboogvlag. En ze vaart voor het eerst mee in de Canal Pride. Pride Amsterdam is daarbij een be langrijke stap. ,,Dit jaar ga ik, na twee jaar corona, helemaal los op de Canal Pride, nu volledig als mezelf. In een broekje met vlinders, op plateauzolen en met een regenboogtop en vol glit ters wil ik boven op de boot staan dansen.’’ Een paar jaar geleden nam ze het be sluit om uit de kast te komen, als non-binair en panseksueel, ook bij haar ouders. ,,Mijn mentor op school, Andrea, heeft me daar toen heel goed bij geholpen. Ik val op mensen, niet op een gender, dat heb ik ook aan mijn ouders verteld.’’ ,,Ik realiseerde me dat ik me com fortabeler zou voelen met een vrou wenlichaam en heb me dit jaar aan gemeld bij de genderkliniek van de VU. De komende twee jaar sta ik op de wachtlijst. Eerst voor een gesprek met een psycholoog en uiteinde lijk, hoop ik, voor een hormoon- behandeling en operaties. Ik wil ook heel graag mijn naam op mijn paspoort veranderen, maar dat kost veel geld, zo’n 2000 euro, daar ben ik nu hard voor aan het spa ren.’’ Over hoe haar ouders op haar transitie zullen reageren, wil Lia nu nog niet nadenken. ,,Dat zien we dan wel weer.” Lia voelt zich in haar beslissin gen vooral heel erg gesteund door haar zelfgekozen familie, haar vrien den en de mensen bij de GSA, waar in twee jaar hechte vriendschappen zijn ontstaan. Dat tegenwoordig meer mensen zich aanmelden voor een genderoperatie, is volgens haar te danken aan het werk van activisten en omdat er meer over gesproken wordt. ,,Het was er altijd al wel, maar mensen durfden er niet voor uit te komen. Het voelde te onveilig.’’ Lia stond voor de GSA al op posters voor Paarse Vrijdag en geeft als am bassadeur interviews. ,,En ik sprak met de koning en Maxima tijdens de uitreiking van de Appeltjes van Oranje op Paleis Noordeinde, waar de GSA ook voor was genomineerd. Dat vond ik een ongelooflijke eer.’’ In september start ze met de mbo- opleiding Fashion Design. ,,Ik houd heel erg van fashion, van designers als Jean Paul Gaultier, Versace en Zuhair Murad, die geweldige gala jurken ontwerpt. De ballroom- en dragscene, met veel glitter en gla mour, vind ik heel inspirerend. Mode is voor mij een mooie manier om me zelf te kunnen uitdrukken. Met kle ding kun je een verhaal vertellen.’’ Willem Wilmink. We bleven daarna contact houden. Toen ze vroeg of ik aan een Pride-project wilde meewer ken, was ik gelijk enthousiast. Ze heeft me gefotografeerd in door mij gestylede outfits in alle kleuren van de regenboog, waarmee we onze ei gen invulling aan de regenboogvlag hebben gegeven.’’ Met de fotoserie hoopt Lia taboes te doorbreken, zegt ze. ,,En jongeren zo als ik laten weten dat ze niet alleen zijn. Laat anderen gewoon zijn wie ze willen zijn. Uiteindelijk zijn we alle maal mensen van vlees en bloed, er is geen enkele reden om haat op elkaar te gooien.’’ Zelf krijgt ze vaak haatreacties. ,,Mensen roepen dingen naar me op straat of op sociale media. Eerder lag ik dan in bed te huilen, maar dat wil ik niet meer. Inmiddels kies ik ervoor om het niet meer persoonlijk op te vatten en er op een sportieve manier mee om te gaan. Als ik nu word uit gescholden, lach ik naar die persoon, roep ik ‘gay rights’ en loop ik door. Het haten zegt iets over de onzeker heid van de ander, niet over mij. Ik wil dat andere jongeren weten dat dit misschien niet altijd de makkelijkste weg is, maar dat het uiteindelijk altijd goed komt, al duurt het soms heel lang. Als mensen zeggen dat ze trots op mij zijn, dan zeg ik altijd dat ik ook trots ben op hen, want uiteinde lijk worstelt iedereen met zichzelf kunnen zijn.’’ Eigen invulling Met fotograaf Myrthe Effing (30) maakte Lia de serie Rainbow Lia. ,,Myrthe zocht contact nadat ze de documentaire van Sinan had gezien. Ze maakte toen een fotoserie van me, bij tekst van het gedicht Oorlog van Nieuwe naam Sinds 2 april dit jaar noemt ze zich zelf bij haar nieuwe naam. ,,Ik ging met vriendinnen naar carnaval en terwijl we ons aan het omkleden wa ren, vroeg ik ze of ze mij voortaan Lia zouden willen noemen. Ze vonden de naam bij mij passen en die dag heb ik me voor het eerst overal zo voorge steld. Daarna veranderde ik mijn naam op Instagram. Ook op mijn werk in een café werd het meteen ge accepteerd en aangepast in het sys teem. Het voelde heel bevrijdend.’’ Het is een lange weg geweest, ver telt ze. Haar christelijk-orthodoxe ouders weten nog niets van haar transitie. ,,Ik leid een ingewikkeld dubbelleven. Als kind verkleedde ik me in de kleren van mijn moeder en speelde ik met haar make-up. Als ik werd betrapt, kreeg ik een tik op mijn hand. In de cultuur waarin ik op groeide, bestaat gay zijn niet, net zo min als transseksualiteit of non binair zijn. Mijn ouders zouden me niet accepteren als Lia. Als ik bij ze op bezoek ga, moet ik me als jongen kle den.’’ Als kind verkleedde ik me in de kleren van mijn moeder en speelde ik met haar make-up Dit is misschien niet altijd de makkelijkste weg, maar uiteindelijk komt het altijd goed e eerste keer dat Lia de Canal Pride bezocht, was in 2019. ,,Ik vertrok uit Enschede, waar ik bij mijn ouders woonde. Ik had andere kleding bij me en veran derde in de trein van outfit. De bo tenparade maakte op mij, toen nog een 17-jarige closet baby gay, enorme indruk. Ik keek mijn ogen uit en vond het geweldig. Ik wist dat ik op een dag ooit zelf op een boot wilde staan. In de trein terug kleedde ik me weer om.” Nu is het zover: Lia vaart zaterdag mee op de boot van de Gender Sexuality Alliance (GSA), een groep jonge mensen die op scholen werkt om lhbti-scholieren te steunen en een veilige plek te bieden. Ze is sinds twee jaar ambassadeur van de organi satie. Tien jaar geleden had Lia nog een jongensnaam en kwam ze op de vlucht voor de oorlog in Syrië naar Nederland, waar haar vader al woonde. Ze had de hoofdrol in de NPO-documentaire Sinan zoekt de klas van Elias, waarin Sinan Can de toen 17-jarige Lia hielp haar klasge nootjes uit Aleppo terug te vinden. ,,Ik heb geen spijt dat ik aan de docu mentaire heb meegewerkt, want het heeft me veel gebracht, onder andere mijn werk voor de GSA. Maar die pe riode ligt nu achter me. Ik wil niet dat mensen me nog zien als ‘die vluchte ling’, maar als Lia.’’ y i. ■- ,17 ‘Ik leid een Sara Luijters ingewikkeld dubbelleven’ Lia: ,,Het haten zegt iets over de onzeker heid van de ander, niet over mij.’’ FOTO MYRTHE EFFING J f At. GO WOENSDAG 3 AUGUSTUS 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13