Wachtlijsten in de kinderopvang l Het doek valt voor Rescue Vlissingen, en mogelijk zelfs definitief c ‘Meld je kind aan als je drie maanden zwanger bent’ Een groep van een kinderdagverblijf tijdelijk sluiten, omdat er te weinig medewerkers zijn: dat komt in Zeeland zelden voor. Maar het personeelstekort in de kinderopvang wordt steeds groter. Helpt een voedselpas mensen af van voedselbankschaamte? Bij de drie grootste kinderopvan gorganisaties in Zeeland (Kinder opvang Walcheren, Kibeo en Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen) staan op dit moment ruim vijftig vacatures open voor pedagogisch medewerkers. Het lukt dagverblij ven en buitenschoolse opvangloca- ties nu nog nét om de roosters rond te krijgen. ,,Het is iedere dag span nend. We moeten heel veel van ons personeel vragen”, zegt Rianne Vons, directeur van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Het is al voorgekomen dat groe pen een ochtend of een middag dicht moesten, omdat er geen me dewerkers waren. Dat gebeurt maar heel zelden, benadrukken de kin deropvangorganisaties. Elders in het land zijn zelfs contracten met ouders verbroken, maar zulke prak tijken komen in Zeeland niet voor. Toch zijn er zorgen, want de vraag naar kinderopvang groeit de ko mende jaren. Het tekort aan perso neel wordt daardoor alleen maar nijpender. De laatste maanden zijn op ver schillende plekken al wachtlijsten ontstaan. In de Terneuzense wijk Othene bijvoorbeeld, maar ook in Goes, Zierikzee, Kapelle en op Wal cheren. ,,De maandag, dinsdag en donderdag zitten op veel plekken vol”, zegt Elisa Kuipers, manager kinderopvang van Kinderopvang Walcheren. ,,We adviseren ouders: als je drie maanden zwanger bent, vraag dan kinderopvang aan. Niets is zo vervelend als onzekerheid.” Voor het bestuur blijft ook na dat gesprek onduidelijk waarom de burgemeester weigert een vergun ning te geven voor Rescue 2022. Dat evenement zou woensdag 17 augus tus worden gehouden, maar afgelo pen maandag maakte de burge meester bekend dat hij geen ver gunning verleent, omdat op het ge- zuim door coronabesmettingen: dat zijn de belangrijkste oorzaken van de problemen. De afgelopen tijd zijn meer baby’s geboren en ou ders brengen hun kroost meer uren naar het kinderdagverblijf, dan voorheen. ,,Er is zó veel werk. Daar door is er meer behoefte aan kin deropvang”, zegt Vons. ,,Een paar jaar geleden gingen kinderen vaker naar opa en oma. Ouders zoeken nu meer zekerheid.” De vraag naar kinderopvang is in Zeeland zeker 10 procent gegroeid. Het is lastig om nieuwe pedago gisch medewerkers te vinden, want de zorg en het onderwijs schreeu wen ook om personeel. Sommige begeleiders stappen over naar een baan op een school. ,,In het onder- bied van veiligheid nog niet alles zou zijn geregeld. Zo ontbreken volgens de burgemeester verschil lende essentiële onderdelen in het veiligheidsdraaiboek. wijs is de beloning hoger. Boven dien hebben leraren lange vakan ties. Basisscholen en kinderdagver blijven zijn in dat opzicht concur renten van elkaar”, weet Vons. ,,Le- raren hebben maatschappelijk ge zien meer aanzien”, vult Kuipers aan. ,,Tegen hen wordt gezegd: ‘Oh, sultaat geleid”, aldus woordvoerder Dennis Castel. De organisatie be seft volgens hem dat dit voor velen een grote teleurstelling is. Ook vraagt hij zich af of het lukt om in de toekomst de vele vrijwilligers nog te motiveren weer zoveel tijd te stoppen in het voorbereiden van het evenement. ,,Terwijl niet dui delijk is of, wanneer, waar en hoe het kan plaatsvinden.” In aanloop naar dit evenement is ga je weer lekker met de kinderen spelen?’ Terwijl wij opvoedings- partners zijn: onze medewerkers zijn essentieel bij de ontwikkeling van het kind.” geld uitgegeven, onder meer aan een professionele crowdmanager. Samen met de gemeente gaat het bestuur kijken hoe die kosten kun nen worden afgewikkeld. Van den Tillaar meldt dat hij een moeilijk, maar goed gesprek had met de organisatie. ,,Ik begrijp dat er grote teleurstelling is, ook bij alle vrijwilligers die klaarstonden voor deze editie. Maar 17 augustus is echt niet meer mogelijk.” Meer kinderen Meer vraag naar opvang, een krappe arbeidsmarkt én hoog ziektever- Grote teleurstelling Tijdens het gesprek gisteren heeft het bestuur een uiterste poging ge daan de twaalfde editie van het eve nement dit jaar door te laten gaan. ,,Dit heeft niet tot het gewenste re- Bonus De kinderopvangbranche wil dat medewerkers meer loon krijgen, schreven ze onlangs in een brand brief aan minister Karien van Gen nip. Kibeo heeft zelfal maatregelen genomen om te voorkomen dat de problemen groter worden, zegt be stuurder Elly Brand. ,,We hebben een deel van onze reserves aange boord om de pedagogisch mede werkers beter te belonen.” Ze krij gen in september allemaal een ‘blij- dat-je-er-bent-bonus’ van (naar We moeten zorgen dat het aantrekkelijk is en blijft om bij ons te werken rato) 250 euro netto. Brengen ze een nieuwe medewerker aan, dan krijg je een bonus van 500 euro. En wie meer dan 24 uur werkt, ontvangt een toeslag. Kinderopvang Walcheren werkt ook aan het verbeteren van de ar beidsvoorwaarden. Kuipers: ,,We moeten zorgen dat het aantrekke lijk is en blijft om bij ons te werken. We hebben medewerkers gevraagd wat ze willen. Een bonus en een ho gere inschaling werden veel ge noemd.” De kinderopvangorgani saties werken ook aan doorgroei- en opleidingsmogelijkheden om me dewerkers binnenboord te houden. Daarnaast leiden ze versneld nieuwe medewerkers op, samen met onderwijsinstellingen. Ki 1 Zeeland VLISSINGEN P 3 - Elisa Kuipers, Kinderopvang Walcheren Hulpverleningsevenement Res cue gaat dit jaar definitief niet door. En de kans dat er ooit nog een Rescue Vlissingen komt, is ook erg klein geworden. Woord voerder Dennis Castel zei giste ren na een gesprek met de Vlis- singse burgemeester Bas van den Tillaar dat het bestuur niet weet of het nog mogelijk is in de toekomst zo’n evenement te or ganiseren. Cornelleke Blok Vlissingen Emile Calon Vlissingen fc-w 'i Deze groep van BSO Het Kinderplein in Terneuzen is volbezet. De schoentjes wachten geduldig tot de kinderen bui ten gaan spelen. FOTO ANNE HANA -"■'■^7^8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33