12 c Schepen zijn geregeld, maar waar kunnen ze aanmeren? C Intussen ziet Drie cruiseschepen moeten in Nederland asielzoekers opvangen. De eerste boot arriveert al over een paar weken. Maar waar moeten ze heen? Nog geen enkele kade is met zekerheid beschikbaar. ‘Schoonste strand van Nederland’ Notre-Dame gaat volgende fase in Camera’s terug in Engelse rechtbank ook het rijk. Onderzocht wordt nu ofde kade op korte termijn is aan te zijn er niet. In Den Haag ziet staatssecretaris en een ‘triest dieptepunt’. Inmid dels heeft de staatssecretaris ook Dat maakt het parket waarin Van der Burg zich bevindt nog lastiger. In de gisteren verstuurde Kamer- brief meldt hij weliswaar met het nodige zelfvertrouwen dat het eer ste cruiseschip in Velsen op 1 sep tember in gebruik zal worden ge nomen, en dat er met ‘meerdere gemeenten’ gesprekken lopen voor het tweede. Maar uit een rondgang van deze krant langs die gemeenten blijkt dat de meeste helemaal niet wil len. Door het afhaken van Vlissin- gen en de problemen in Velsen res teren zes zeehavens die in theorie ruimte hebben voor zo’n joekel van een boot. De eerste is Den Helder. Die wil niet, zegt een woordvoerder. In ‘een verkennend gesprek’ is de vraag wel gesteld, maar de gemeente doet al veel, stelt ze. Schiedam dan? Geen verzoek ge had en er is ook geen plek, meldt een woordvoerder. De Groningse gemeente Het Hogeland, waaron- der de Eemshaven valt? Die kan zo’n groot schip ontvangen, maar dat is ‘absoluut niet aan de orde’, aldus een woordvoerder. ,,Wij zijn druk met de opvang van vijfhon derd Afghanen. Er heeft ons ook geen verzoek bereikt voor zo’n cruiseschip.’’ Zaandam zegt eveneens geen verzoek te hebben gekregen. ,,De enige plek waar het zou kunnen, is in beeld voor een cruiseboot waar Oekraïners worden opgevangen’’, meldt een woordvoerder. ,,Het huisvesten van andere vluchtelin gen is niet aan de orde.’’ Grootste havens Blijven over: Rotterdam en Am sterdam, de grootste twee havens van het land. Rotterdam zegt dat er geen gesprekken lopen met het ministerie. Een woordvoerder ver telt dat de gemeente al veel doet, onder meer met een groot cruise schip in de Merwehaven, dat 1500 Oekraïners huisvest. Amsterdam is de enige gemeente die de deur niet meteen dichtgooit. Een woord voerder: ,,Er zijn gesprekken gaande, die gaan verder na de va kantie. Maar er is nog niets beslo ten.’’ Moraal van het verhaal: Van der Burg streeft naar in totaal drie grote cruiseschepen, waarvan het eerste over drie weken koers zet naar Nederland en het tweede een maand later. Er is echter nog geen enkele plek definitief beschikbaar. De enige gemeente die al akkoord is, heeft geen geschikte kade. Eén gemeente twijfelt nog, vijf andere willen niet. Geconfronteerd met die bepaald niet geruststellende tussenstand zegt het COA ondanks alles ‘hoop vol’ te zijn dat er op tijd aanleg- plekken worden gevonden. Een woordvoerder van Van der Burg kan niet ingaan ‘op lopende ge sprekken en locaties’. met een totaal slechts kwijt dat het er alles aan vastgelopen doet om het onderzoek ‘zo snel asielketen Op 6 juli krijgt de gemeente Velsen bericht van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Het schip dat naar Noord-Holland zou komen om duizend asielzoekers op te vangen, de Victoria 1, is niet meer beschikbaar. Tallink, de Estse eigenaar, heeft het schip aan de Schotse overheid verhuurd, terwijl in Velsen werd gedacht dat de deal helemaal rond was. Er bleek echter mogelijk’ af te ronden. Garanties geen bindend contract te liggen. Het COA besteedde de on derhandelingen uit aan Slaapsche- Van der Burg zich ondertussen ge- pen.nl. Dat bedrijf heeft alleen ‘af- confronteerd met een totaal vast spraken’ met Tallink gemaakt. Een gelopen asielketen. Hij heeft zelfs contract wilde het COA pas laten zijn vakantie geschrapt om de situ- tekenen als Velsen definitief ak- atie de baas te worden. Het ‘nee’ uit koord was met de opvang. Dat is de Velsen is een nieuwe tegenvaller. gemeente nog niet. Eerst moet Eerder al verraste de gemeente vastgesteld worden dat de plek die Vlissingen hem onaangenaam met in beeld is, de VOB-kade, daadwer- de mededeling tóch geen cruise- kelijk geschikt is voor zo’n groot boot te willen ontvangen, ondanks schip. Staatssecretaris Eric van der een eerdere toezegging. Burg (Asiel) is net als Velsen ‘zeer onaangenaam verrast’, schrijft hijOp zee aan de gemeente. ‘Aan het COA is Vorige week lanceerde de VVD’er niet meegedeeld dat de Schotse te midden van al die tegenslag nog overheid voornemens was het een rigoureus idee. Als gemeenten schip te huren.’ niet bereid waren cruiseschepen te In allerijl worden andere sche- laten aanmeren, moesten de boten pen gezocht en opnieuw gaat maar op zee blijven dobberen. Het Slaapschepen.nl in zee met Tallink. idee riep veel weerstand op: Vluch- De Silja en de Galaxy, die normaal telingenWerk noemde het ‘absurd’ in Noord-Europa als cruiseferry varen, worden vastgelegd. Klein probleem: ze zijn respectievelijk zelfafstand genomen van het plan. 202 en 212 meter lang. Nog groter De praktische uitvoering, qua be- dan de 190 meter lange Victoria, voorrading en vervoer van bewo- terwijl het bij dat schip al twijfel- ners, is te complex, schrijft hij in achtig was ofhet veilig kon aanleg- een brief aan de Kamer. gen. Drie weken later: Rijkswater staat heeft inmiddels onderzocht of de VOB-kade een cruiseschip kan ontvangen. Het antwoord: nee. ‘Het risico bestaat dat een zee- cruiseschip bij sterke wind los raakt van de kade’, is te lezen in een briefdie maandag naar de Velsense gemeenteraad wordt gestuurd. ‘Dat veroorzaakt veiligheidsrisi co’s voor bewoners en andere schepen.’ Een ‘onacceptabel’ risico, vindt staatssecretaris Van der Burg zich passen, zodat grote schepen er toch geconfronteerd veilig kunnen aanleggen. Maar of dat haalbaar is? Rijkswaterstaat wil jh m m 111 m m m m m m sa ug F c VriJDAG 29 JULI 2022 PC OUDDORP PARIJS 212 LONDEN Gemeenten huiverig om ‘asielcruises’ toe te laten In Rotterdam ligt al een groot cruiseschip in de Merwehaven, dat 1500 Oekraïners huisvest. Cruiseschip Galaxy kan met een lengte van 212 meter in wei nig Nederlandse havens terecht. Het strand in het Zuid-Hol- landse Ouddorp is uitgeroe pen tot het schoonste strand van Nederland. ,,De landelijke titel winnen is de bekroning op ons werk. We hebben prachtige stranden in onze gemeente en dat willen we graag zo houden’’, aldus wet houder Berend Jan Brugge- man van Goeree-Overflakkee, waar Ouddorp bij hoort. Oud- dorp sleepte de prijs ook al in 2018 in de wacht. Het strand is daarnaast meerdere keren uitgeroepen tot het schoon ste van Zuid-Holland. Pavil joen Sjoerd op Ameland werd verkozen tot beste strandpa viljoen van 2022. Aan het eind van de zomer moet daadwerkelijk worden begonnen aan de herstel werkzaamheden van de Notre-Dame van Parijs. De opruimfase van het restaura tiewerk is inmiddels afgerond, zegt rima Abdul Malak, de Franse minister van Cultuur. Zij bracht gisteren een be zoek aan de beroemde ka thedraal, die in april 2019 door een brand flink werd be schadigd. In 2024, het jaar waarin de Franse hoofdstad gastheer van de Olympische Spelen is, zou de kathedraal weer open moeten gaan voor publiek. Voor het eerst in meer dan een eeuw waren gisteren ca mera’s aanwezig bij een En gelse rechtszaak. Sinds 1910 waren beeldopnames niet meer toegestaan in de ge rechtshoven. Het verbod werd opgelegd nadat in 1910 een foto in de rechtbank van de moordenaar Dr. Crippen de voorpagina’s van alle grote kranten had gehaald. Daarna werd portretteren verboden. Later mochten tekenaars wel schetsen maken van rechters en verdachten. Nu stelt de opperrechter dat filmcame ra’s worden toegestaan van wege het belang van transpa rante rechtspraak. Hanneke Keultjes Sander van Mersbergen Den Haag wvjt 1 De Galaxy, een van de schepen die binnen kort naar Nederland komen. FOTO TALLINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12