Kustmarathon verlegt parkoers Zeldzaam ‘pilotengat’ boven Brouwershaven Meer bos en minder strand en asfalt na akkoord met Staatsbosbeheer tilt Nick Bril kookt The Jane top 50 binnen Beste restaurants ter wereld De Kustmarathon gaat dit jaar over (bijna) hetzelfde parcours als de allereerste editie van 2003. Minder strand en asfalt, en meer bos: de deelnemers zijn blij. Natuurlijk is dit beter. Ik denk dat iedereen er wel blij mee is het parkoers. De deelnemers aan de wandelmarathon op zondag gaan niet door de Schouwse bossen. Daarvoor zijn de aantallen te groot. Er wandelen zo'n vijfduizend men sen mee. Zij gaan over de weg via Burghsluis naar de Oosterschelde- kering. De wandelaars komen op de route geen rijdende auto’s tegen, verzekert de organisatie. zegt woordvoerster Morien Janse. Twee uutlopers, zoals deelnemers die alle Kustmarathons sinds 2003 Zorgvuldig overleg In de loop van 2018 botste het orga nisatiecomité met Staatsbosbeheer. De natuurorganisatie wilde dat de Kustmarathon betaalde voor het gebruik van enkele stukken bos. Het marathoncomité weigerde en Positieve reacties Meer bos en minder strand. De or ganisatie van de Kustmarathon maakte dit gisteren bekend en kreeg snel al veel positieve reacties, hebben gelopen, kunnen dat be amen. „Natuurlijk is dit beter. Ik denk dat iedereen er wel blij mee is”, zegt Wim van Sparrentak uit Sint Laurens. Hij vindt het vooral een voordeel dat na de start in Burgh-Haamstede weer door het bos gelopen wordt en niet meer over B-wegen richting de Ooster- scheldekering. „Dat was wel een beetje saai.” Frans Daalman uit Breskens vindt het lopen door het bos ook mooi, maar hij juicht het ook toe dat het lange stuk strand tussen Vrou wenpolder en Domburg een paar kilometer korter is geworden. „Het is moeilijk om je tempo te houden in het zand.” Van de ruim negen ki- De organisatie is het met Staatsbos beheer eens geworden over het gro tendeels herstellen van de oor spronkelijke route. De bossen van Westenschouwen zijn terug en tussen Oostkapelle en Domburg gaan de lopers eerder van het strand naar het pad door de dui nen. Dat scheelt tweeënhalve kilo meter rennen door het zand. In 2018 werd het parkoers gewijzigd en werd het bos in Westenschou wen en het bos- en duingebied De Manteling uit de route gehaald. Staatsbosbeheer en de organisato ren konden het toen niet eens wor den over de route door het natuur gebied. Een stuk bos in De Mante- linge, waar de oorspronkelijke ma rathon doorheen ging, blijft buiten wijzigde de route. ‘Zorgvuldig en constructief overleg met verschil lende instanties’ heeft er volgens de organisatie van de Kustmarathon toe geleid dat het oorspronkelijke parkoers bijna helemaal terug is. Volgens woordvoerster Janse zijn er over en weer duidelijke afspra ken gemaakt. „Hierbij is zorgvuldig gekeken naar de belasting van het natuurgebied en de veiligheid van deelnemers. Zoals altijd zal de route na afloop worden schoongemaakt.” Als de verwachtingen uitkomen kan de Kustmarathon tot in lengte van jaren de nu gekozen route be houden. De Kustmarathon wordt in het eerste weekend van oktober gehouden. Op zaterdag 1 oktober willen Frans Daalman en Wim van Spar rentak om twaalf uur aan de start staan op de Burghse Ring in Burgh-Haamstede. De teller staat inmiddels op 1474 deelnemers. De 5200 wandelaars vertrekken de vol gende ochtend om zeven uur bij Sportcentrum Westerschouwen voor hun ruim 42 kilometer lange tocht naar de Langstraat in Zoute lande. lometer strand tussen Vrouwen polder en Domburg gaan er nu tweeënhalf af Bij de strandover- gang Berkenbosch gaan de hardlo pers en wandelaars van het strand om vervolgens over het golvende duinpad richting Domburg te lo pen. Een pad overigens met venij nige klimmetjes, maar Daalman verkiest die boven het lange stuk strand. pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 28 juli 2022 Zeeland BROUWERSHAVEN RICHARD DEN BOER ZEELAND 4 - Wim van Sparrentak, deelnemer en uutloper Een beeld van de Kust marathon van 2021. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Fotograaf Richard den Boer uit Brouwershaven legde dinsdag avond een bijzonder verschijnsel vast boven zijn woonplaats: een fallstreak hole, ofwel pilotengat. Een zeldzaamheid, en zeker in combinatie met de fraaie zonson dergang een spectaculair beeld. Een pilotengat wordt, zoals de naam al suggereert, veroorzaakt door vliegtuigen die door een wolk vliegen. Ze ontstaan volgens het KNMI als gevolg van een inge wikkeld natuurkundig proces. ‘Een vliegtuig dat door een wolk vliegt, veroorzaakt trillingen en schokgolven en kan ook wervelin gen in de lucht teweegbrengen. De onderkoelde druppeltjes in de wolk komen dan in trilling en kun nen daardoor gemakkelijk bevrie zen. Zo ontstaan ijskristalletjes die, als ze groot genoeg zijn, door hun gewicht uit de lucht vallen. In de wolk ontstaat dan een gat dat zichzelf door wisselwerking met de lucht en waterdamp erom heen in stand weet te houden.’ Den Boer, die sinds een jaar of tien hobbymatig fotografeert, wist meteen dat hij iets bijzonders zag. „Jaren geleden heb ik ook een keer zo'n gat gezien, maar ik denk niet dat je het nog een keer op deze manier gaat zien.” Ook weervrouw Helga van Leur vindt het verschijnsel de moeite waard, zij retweette de foto van Den Boer op Twitter. -Luc Oggel Theo Giele Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33