Aspergekevers en heggenrankboorvliegen L -i I Ér r 4 c Leen Blom was de eerste met een auto op Haamstede - 41 NATUURJOURNAAL Leen Blom was een eigenwijze vent. Maar ook een technisch briljante man en een rasondernemer. Als eerste op Haamstede tufte hij rond in een automobiel. Blom, in de volksmond Snuuf- neuze genoemd, kocht er gelijk twee van het merk Overland. Auto- verzamelaar Johannus Dagevos uit Kattendijke bracht onlangs zo’n zelfde type auto even terug naar het dorp. Op verzoek van Wim de Vrieze, die Blom nog in het echt heeft gekend. Amateurhistoricus De Vrieze was zelf nog een jochie toen Blom (1885-1957) in Haamstede rondban jerde. Hij liep altijd te snuiven, her innert hij zich. Het leverde de schipperszoon, wiens ouders als thuishaven Burghsluis hadden, de bijnamen Snuufneuze en Leen Snuuf op. Maar ondertussen was Blom wel een ondernemer om u te gen te zeggen. Met een stevig ka rakter, weet De Vrieze: ,,Hij was een verschrikkelijk eigenwijze man.” Zijn Overland, bijna een exacte kopie van de wagen die ooit als eer ste rondreed in Haamstede, haalde Dagevos uit New Mexico. ,,Hij is in beslag genomen bij een drugsdea ler. Een kennis in Amerika wist dat ik deze zocht: een viercilinder mo tor en een kapje erop. Maar het heeft nog heel wat moeite gekost om ’m hier te krijgen.” Als Dagevos de automobiel uit 1909 parkeert voor het pand waar Blom ooit zijn garage had, zijn de bewonderende blikken niet van de lucht. Maar er lekker mee rondtoe ren, is een ander verhaal. Het is een lastig ding om te rijden, vertelt de eigenaar. De wegligging is een la- waren al uitgevlogen maar ze lie ten voortdurend hun indringende bedelroep horen. In de asperges zaten nog behoorlijk wat kevers, maar naast die volwassen dieren ook een flink aantal vette larven. Gelukkig was er niet naar de gifspuit gegrepen, maar de planten werden alleen uitgeschud om een flink deel van de larven kwijt te raken. En zo te zien werkt dat prima. De heggenrank stond helemaal vol met bessen, waarvan er flink wat al mooi rood zagen. Andere waren nog groen en dan waren er wat weinig ontwikkelde bessen met een onbestemde oranjeach tige kleur en een beetje ver schrompeld uiterlijk. Voorzichtig maakten we zo’n mislukt besje een rij. Hij was taxiondernemer en opende in 1923 als eerste een buslijn tussen Haamstede en Zierikzee. Dat bleek een gouden greep voor mensen in de Westhoek, die anders met de stoomtram helemaal via Brouwershaven om moesten rij den. Later kwam er een tweede lijn bij. In 1940 verkocht Blom zijn on derneming inclusief bus aan het Zierikzeese busbedrijf Van Oeve- ren dat nog altijd bestaat. Waar de Overland van Blom is gebleven, is niet bekend. Op de website kentekenzeeland.nl zijn de oude Zeeuwse kentekens met hun toenmalige eigenaren terug te vin den. waarvan de volwassen exemplaren in geen velden of wegen meer te bekennen waren. Vaak loont het de moeite om een plek waar je mooie waarnemingen doet, op nieuw te bezoeken. Pietje-precies En een pietje-precies. In zijn winkel annex werkplaats aan de Dam (de huidige Ring) in Haamstede, op de plek waar nu bloemwinkel Klaver tje Vier staat, haalde hij een goed werkende motor volledig uit elkaar om het technische geheim ervan te doorgronden. Er viel in die tijd heel wat te ontdekken, vertelt autover- zamelaar Dagevos. Auto’s waren geen bouwjaar hetzelfde. ,,Ze moesten alles nog uitvinden en dat deden ze dan ook voortdurend.” De voormalig autodealer (Fiat, Lancia en Alfa) uit Goes is zelf gek op oude auto’s en motoren, die hij in alle soorten en maten verzamelt. ,,Ik vind ze leuk vanwege de tech niek. De waarde en het merk inte resseert me geen ene fluit. Het enige waar het bij mij om gaat is: val ik er op, vind ik ’m leuk? Dan wil ik ’m graag hebben.” Bedelroep Onlangs konden we het lapje op nieuw bezoeken en alles wat het vorig jaar zo mooi maakte was er nog. De jongen van de sperwer Buslijn Vermoedelijk in 1910 kocht Blom zijn twee Overlands; een open vijf- persoonswagen en een halfcabrio let Tourer. Ze kwamen rechtstreeks uit de fabriek in Ohio en Blom werd dealer van het merk. ,,Maar hij deed nog veel meer”, zet De Vrieze op Alles trilt en doet. En het is net of je op gietijzeren wielen rijdt rankboorvliegen. Maar wat nog meer onze aandacht trok, was een rijtje aspergeplanten waarin een flink aantal prachtig gekleurde ke vers rondkroop. Het bleek te gaan om de blauwe aspergekever, waar van zowel de volwassen kevers als ook de larven zich te goed doen aan de stengels en bladeren van as perges. Dat kan een beetje schade aan de oogst toebrengen, maar heel spectaculair is dat veelal niet. De eigenaar van het lapje maakte er zich in ieder geval niet al te druk om. rgens in de Zak van Zuid-Beveland ligt een lapje grond, waar de natuur ver regaand zijn gang mag gaan. Vorig jaar mocht ik daar komen kijken naar een nest jonge sperwers die prachtig op ‘fotohoogte’ in het nest zaten. Bij die gelegenheid ontdekten we ook een paar prach tige insecten. Op een heggenrank die door de eigenaar van het lapje speciaal ge koesterd werd, wemelde het van de heggenrankbijtjes en heggen- open en wat we al verwacht had den gebeurde. Er kroop een klein geel wormpje met een zwart ge kleurde mondopening in de moes van het opengemaakte besje. Dit kon niet anders zijn dan de larve van de heggenrankboorvlieg, chertje en de banden zijn keihard. menzaak, weet dorpskenner De ,,Alles trilt en doet. En het is net of Vrieze. je op gietijzeren wielen rijdt.” ,,Al snel verkocht hij er ook mo- In de tijd van Blom moet de wa- torfietsen en later auto’s. De onder- gen een waar wonder zijn geweest. nemer reed als eerste in Haamstede Snuufneuze opende in 1906 een rij- op een Harley Davidson motorfiets wielwinkel op de plek van de bloe- rond. Een kunstje dat hij een paar jaar later nog eens flikte, maar toen met een auto. fes L i Ir - - fe. r Overland even terug in dorp Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Blauwe as- pergekever. FOTO CHIEL JACO- BUSSE - Chiel Jacobusse - Johannus Dagevos Esme Soesman Haamstede Wim de Vrieze in de Overland en eigenaar Johannus Dagevos ernaast. Op de achtergrond bloemenzaak Klavertje Vier aan de Ring, pre cies de plek waar Leen Blom ooit zijn garage en winkel hield. FOTO MARIEKE MANDEMAKER WOENSDAG 27 JULI 2022 GO 'i 'W 1 »»a®a ofc' J I -o - - I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32