Joyce Sylvester Dierenmens Politieagenten, niet bloter alsjeblieft! Een lammetje werd gezinslid 12 Met blotere agenten heb ik toch het idee dat het minder veilig wordt Ze rende achter ons aan en viel in de sloot Texelaar (schaap) Joyce Sylvester schrijft op deze plek wekelijks over onderwerpen die haar raken. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Maar gezagsdragers zoals de politieagenten kunnen niet zo maar uit de kleren. De samenleving zit niet te wachten op blotere agenten. Die worden niet serieus genomen. Tegelijk moet de politie bij tropische tempe raturen wel menswaardig kunnen werken. De politietop moet de hitte- ervaringen daarom serieus nemen en komen met een uitrusting die de vei ligheid en het gezag bij tropische temperaturen in stand houden. Agenten die met korte broeken en op slippers gaan rondlopen, is echt niet de oplo sing. Een couturier die zo’n outfit kan ontwerpen, is toch wel te vinden? De politie bewaakt de openbare orde en vei ligheid onder het gezag van de burgemees ter. Hiernaast is er de hulpverlening en de opsporingstaak die rechtstreeks valt onder de officier van justitie. Het is een gevoel, maar met blotere agenten heb ik toch het idee dat het minder veilig wordt op straat en dat het gezag wordt aangetast. iemand met het dier had.” Een band bouw je al op zo dra je een dier een naam geeft, daarmee wordt het een individu. Als het beestje dan ook nog eens veel zorg nodig heeft, zoals Poekie die met de fles werd grootgebracht, wordt die band hechter. Hoe lang een dier deel heeft uitgemaakt van een gezin, speelt volgens de psycholoog geen rol. ,,Daar hebben we onderzoek naar gedaan. Ook hier is de in tensiteit van de zorg van belang. Er zijn mensen die na tien jaar hun hond ver- liezen, maar eigenlijk niet zo’n hechte band met het dier hadden. Dan kan ie mand na vijf maanden samenleven met een lam metje verdrietiger zijn.” Poekie, het sneeuwwitte schaapje, was er ook op een bijzonder moment. Juist in die periode had het zusje van Willem een ongeluk gehad en een hersenschud ding opgelopen. Zij moest weken in het donker blij ven liggen. ,,Daarom sliep Poekie bij haar in bed en ging ze dus mee in bad”, zegt Willem. De kinderen namen haar aan een hon- denriem mee uit wande len, als ze in huis poepte werden de droge keutels gewoon opgeruimd. Op een dag vond Wil lems vader dat het lamme tje toch maar naar de wei moest. Hij zette haar tus sen de andere schapen en het gezin fietste weg. ,,Maar ze rende achter ons aan en belandde in de sloot. We hebben haar moeten redden. Toen ging ze weer mee naar huis”, weet Willem nog goed. De rest van haar korte le ven woonde Poekie in de tuin. Tot ze vlak voor de zomervakantie verzwakte en overleed. Het beestje verdween in de kadaverbak die boeren destijds vaak op hun erf hadden staan. Het beeld van de vier kinderen die daar huilend omheen stonden, vergeet Willem Lenting nooit meer. Rouwen Psycholoog Nienke Enden burg vindt het prijzens waardig dat de ouders hun kroost betrokken bij het af scheid en niet met de beste bedoelingen - zoals vaak gebeurt - weghielden bij het dode huisdier. Rouwen om een dier is weinig anders dan rouwen om een mens, en het is goed als kinderen met ei gen ogen zien wat een overlijden inhoudt. ,,Bij mensen hebben we allerlei rituelen rond een afscheid. Die spelen een rol bij de verwerking. Het helpt om ook bij het sterven van die ren zoiets te doen. Een fo toboek maken, bijvoor beeld.’’ Bij Willems bejaarde moeder in Groningen staat nog altijd een foto van Willem met Poekie op de kast (het lammetje bij zijn linkerknie). Zelf zit hij nu met het verdriet van zijn dochtertjes om hun konijn. Alvast een tip van de psy choloog: „Meteen een nieuw konijn aanschaffen werkt meestal niet. Huis dieren zijn geen koelkasten die je kunt vervangen. Ze hebben allemaal hun eigen karakter. Wat helpt, is over ze blijven praten en samen huilen.” oekie was een kraak helder, wit lam metje. Ze rook naar shampoo. Dat kwam door dat Poekie bijna dagelijks in bad ging. ,,Ze sliep elke nacht in bed bij mijn zusje”, vertelt Willem Len ting uit Honselersdijk (bij Naaldwijk). We schrijven 1992, maar voor Lenting lijkt het gisteren. Emoties komen terug, waarschijn lijk omdat vorige week het konijn van zijn dochters verdween. Een roofvogel lijkt de schuldige. Konijn Koko moet haast uit de ren zijn gegrepen. ,,We hebben met z’n allen gezocht, maar Koko kwam niet meer te rug. Mijn kinderen zijn ontroostbaar.” Net als Willem dertig jaar geleden. Lammetje Poekie maakte deel uit van het gezin waarin hij op groeide, op het Groningse platteland. Vader was hob byboer, er liepen allerlei dieren om het huis. Poekie werd op een nacht in de stal geboren, maar versto ten door de ooi die haar had gebaard. Meteen kwa men de kinderen in actie: samen zorgden ze ervoor dat het lammetje om de paar uur een fles warme melk kreeg. Het beestje kreeg een eigen doos in de woonkamer, vlakbij de ka chel. ,,Poekie werd een echt huisdier’’, vertelt Willem. Maar het verdriet om de uiteindelijke dood van Poekie staat hem nog min stens zo helder voor de geest als de aanwezigheid van het huisschaapje. GZ-psycholoog Nienke Endenburg vindt dat niet gek. Ze biedt therapie aan mensen die verdriet heb ben om een dier en werkt als docent bij de faculteit diergeneeskunde aan de Universiteit Utrecht. ,,Ge- middeld rouwen mensen 8,5 maand om een huis dier’’, vertelt ze. Of het een schaap, een hond of een papegaai betreft, maakt niet uit. ,,Het gaat om de sterkte van de band die Bij tropische temperaturen is een pet voor de politie niet ver plicht. Mannen dragen een uniform met een lange broek. Korte mouwen mogen wel. Vrouwelijke agenten kunnen een rok aan doen zonder panty. Motoragen ten moeten altijd hun leren motorpak, inte- graalhelm, motorhandschoenen en motor- laarzen dragen. Een blauw sweat- of po loshirt mag bij hitte wel onder het leren pak. Tijdens mijn burgemeesterstijd had ik het gezag over de politie. Over de uitrusting gaan burgemeesters niet. Ik luisterde na tuurlijk wel naar de agenten en hoorde er meer met hetzelfde dilemma als mijn neef. In vol ornaat de straat op is echt lastig als het zo heet is: ,,Waarom moeten wij zo ingepakt rondlopen? Beetje belachelijk. Kan dat nou echt niet anders?’’ Dan toch maar een korte broek aandoen? Zonder leren pak op de mo tor? Of de slippers aan, zoals de politie in Scheveningen deed afgelopen week? Ja hoor, op slippers achter een bankovervaller aan. succes meneer agent! Tuurlijk. De tijden zijn veranderd. Postbo des hebben bij hitte recht op een korte broek, stelde de Commissie Gelijke Behandeling vast in 1999. Na een klacht van AbvaKabo tegen PTT Post luidde het oordeel: ‘Bij een lange broek plak ken de pijpen aan de benen en wordt de postbode bij het lopen, maar vooral het traplopen, in zijn bewegingsvrijheid belemmerd.’ Prins Claus vond zijn stropdas knellen en gooide ‘m af. Sinds corona ons overviel, werken we meer thuis en gaan we informeler gekleed, ook nu we weer naar kantoor gaan. Niet iedereen is er blij mee. Er zijn er die het ordi nair vinden. Wat de één echter aanstootgevend vindt, is volgens de ander acceptabel. Je krijgt ongevraagd inkijkjes in privé, zoals tattoos die verder gaan dan ‘moeder’, maar ook littekens en andere geheimen. Alles onder het motto: moet kunnen. e hoeft deze zomer niet ver op reis te gaan voor tropische tempera turen. Ook hier kan het snikheet zijn. Heel Nederland trok afgelo pen week minder kleren aan, ook onder werktijd. Maar niet ieder een kan dat zo maar doen. Soms moet het lichaam vanwege de veiligheid worden beschermd. Ook zijn er beroepen waarin een relatie bestaat tussen kleding en gezag. Je kunt je geloofwaardigheid zo maar verliezen als je er iets te luchtig of slordig bij loopt. Mijn neef wilde altijd al bij de politie en is nu wijkagent. Hij had afgelo pen week dienst en verzuchtte: ,,Het is niet te doen! Maar ik kan moeilijk in een korte broek verschijnen. Ik wil wel dat er naar me wordt geluisterd als ik op straat aanwijzingen geef.’’ Behalve voorgeschreven kleding hebben politieagenten nogal wat attri buten. Een kogelvrij vest en het dienstpistool dat in de holster moet. Dan zijn er nog de pepperspray en de uitschuifbare wapenstok. Die moeten ook op positie worden gedragen. Sinds 1 januari 2022 is daar een stroomstoot- wapen bij gekomen. De volgende column verschijnt op 13 augustus. Joyce Sylvester was senator voor de PvdA en werd in 2008 de eerste vrouwelijke burgemeester van Surinaamse afkomst. Ze schreef de autobio grafie Bent u de burgemeester? Woonplaats: Zuidwolde Bijzonderheid: sliep in een bed Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t PRIVÉFOTO ZATERDAG 23 JULI 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56