mu A 1 I lllll III III III ilili I ^2 zevende gingen mijn ouders voor de kinderen aan wal. Mijn vader wilde wel in de buurt van het water wonen en hij nam hier in Zeeland een bedrijf in sportvisserij over. We hadden twee scheepjes, mijn ou ders en ik namen dan mensen mee de Oosterschelde op om te vissen. Ik wist eigenlijk nooit wat ik wilde worden. Ik had ook op de binnen- Marcel ze al zo vaak gezien, het blijft mooi. Opgetogen varen we te rug richting Burghsluis. Bruinvis sen zien: dat maakt het dan toch net even af. Schipperskind Al zo’n 38 jaar heeft Marcel ervaring met varen. Zijn ouders kwamen van de binnenvaart, hij groeide er dus mee op. „Ik ben de jongste van drie. Op mijn zesde ging ik naar het schippersinternaat, maar op mijn Veerdienst „Later zijn we de toeristische veer dienst gaan doen. Dat deed ik sa men met Jacqueline, die kwam me eerst helpen in de vakanties en ei genlijk is ze nooit meer wegge gaan”, vertelt Marcel lachend. „We Zeehonden Ondertussen kijkt Marcel af en toe met de verrekijker of de zandplaat waar we zeehonden hopen te zien Paspoort vaart kunnen gaan, maar het is ge woon zo gelopen.” We varen inmiddels vlak bij de Oosterscheldekering en opeens hebben we dan toch geluk: bruin lijk zelf op te lossen, maar soms moet je dan toch iemand aan boord laten komen. Met onze planning valt dat niet altijd mee.” al droog genoeg ligt. „De Roggen plaat is zo’n zeven bij vijf kilometer in oppervlakte. Vooral op de schuine kanten ervan zien we meestal zeehonden, daar kunnen ze namelijk gemakkelijk snel weer het water in als ze willen. Je ziet nu ook al de vogels vanuit het achter land richting de plaat vliegen. Die gaan daar foerageren.” Marcel wil zijn passagiers graag een leuke be levenis geven aan boord van het schip. Maar: „Het is toch natuur, dus het gaat niet op afroep. Je hoopt altijd dat we een en ander zien on derweg. Met de bruinvissen is dat moeilijk. Gelukkig zien we eigen lijk altijd wel de zeehonden.” Én ja hoor, een kwartiertje later kunnen we ze door de verrekijker zien lig gen: een hele groep zeehonden in de bananenhouding, staarten snuit in de lucht. Lusten en lasten „Het leuke van varen is voor mij dat je het schip zo onder controle hebt dat je ermee kan doen wat het moet doen. En op de Onrust is het erg leuk om met passagiers te varen. Mensen zijn in vakantiestemming, komen een praatje maken in de stuurhut. We zijn zelfs weleens met het schip op vakantie geweest. Mensen vinden dat gek, maar dat is toch heel anders. Op dat moment ben je niet met je werk bezig.” Na tuurlijk zijn er ook lastige kanten aan het schippersleven op de On rust: „Je bent een drijvend bedrijf, dat is soms moeilijk afspraken ma- hadden eerst de BRE-14, dat was een vrij open schip. Op den duur ken met leveranciers. En het onder zijn we gaan kijken naar een schip houd is best een uitdaging. Storin- met meer mogelijkheden voor de gen probeer ik altijd zo veel moge- passagiers en zo kwamen we de Onrust tegen. Het schip is ver noemd naar een zandplaat in de Noordzee. Ik ben niet zo goed in jaartallen, maar het zal ergens eind jaren 80, begin jaren 90 zijn ge- Toch geluk weest dat we zijn begonnen. En in 2004 kochten we de Onrust.” Mar cel en Jacqueline varen van eind maart tot eind november uit met de vissen! Telkens zie je even hun rug- Onrust. Dat doen ze ongeveer vijf vin boven water komen. Al heeft dagen in de week, meestal twee keer op een dag. j Hopelijk vangen we vandaag ook weer een glimp van ze op. L A is er van huis uit in gerold Zie ook pzc.nl/video Schipper Marcel van Mill op zijn vertrouwde plek in de stuur hut van de MS Onrust. Met de verrekijker speuren naar bruinvissen. FOTO'S SANDRASCHIMMELPENNINK Rondvaartboot MS Onrust. FOTO MARISKADEN HARTOG MS Onrust Schipper: Marcel van Mill (53) Tijd als schipper: 38 jaar Vaste haven: Burghsluis Bouwjaar schip: 1953 Afmetingen schip: 40 meter lang, 10 meter breed, steekt 2,3 meter diep Bijzonderheden: plaats voor 150 passagiers buiten en 100 binnen, voorheen was het in gebruik als veerpont tussen Papendrecht en Dordrecht, later als duikbergingsvaartuig vanuit Vlissingen. GO DINSDAG 12 JULI 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35