Het stadscafé aan de haven i- I lil I Zomerrubriek Zomer 2022 6 1 MIJN FAVORIET In onze waterrijke provincie wordt heel wat af‘geschipperd’. Je komt ervan alles tegen. Van zeiljachten en motorbootjes tot rondvaartboten en vrachtschepen. In deze zomerserie interviewen we een aantal schippers over hun werk en ontspanning tijdens het varen. Met deze week Marcel van Mill (53), schipper op de MS Onrust. aj*.- gaat niet op af roep Bruinvissen spotten Marcel manoeuvreert het schip de haven uit en aan dek begint gids Es ter van Meurs haar verhaal. Marcel: vaarten gaat er altijd een gids mee. Die vertelt in het Nederlands en ^paulaner Het smaakt naar meer „Eentje” zeggen we tegen elkaar wanneer we buiten een plekje uitzoeken. Maar zoals wel vaker, smaakt het naar meer. „Doe er dan ook nog maar een schaaltje bittergar nituur bij”, roep ik de jongedame in de be diening nog net op tijd na. Met het zonne tje in de nek en het trage getik van de tou wen langs de masten in de wind, sluipt de luiheid onder de leden. Eerlijk gezegd wist ik van tevoren ook wel dat het daar op zou uitdraaien. Want zo gaat het eigenlijk meestal als we bij De Banjaard stranden. Dus geen gepieker meer over wat we nu weer zullen koken vanavond. De menu kaart komt er bij. Op dat bier doet een Black-Angussteak met groene asperges en chimichurri het voortreffelijk. Net als de gamba’s bij rosé. „Maar voor bij het vlees een lekker wijntje.” Links van ons tafeltje klinkt het Duits, rechts strijken Franstalige Belgen neer tus sen - zo te horen - ook nog wat toeristen uit eigen land. Gezinnetjes met kinderwa gen, koppels, mensen alleen. Toerfietsers, motorrijders in dik leren broeken waarvan alleen al bij de aanblik het zweet mij spon taan uitbreekt. Wandelaars die na verken ning van het historische centrum als van zelfbij de rand zijn aanbeland en besluiten dat dit een perfecte plek is om even bij te tanken. Ik zwaai naar bekenden uit eigen stad, die het terras eveneens goed weten te vin den. De vastste onder de vaste gasten strij ken neer onder de luifel, strak tegen de ge vel van het eetcafé dat Simone en Camiel van Tiggelhoven sinds 2006 bestieren. Na een grote verbouwing heeft De Banjaard het bruine karakter verruild voor een meer kleurrijk jasje en karakter. Maar wat geluk kig is gebleven, zijn de enorme fotoprojec- ties in sepia op de muren, van vissers uit vervlogen tijden. Want daar, met het zicht op de mosselvloot van Zierikzee, is het al lemaal ooit begonnen voor het aloude stadscafé aan de haven. verhaal, dan wordt het ook voor ons niet snel saai.” Al varende langs de zeedijk vertelt hij over de mogelijk heid om bruinvissen te zien. „Vanaf de kering tot aan Zierikzee kun je ze spotten. Maar ze zitten niet altijd op dezelfde plek en het ene jaar zie je er meer dan het andere. Gisteren hadden we geluk dat we een moe der met een jong tegenkwamen.” Aan boord Die beginnen langzaamaan binnen te druppelen. Je kunt wel zien dat er zo meteen een familierondvaart start, want er gaan voornamelijk gezinnen met kinderen aan boord. Jacqueline van Mill, die samen met echtgenoot Marcel eigenaar van het schip is, ontvangt hen allerharte lijkst. Ze wijst hen hun plaatsen en voorziet ze van de nodige informa tie en eventueel een verrekijker. „Momenteel zijn onze gasten voor zo’n negentig procent van Duitse afkomst. En Belgen, want die heb ben ook al vakantie”, vertelt Jacque line. Het is bijna tijd om te vertrek ken, dus hup, tafel en laptop wor den weer opgeborgen. Marcel schuift de loopplank op de steiger en de trossen gaan los. Hij neemt plaats in de stuurhut met hond Buddy onder zijn voeten. „Als ie dereen aan boord komt moet hij dat altijd even bekijken, daarna ligt hij de hele tijd bij me en hoor je hem niet. Hij is heel braaf.” en Chouffje of IJwit smaakt ronduit het lekkerst op het terras van De Banjaard in Zierikzee. Met impo sante mosselkotters op aanraakafstand langs de kade en een weids uitzicht over het Havenkanaal naar de schilderachtige Oosterschelde. Zeker tegen zonsondergang een plaatje! Het spoor van vernieling dat de tornado twee weken geleden trok over Zierikzee, heeft ook De Banjaard niet gemist. Het eet café aan de haven kreeg de volle laag. De terrasoverkapping werd losgerukt, tafels en stoelen her en der neergesmeten en de windschermen rondom uit z’n voegen ge rukt. Met man en macht is gewerkt om de schade te verhelpen en nu is het alleen nog wachten op een nieuw zonnescherm. Tus sentijds bieden geleende parasols van con current De Biet uitkomst. En voor mij: hoed op en gewoon lekker genieten van dat biertje en een rosé voor haar. ,Met de familie- en natuurrond- Je wilt de mensen een mooie belevenis een klein stukje in het Duits waar- geven, maar natUUr bij verwezen wordt naar het boekje. We hebben een team van verschil lende gidsen. Ieder heeft zijn eigen oals )e °P een mooie zomerdag zou ver- wachten, ligt het jachthaventje van Burghsluis er vanoch tend vredig bij. Het is rustig weer, de zon schijnt en de vlaggen wap peren in de wind. Mensen keuve len wat rond hun bootje, de hore- cagroothandel levert zijn vrachtje af bij het restaurant. Rondvaart boot MS Onrust ligt geduldig te wachten op de nieuwe passagiers. Schipper Marcel Mariska den Hartog - Marcel Modde Het terras van De Banjaard in Zierik- Zee. FOTO SANDRASCHIMMELPENNINK - Marcel van Mill, schipper DINSDAG 12 JULI 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34