Goddelijke gerechten op eeuwfeest kerk 5 c Cecile was bijna een halve eeuw kleuterjuf maar nu zwaait ze af chmme Bijna een halve eeuw was Cecile van Doeselaar-de Caluwé (66) uit Sluiskil kleuterjuf. De kleinste leerlingen blijven haar nog altijd intrigeren. Toch is het nu mooi geweest. Twee grote ogen staren omhoog in de hal van De Steiger in Terneu zen. Er komt een lange meneer binnen. ,,Ik ga juffrouw Cecile eens zoeken'', zegt hij. Het kleine meisje wil best meezoeken. ,,Spelen jullie verstop pertje dan?'' Het is die onbevan genheid, die Cecile straks zo gaat missen. ,,Een kleuter is puur, spontaan en eerlijk. Het blijft mij nog altijd verrassen hoeveel capa citeiten een jong kind al heeft. Dat heeft mij ook altijd scherp gehou den, het zorgde er voor dat ik niet op routine kon draaien'', vertelt ze. Trots Tja, ze staat er eigenlijk niet zo vaak bij stil. Maar inderdaad, bijna een halve eeuw voor de klas is geen kleinigheid. ,,48 jaar om pre cies te zijn. En ja, op een uitstapje naar groep 3 en 4 na heb ik mij al tijd om de kleuters bekommerd. Ja natuurlijk, dat moet je liggen. Maar ik heb het altijd zó ontzet tend leuk gevonden. Ook bij het lesgeven aan kleuters moet je je natuurlijk aan de leerdoelen hou den, maar er is veel ruimte om dat op een creatieve manier te doen. Heb je het bijvoorbeeld over na tuur, dan pas je ook kunst toe. Laat ze maar eens een leeuw tekenen. Wat je dan allemaal terugkrijgt op papier, dat vind ik geweldig. Echt, dat soort dingen maken mij ont zettend trots." De kleuters uit haar begintijd in de jaren zeventig ver gelijken met de leerlingen van nu is haast ondoenlijk. Cecile: ,,Vroe- ger keken ze weleens televisie. Er werd veel meer gespeeld, het speelgoedmateriaal werd behoor lijk gebruikt. Dat is nu niet meer vanzelfsprekend. Het is belangrijk om er voor te zorgen dat een kind niet continu is gefixeerd op een beeldscherm. Handelend bezig zijn met materialen is ontzettend belangrijk. Voor die échte aan dacht moet je tijd vrij willen ma ken, ook als ouders. Ik weet zeker dat het je later trots maakt dat je zo met jouw kinderen hebt gehan deld. Het is zaak om daar bewust mee bezig te zijn, want de periode is maar zo kort. Voor je het weet zijn ze groot." Cecile geeft nu zo'n vijfjaar les op De Steiger. Daarvoor waren er sinds 2011 jaren op De Geule, De Zeemeeuw en De Stelle in Terneu zen en De Zeester in Philippine. Ik kan het nog hoor, de benen gestrekt aan de balletbarre Maar er is maar één school die haar het meest aan het hart ligt: Op de Hoogte. De katholieke school aan de Madame Curiestraat, opgegaan in fusieschool De Twijn, voelde van 1974 tot 2011 als haar tweede thuis. ,,Er werd daar bijvoorbeeld zó zorgvuldig met alle kinderen omgegaan, dat ik al in mijn eerste jaren wist: als ik later kinderen krijg, neem ik ze vanuit Sluiskil mee naar Op de Hoogte. En dat is gebeurd, met alle drie. De collega's kenden elkaar ook heel goed, we leerden van elkaar. En door de toen nog lange pauzes was er ook tijd om een persoonlijke band met elkaar op te bouwen.'' Op de Hoogte zal dus altijd als 'haar' school blijven voelen. Lo gisch, na 37 jaar lesgeven. Nu komt er tijd voor andere dingen. Fietsen, wandelen met de honden. En klas siek ballet. Ballet? Op je 66e? „Jaze ker! Als kind ben ik daarmee be gonnen. Via de Royal Academy of Dance in Gent heb ik een hoog ni veau gehaald. Nu doe ik het samen met mijn dochter. Ja, ik ben veruit de oudste, maar ik kan het nog steeds hoor, met de benen gestrekt aan de balletbarre. Ik hoop het nog even vol te houden. Nee, stilzitten is niks voor mij. Ik zal ook vast wel een manier vinden om contact met kinderen te houden, want ik denk dat ik dat, na al die jaren, niet kan missen.'' Wie vanaf Nieuwe Molen naar Koe wacht rijdt, ziet op een gegeven moment een simpel bord staan. 'Kerk Koewacht 100 jaar', staat erop. Meer niet. Maar voor de gemid delde Koewachtenaar betekent het veel. Op zondag mogen er dan mis schien nog maar vijftig mensen naar de katholieke kerk gaan, maar toen acht jaar geleden een sluiting aan de orde was verzette het hele dorp zich met succes. Op het eerste Foodtruckfestival op het plein voor de kerk ging het daar nauwelijks over. Hoewel er aan de uitnodiging aan het adres van de burgemeesters Stany De Rechter van Stekene en Robby De Caluwé van Moerbeke (die overigens verstek liet gaan) om het evenement samen met de Ter- neuzense burgemeester Erik van Merrienboer nog wel wat symbo liek kleefde. Grens Tot de Eerste Wereldoorlog kerkten de katholieke Koewachtenaren im mers over de grens. Dat was al zo sinds de Tachtigjarige Oorlog, toen katholieken in de Republiek hun geloof niet openlijk mochten belij den. Toen in 1915 de grens tussen België en het neutrale Nederland werd afgesloten, werd op Neder lands Koewacht een houten nood kerk gebouwd. In 1922 werd die ver vangen door de huidige kerk, ge bouwd met het geld van de inwo ners. Van Merrienboer refereerde er kort aan. ,,Er is nergens een kerk zó van de mensen als in Koewacht." Daarna was het tijd voor feest. Aan het feest was verder niets ker kelijk, of het moest zijn dat er tal van goddelijke gerechten te koop waren. VL MAANDAG 4 JULI 2022 'De kindjes hielden mij jong' Juffrouw Cecile neemt na 48 jaar afscheid. foto kelly thans Raymond de Frel Terneuzen - Cecile van Doeselaar- De Caluwé KOEWACHT Kom je aan de kerk, dan kom je aan Koewacht. Of je nu wel of niet gelooft, of je nu wel of niet op zondag naar de mis gaat: de kerk is van iedereen. En dus was het feestje ter ere van de hon derdste verjaardag van de kerk zaterdag voor alle inwoners van het grensdorp. - Raymond de Frel Kisie, Sam en Evert kozen voor een wafel tijdens het Foodtruck Festival Koewacht ter ere van de 100-jarige kerk. foto frank peters «BfclW"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52