FEESTELIJKE OPENING 30 JUN11 JULI EN 2 JULI c Grote zorgen over uitvoering goedkoper nieuw zorgbeleid in Vlissingen Energietoeslag al voor4500 huishoudens 7 Voor zo'n 275 Vlissingers die zorg nodig hebben, verandert er vanaf vrijdag heel wat. De gemeente bespaart er tussen de 1 en 2 miljoen euro mee. Maar wat betekent het nu eigenlijk in de praktijk? Als Vlissingen een voorbeeld is van de tendens om zorg te leveren in Neder land, dan ziet aan bieder van roze zorg Johan Boone (MWRZ) het somber in. Zijn Vlis- singse cliënten, die specialistische transgenderzorg nodig hebben, vallen door bezuinigingen op de Wet Maatschappelijke ondersteu ning (Wmo) buiten de boot. Met alle gevolgen van dien, denkt Boone. De manier waarop Vlissingen met de Wmo omgaat, verdient geen schoonheidsprijs, vindt Boone. Eén van zijn cliënten, die suïcidaal is en dakloos dreigt te worden, stopt met het zorgtraject nu MWRZ hem per 1 juli niet meer kan bijstaan. Dat gaat Boone aan het hart, geeft hij toe. 'Het is heus niet zo dat alleen wij het kunnen, maar als geestelijke ge zondheidsinstelling Emergis mij moet vragen om daar in dienst te komen, dan heb ik er geen ver trouwen in dat zij de zorg kunnen bieden zoals wij dat nu doen.' Wisselen van aanbieder De gemeente Vlissingen besloot het aantal zorgverleners dat ze aanbiedt via de Wmo per 1 juli te rug te brengen van zestig naar zes- tien, verdeeld over twee samen werkingspartners. 51 andere Zeeuwse zorgverleners vallen bui ten de boot. Ongeveer 275 cliënten zijn daardoor gedwongen te wisse len van aanbieder. De 'efficiëntere' aanpak bespaart de gemeente 1 tot 2 miljoen euro. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? Veel, weet Joke Bux. Zij houdt zich bezig met cliënten in de zware psychiatrie bij Avanti. Zij werd emotioneel toen ze wethou der Vader hoorde zeggen dat de overgang van cliënten naar andere zorgaanbieders zonder problemen verloopt. Want er zijn juist grote zorgen bij cliënten en zorgverle ners, vertelt ze. Tientallen cliënten hebben al een persoonsgebonden budget (pgb) aangevraagd, nog eens 44 cliënten weigeren over te stappen. Volgens zowel Bux als Boone kunnen de zestien zorgver leners de vraag bovendien niet aan omdat ze niet aan voldoende men sen kunnen komen. Oppositiepartijen POV, SP en PvdA maken zich ernstige zorgen over de gevolgen van de verande ring. Zij vrezen een grote puin hoop, omdat mensen en zorgver leners nog niet klaar zijn voor de In onze gemeente is geen fatsoenlijke opvang voor dak- en thuislozen transitie. Specifieke groepen zoals dak- en thuislozen en transgen- ders dreigen straks geen op maat gemaakt zorg meer te kunnen ont vangen, met alle mogelijke gevol gen van dien. In een beladen ver gadering vroeg de raad donderdag tekst en uitleg aan wethouder Va der. De reorganisatie gaat vrijdag in, maar donderdag 7 juli moet de raad er nog een besluit over ne men. Boone probeert net als Bux om klanten te behouden door te kijken naar de mogelijkheden voor een pgb. Ook de Vlissingse Daisy Dumen deed dat. Zij is afhankelijk van specialistische zorg van drie zorgaanbieders, die allemaal bui ten de boot vallen. De veranderin gen zorgen voor veel stress, omdat zij eindelijk mensen om zich heen had verzameld die ze vertrouwde. Door een pgb aan te vragen, kan zij tot haar opluchting een jaar lang twee zorgverleners behou den. Boone vreest dat de bom gaat barsten en de politie er steeds va ker aan te pas moet komen als mensen niet de juiste hulp krijgen. 'Moeten we dat dan willen?', vraagt hij zich af. Genderspeci- fieke zorg is maar op twee plekken in Nederland mogelijk, waaronder in Goes. Boone maakt zich zorgen om de tendens die in Vlissingen is ingezet en heeft die zorgen ook bij het ministerie geuit. ,,De wacht lijsten zijn al gigantisch lang. We hebben in Vlissingen nog twee mensen op de wachtlijst staan, twee anderen hebben al gezegd: 'laat maar'. Dat moet je echt niet willen." De energietoeslag is een bedrag dat huishoudens kunnen krijgen als compensatie voor de enorm geste gen gasprijzen. Om te voorkomen dat mensen in financiële nood ko men, geeft het Rijk - via de ge meenten - dit jaar een bedrag van 800 euro. De Walcherse gemeen ten laten die toeslag uitkeren via Orionis Walcheren. Welke mensen recht hebben op de energietoeslag, verschilt per ge- meente, legt Marcia Wielemaker van Orionis uit. ,,Vlissingen kende de toeslag aanvankelijk toe aan mensen die tot 110 procent van het minimuminkomen verdienen. Dat is vorige week uitgebreid naar 120 procent. Veere zat al op die norm van 120 procent. En Middelburg is het ruimhartigst. Daar kunnen ook mensen die 130 procent van het mi nimumloon verdienen de energie toeslag krijgen." De norm van 120 procent heeft te maken met het feit dat gemeenten tot die grens de toegekende ener gietoeslagen kunnen terugvragen bij het Rijk. ,,Middelburg geeft dus meer mensen een toeslag en moet die extra tien procent uit eigen zak betalen." Orionis heeft sinds febru ari 4500 energietoeslagen uitge keerd; dat komt neer op 3,6 miljoen euro. Voor een flinke groep mensen leverde de aanvraag van de energie toeslag onverwacht extra geld op, zegt Wielemaker. ,,Omdat ze ook recht bleken te hebben op andere regelingen voor financiële bijstand, terwijl zij dat niet wisten. Daarom dringen we erop aan dat mensen die twijfelen toch een aanvraag in dienen." Wie denkt in aanmerking te komen voor de energietoeslag belt met Orionis Walcheren (01180-432700) ofde Sociale Cliën tenraad Walcheren (0118-614299). KORTING OP HET GEHELE ASSORTIMENT BIO DRÖME Vlissingen rWize J^j l'liSSifiqes: «I WA WOENSDAG 29 JUNI 2022 'Dit moet je als stad niet willen' In februari trokken zorgverleners ook al aan de bel op de trappen van het Vlissingse stadhuis. foto pzc Wendy de Jong Vlissingen - Joke Bux, Avanti VLISSINGEN Al 4500 Walcherse huishou dens hebben de energietoeslag van 800 euro gekregen. En voor een flinke groep zat er zelfs nog meer geld in het vat zonder dat ze dat wisten. - Maurits Sep BiO Dróme Natuurvoedïng SPUISTRAAT 38, VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39