Dag huis mm rr f Burgh-Haamstede moet straks twee trekzakspelers missen ling heen", legt De Bat uit. ,,Ze zijn uitgegroeid tot volwassen bedrij ven. Naast onderzoekers is er be hoefte aan mensen die de zaak draaiende kunnen houden, maar wél met verstand van zaken. Zulk personeel, met de juiste scholing, is nu niet te vinden." Bollebozen genoeg, maar prak tisch geschoolde mensen zijn schaars, beaamt viskweekmanager Marten Bosma van Seafarm. ,,Er zijn een heleboel universitair ge schoolde mensen op het gebied van aquacultuur, maar medewer kers op mbo-niveau zijn er nauwe lijks. We zoeken mensen die de drive hebben om die vis verder te helpen. Je bent met een levend product bezig: dat moet je willen en kunnen. Het is fysiek werk en je moet ook bereid zijn om sto ringsdiensten te draaien." Regelmatig op excursie Studenten worden tijdens de drie jarige opleiding geschoold in de teelt van vis en schaal- en schelp dieren, maar ook algen en zeekraal. Ze lopen twee dagen per week stage en gaan regelmatig op excur sie, een bezoek aan een viskweke- rij of een tocht op een vissersboot bijvoorbeeld. Maar de studenten werken ook op school aan prak tijkopdrachten. ,,Ze hebben zelf visjes geboren laten worden, maar ze maken ook kennis met de tech nische kant. Ze bouwen zelf aqua ria, filters en pompen. Zo breed is de opleiding", legt De Bat uit. Scalda werkt nauw samen met de HZ: de studenten hebben de lessen over microalgen en wieren op de hogeschool gevolgd. De Bat: ,,Dit is een mbo-studie op niveau 4. Je wordt opgeleid tot voorman of -vrouw. Maar de studenten kunnen na hun mbo-studie even tueel doorstromen naar de oplei ding aquatische ecotechnologie van de HZ. Door de samenwerking met de hogeschool zorgen we voor een goede aansluiting." Misschien kiest Liovana ervoor om alsnog naar het hbo te gaan, maar voorlopig geniet ze van de praktische stage bij Seafarm. ,,Ik vind het zo leuk dat ik met alles mag meehelpen. Ik moet bijvoor beeld monsters nemen van vijftig vissen. En het volgende moment is er weer een bestelling van een klant: dan mogen we ook vissen oogsten en sorteren op de lopende band. Dat vind ik het het leukst. Ik houd ervan om mijn handen vies te maken. Echt, dit is helemaal top." Achter elk huis zit een verhaal. In Dag huis! vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Westerenban 48a in Burgh-Haamstede. Han (74) en Susan (72) van Eijk wonen sinds 2010 aan de Westerenban, een buurtje op leeftijd aan de rand van Burgh-Haamstede. Met pijn in het hart, maar met oog op de toekomst vertrekken ze naar Gilze, in Brabant. Het muzi kale stel gaat dichter bij hun dochter wonen. Han: ,,Door mijn vader die voor Staatsbosbeheer werkte. Dat deed hij vooral in de Do meinen en vanuit standplaats Goes. In het kantoortje hier op Burgh-Haamstede heb ik als jong ventje zomervakanties doorgebracht. Ik raakte ver knocht aan Schouwen-Duive- land, maar ons gezin ver huisde maar door. Susan heb ik leren kennen in Huizen, waar we beiden werkten in een kindertehuis. Zij als groepshoofd, ik als activitei tenbegeleider. We hebben in 2004 een stacaravan op cam ping De Wielewaal gekocht." ,,Zeker! We hebben menig fietstocht gemaakt. We hou den van wandelen en fietsen. Toen we onze stacaravan zes jaar hadden, ging ik met pen sioen. Destijds stonden hui zen lang leeg. Ook dit huis. De tuin erachter was een wilder nis. We hebben er voor de koop even in gezeten en zagen de mogelijkheden." Veel moeten klussen? ,,In het begin heb ik wel zes aanhangers met klimop weg gevoerd. Tot de dag van van daag doen we alles zelf: tuin en onderhoud. Maar vanwege de leeftijd wordt dat wat te veel. We gaan kleiner wonen." ,,Daar woont onze dochter. Zij gaf aan: als er mantelzorg no dig is, dan ben je dichtbij. De woning ligt niet in haar straat of dorp, maar op een paar kilo meter afstand. We vertrekken met pijn in ons hart. Ons nieuwe huis moet nog worden gebouwd, dus we zitten hier nog tot volgend jaar." ,,Zeker. We zitten dichtbij strand en natuur. Kennen de verborgen parels. Het Verklik kerpad dwars door de duinen. Prachtig meertjes in de Do meinen. De Herenkeet, Graaf van Haamstede of 't Oliegeul tje in Burghsluis met hun ver snaperingen. We gaan onze buren ook enorm missen." ,,We deden met onze kinde ren soms aan huizenruil. Gin gen wij naar Doorn, Maassluis of Rijen en zij met de kids naar Zeeland. De kleinkinde ren kwamen ook logeren." ,,Die heb ik gebouwd met mijn kleindochter. We heb ben ook afrasteringen ge- maakt, onze achterburen heb ben een nog grotere boshut. De tuin met vijver, enkele zit jes, veel groen heeft nog iets bijzonders: de plant salo monszegel." ,,De trekzak wordt soms ook tietenpletter genoemd. We spelen er van alles op: klassiek, Shanties, Iers of musicals. We treden soms op op het Mont- maertreplein in Zierikzee of in het verzorgingstehuis waar Susan vrijwilliger is. Horen mensen muziek, dan komen ze kijken. Ja, Zeeland gaat twee muzikanten missen." GO ZATERDAG 25 JUNI 2022 beestjes' Liovana Capello loopt stage bij Sea farm in Kamperland: ,,Ik ben echt in de ban van de zee." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE zie ook pzc.nl/video \1iLi Han en Susan van Eijk in de tuin bij hun huis. FOTO'S KATJA Echtpaar van Eijk bij hun woning aan de Westerenban. GERRIT VAN LOON Hoe zijn jullie hier verzeild ge raakt? Vanuit daar de omgeving ver kend? Waarom in Gilze? Jullie hebben hier enorm ge noten, toch? Jullie hebben zeven kleinkin deren. Achterin de tuin staat een grote hut. Info Westerenban 48a ligt aan de rand van Burgh- Haamstede. Het totale oppervlak van het per ceel is 845 m2, het woongedeelte telt zo'n 118 m2. Het huis uit 1984 heeft vier slaapkamers en een achter-, voor- en zijtuin. De vraagprijs ligt op 549.000 euro kk. Ma kelaar: Sinke Komejan Makelaars. Iets anders: jullie spelen alle bei trekzak?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57