JoM 7o6Kö/ys T.JÓuW ToCKctyST pj êuNjtjc VAP6& ook noó (M77 4 11 KWF vraagt uitstel van ontpolderen KUtAAAXC&tSIS 1- c Statenlid Versluijs: Stikstofreductie niet alleen bij landbouw halen St De minister voor Natuur en Stikstofzette afgelopen week het licht op groen voor de ontpolde ring van de Hedwigepolder. ,,De reactie van de minister dat het afwachten van de uitkomsten van die beoordeling door het RIVM niet nodig is gaat wat KWF-betreft wél voorbij aan het voorzorgsprincipe en lijkt KWF niet verstandig. Niemand zou blind moeten willen overste ken", aldus KWF. ,,KWF staat naast de GGD Zeeland en het RIVM en is blij dat het RIVM verzocht is om te kijken of een bevolkingsonderzoek noodza kelijk is. Inmiddels kijkt een groep van gezondheidsexperts ook naar de wenselijkheid van zo'n onderzoek. Dat is precies wat we willen", reageert KWF. KWF benadrukt geen mening te hebben over het ontpolderen op zich: ,,We kijken slechts naar ge zondheid. Wat KWF verstandig lijkt, wijkt niet af van wat mili eubeschermers willen. Op het gebied van gezondheid en om gevingsfactoren hebben we na melijk een gedeeld belang." CORDEJONGE Koop boeren uit, maar pak ook de bedrijven aan, zegt het Zeeuwse Statenlid Wouter Versluijs (D66). Volgens Versluijs suggereert de provincie dat ze maar één ding kan doen om de stikstofuitstoot te ver minderen: inkrimping van de veestapel. De andere stikstofbron nen, betoogt de provincie immers, vallen onder het Rijk: scheepvaart, industrie, ammoniak die uit zee verdampt en vanuit het buitenland geïmporteerde stikstof. Vee zorgt voor ammoniak, indus trie voor stikstofoxiden. Die twee mogen volgens de inmiddels be ruchte startnotitie Landelijk Ge bied (met daarin het vlekkenplan) uitgeruild worden, maakt de Zeeuw op uit de startnotitie NPLG. Hij wijst erop dat Dow en Yara in de top van landelijke uitstoters zitten. „Bekijk per gebied wat je het beste kunt verminderen. Als dan de an dere bedrijven in de gehele agri-ke- ten worden aangepakt zodat een boer ook kan rondkomen met 90 koeien in plaats van 130 koeien, zou dat genoeg verbetering voor de na tuur betekenen." Maatwerk Een veeboer die volgens het huidige vlekkenplan in een gebied ligt waar 47 procent minder ammoniak moet worden uitgestoten, kan worden 'ingeruild' voor een bedrijf dat een zelfde hoeveelheid stikstofoxiden uitstoot. Als het opgelegde doel maar bereikt wordt. Het rekenmo del is gebaseerd op de ammonia- kuitstoot van de landbouw, staat in de notitie. Maar: er is 'ruimte voor maatwerk'. Bijvoorbeeld door ver mindering van stikstofuitstoot in andere sectoren, zoals de industrie 'waar dit even effectief, dan wel ef fectiever is'. Volgens de provincie is het zeker niet zo dat alleen naar de veeboeren gekeken wordt. Gedeputeerde Anita Pijpelink: ,,Alle sectoren moeten aan de slag om ervoor te zorgen dat er minder stikstof te rechtkomt in kwetsbare natuur." De provincie kijkt al naar manieren om andere bronnen van stikstof te reduceren. „Bijvoorbeeld met wals- troom in plaats van ronkende ag gregaten, en door innovaties in scheepvaart en industrie te stimu leren. Zo ligt er een kansrijk project gereed om de uitstoot van Yara fors naar beneden te brengen. We willen graag ex tra financiële middelen van het Rijk om dit mogelijk te ma ken. We blijven zoeken naar haalbare en rea listische opties om uitstoot en neerslag van stikstof te verminde ren. Daar waren we al mee bezig - en daar gaan we mee door." Buitenland Veel bevoegdheden voor maatrege len in die sectoren liggen niet in de regio, maar bij het Rijk, herhaalt de provincie. De sector veehouderij, waarop de landelijke aanpak sterk gericht is, is in Zeeland relatief be perkt en het merendeel van stik stofneerslag in Zeeland is 'geïm- Wat krijgt de boer zelf voor een liter melk of een krop sla? porteerd'. ,,Daarom hameren we steeds op afspraken met het buiten land. Dat gaat de goede kant op: de ministers van Vlaanderen én Ne derland begrijpen dat onze provin cie afhankelijk is van hun beider beleid. Beiden gaven aan dit op te pakken, zowel voor landbouw als voor industrie." D66 pleit voor een flinke in perking van de veestapel. Ver- sluijs betreurt het dat zijn par tij nu het imago van 'anti-boer' heeft. ,,Ik heb zelf tot ik ging studeren op de boerderij gewerkt: asperges steken, bloemkool snijden, het mooiste baantje dat ik ooit heb gehad. D66 wil de boeren niet de nek om draaien. We willen wél dat een boer ook met honderd koeien nog zijn brood kan verdienen, dat boeren een eerlijke prijs krijgen voor hun product. Daarvoor moet de hele ke ten bekeken worden. Want nu ver dienen heel veel mensen aan de boeren, maar wat krijgt de boer zelf voor een liter melk, ofeen krop sla?" GO ZATERDAG 25 JUNI 2022 KWF Kankerbestrijding vraagt bij het uitvoeren van de ontpoldering te wachten op het advies van een expert groep over een bevolkingson derzoek naar PFAS. Theo Giele Middelburg 'Pak ook bedrijven aan' Ondine van der Vleuten Vlissingen Wouter Versluijs, Statenlid voor D66. foto pzc - Wouter Versluijs, Statenlid D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39